MENÜ
ANA SAYFA
x

21 – 23 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 – 23 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/188) Kastamonu, Sinop ve Bartın’da Sel Nedeniyle Yaşamını Yitiren Kişiler…

Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD), Kastamonu, Sinop ve Bartın başta olmak üzere çok sayıda ilde yaşanan sel felaketinde 21 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla yaşamını yitirenlerin sayısının Kastamonu’da 71, Sinop’ta 10 ve Bartın’da 1 kişi olmak üzere 82’ye yükseldiğini açıkladı. Ayrıca 34 kişinin kayıp olarak bildirildiği öğrenildi.

(08/189) Operasyonlar ve Saldırılar…

20 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1, 4 ve 22 Haziran 2021 tarihlerinde Siirt’in Kurtalan ilçesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 5 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

22 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 5 Ağustos 2021 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(08/190) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

20 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpusların 12 Ağustos 2021 tarihinde parmak izi vermek için koridorda tek sırada durma dayatmasını kabul etmedikleri gerekçesiyle infaz koruma memurlarının sözü ve fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi. Ayrıca fiziksel şiddete maruz kalan mahpusların revire götürülmediği, mahpuslar haklarında disiplin soruşturması açıldığı, infaz koruma memurlarının ‘Buranın Allah’ı benim. Ben ne dersem onu yapacaksınız’ diyerek mahpusları tehdit ettiği bildirildi.

20 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpuslara istedikleri sayıda kitap ve dergi verilmediği, Yeni Yaşam ve Evrensel gazetelerinin verilmediğini, mahpusların sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerinin kısıtlandığı, kapalı görüşlerin ayda 2 kez ile sınırlandırıldığı öğrenildi.

20 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde açlık grevine katılan mahpuslara zaruri ihtiyaçlarının verilmediği ve bu mahpuslar hakkında disiplin soruşturmaları açıldığı öğrenildi.

20 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahpuslara Yeni Yaşam gazetesinin verilmediğini, mahpusların sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerinin kısıtlandığı, kapalı görüşlerin ayda 2 kez ile sınırlandırıldığı ve koğuşlara verilen suya kota getirildiği öğrenildi.

22 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan 9 mahpus (Demokratik Toplum Kongresi [DTK] Eş Başkanı Leyla Güven, Halkların Demokratik Partisi [HDP] Diyarbakır İl Eş Başkanı Hülya Alökmen Uyanık, Ezilenlerin Sosyalist Partisi [ESP] Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Ok Çiçek, Beritan Anahtar, Emine Erkan, Nuray Çelik, Dicle Bozan, Mihriban Şorli, Remziye Yaşar) hakkında 15 Ağustos 2021 tarihinde Kürtçe şarkı söyledikleri için “anlaşılmayan bir dilde sözlü halay çektikleri ve anlaşılmayan dilde marş okudukları” iddiasıyla disiplin soruşturması başlatıldığı öğrenildi.

(08/191) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 20 Ağustos 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/192) Hakkari’de Jandarmanın Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Avukat…

20 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Harika Günay Karataş’ın gözaltına alınan müvekkilleri ile görüşmek üzere gittiği Yüksekova İlçe Jandarma Karakolu’nda askerlerin sözlü ve fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve zorla karakoldan çıkarıldığı öğrenildi.

(08/193) Hakkari’de Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

20 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari’de bir kargo şirketinde çalışan Eyüp E. isimli kişinin, teslimat yaptığı ve eşi polis olduğu bildirilen kişinin şikayeti üzerine ifade vermeye gittiği karakoldan çıktıktan sonra sivil polis olduğu iddia edilen kişilerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Eyüp E. basında yer alan ifadelerinde şunları belirtti: “Evime yüz metre mesafe kala araçtan indiğimde bizi takip eden beyaz Fiat Doblo marka bir araçtan sivil giyimli, yüzleri kar maskeli dört polis indi ve beni darp ederek zorla araca bindirdiler. Aracın içinde iki polis beni darp etti.”

