MENÜ
ANA SAYFA
x

20 Temmuz 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Temmuz 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/160) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 20 Temmuz 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/161) Trabzon’da Atatürk’e Hakaret Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişi…

18 Temmuz 2023 tarihinde Trabzon’un Akçaabat ilçesinde Atatürk heykeline zarar verdiği iddiasıyla gözaltına alınan 1 kişinin (S. V.) 19 Temmuz 2023 tarihinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/162) İstanbul’da Yargılanan Kişi…

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden Kocaeli milletvekili adayı olan ve 26 Nisan 2023 tarihinde tutuklanan Ayten Dönmez hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Temmuz 2023 tarihinde başlandı. Mahkeme, davanın ‘örgüte yardım etme’ iddiasıyla açılan başka bir dava ile birleştirilmesine, Ayten Dönmez’in yurtdışına çıkış yasağıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı erteledi.

(07/163) Çorlu Tren Kazası Davası…

8 Temmuz 2018 tarihinde Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin yaşamını yitirdiği ve 328 kişinin yaralandığı tren kazası ile ilgili olarak TCDD görevlisi 4 kişi (TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde Demiryolu Bakım Müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği’nde Hat Bakım ve Onarım Memuru olarak görevli Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve Mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım) hakkında Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Temmuz 2023 tarihinde devam edildi.

İddianamede sanıkların ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada bilirkişiler tarafından hazırlanan rapor sunuldu. Mahkeme, duruşmayı 1 Eylül 2023 tarihine erteledi.

(07/164) CHP Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in şikayeti üzerine 250.000 Türk Lirası tazminat talebiyle İstanbul 18. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Temmuz 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme davanın reddine karar verdi.

(07/165) Ankara’da Siyasi Parti Binasına Saldırı…

19 Temmuz 2023 tarihinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Ankara Altındağ ilçesindeki parti binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından silahlı bir saldırı düzenlendiği, saldırı sonucunda binada maddi hasar meydana geldiği öğrenildi.

(07/166) Uşak Üniversitesi’nin Ayrımcı ve Nefret İçerikli Açıklaması…

Uşak Üniversitesi Basın Danışmanlığı, 17 Temmuz 2023 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi mezuniyet töreninde bir öğrencinin LGBTİ+ bayrağı taşımasıyla ilgili 19 Temmuz 2023 tarihinde ayrımcı ve nefret içerikli bir açıklama yayımladı. Açıklamada şöyle denildi: “Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bolümü’nün 17.07.2023 tarihindeki mezuniyet töreni sırasında mezun öğrencilerden birisi kıyafetine gizlediği LGBT paçavrasını hiçbir yetkilinin izni ve bilgisi olmaksızın tören esnasında provokasyon amacıyla ani bir hamle ile açmıştır. Üniversitemiz yönetim birimlerinin bu şahsi eylemi tasvip etmesi ve desteklemesi imkansızdır. Söz konusu şahsi davranışla ilgili resmi işlemler başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” Söz konusu açıklamada belirtilen “resmi işlemler” hakkında bir bilgi edinilemedi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.