(08/194) İstanbul’da Saldırıya Maruz Kalan Siyasi Parti Yöneticisi…

İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, 20 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki Halk TV stüdyosunda katıldığı programdan ayrıldığı sırada kimliği belirsiz bir kişinin saldırısına uğradı. Olayla ilgili 21 Ağustos 2021 tarihinde 1 kişi (S. O.) gözaltına alındı.

(08/195) Ankara’da Kaçırılma Girişimi…

KHK ile işinden ihraç edilen mimar Alev Şahin, 21 Ağustos 2021 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile, Ankara’da bulunan evinin yakınlarında kendilerini polis olarak tanıtan 6 kişi tarafından bir araca bindirilerek kaçırılmak istendiğini duyurdu. Alev Şahin açıklamasında şunları belirtti: “Bana ifade eksiğim olduğunu söyleyerek birlikte karakola gitmemiz gerektiğini söylediler. Ben de avukatımla kendim gelirim dedim. Ardından 34 YJV 21 plakalı siyah panelvan yaklaştı. Bu araçla kendileri ile gitmemde ısrar ettiler. Ben de gözaltı kararı olmadan hiçbir araca binmeyeceğimi, bu araçlarla insan kaçırdıklarını söyledim. Araca binmeyeceksem parkta sohbet edebileceğimizi söylediler. (…) Avukatıma ulaşınca ve durumu anlatınca araca binip uzaklaştılar.”

(08/196) Hatay’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hatay’ın Samandağ ilçesinde evine yapılan polis baskını sırasında kalp krizi geçiren Edibe Özçelik’in 20 Ocak 2020 tarihinde yaşamını yitirmesi ile ilgili 22 Ağustos 2021 tarihinde Edibe Özçelik’in evi önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 4 kişiyi (Merve Demirel, Ümit Özçelik, Can Kaba, Şura Başer) işkence ve kötü muamele ile gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar 23 Ağustos 2021 tarihinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/197) Hakkari’de Gözaltına Alınan Kişiler…

19 Ağustos 2021 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde jandarma tarafından yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında HDP il yöneticisi Evliya Alkan’ın da olduğu 8 kişi, 22 Ağustos 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Cevdet Bülbün, Evliya Alkan, Erdem Eraydın, Mehmet Reşat Özdemir, Cengiz Özdemir, Seyhan Özdemir, Casim Kılıçak ve Bahattin Geylani.

(08/198) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’un Kartal, Sancaktepe, Sultanbeyli, Esenyurt ve Sultangazi ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP üye ve yöneticilerinin de bulunduğu en az 19 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınanların isimleri: Elvan Uçar Kordu, Ferhat Yıldız, Ramazan Kuni, Ayatullah Yavuz, Erol Aktaş, Veysel Özdaş, Nizamettin Açık, Metin Beyret, Suat Yıldız, Selim Boğa, Bilal Adıgüzel, Bedrettin Aytun, Kerbela Bakır, İsmail İnedi, İlknur Yusufoğlu, Cahit Kanmaz, Memet Özatik, Kıvanç Meni, Fırat Oğul.

(08/199) Ankara’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

18 Ağustos 2021 tarihinde Ankara’da sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 6 kişiden 1’i (Fatma Bilge) 20 Ağustos 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandı. 5 kişi (HDP Basın Bürosu çalışanı Ece Şimşek, Şehriban Başak, Mehmet Duymaz, Devrim Temel, Ahmet Özkaya) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(08/200) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Eski Belediye Başkanı…

Şırnak Belediyesi eski Eş Başkanı Serhat Kadırhan 20 Ağustos 2021 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(08/201) Mardin’de Engellenen Etkinlik…

20 Ağustos 2021 tarihinde Kızıltepe Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Covid-19 salgınına karşı aşı çağrısı yapmak üzere Özgürlük Meydanı’nda yapılmak istenen etkinlik için Kızıltepe Kaymakamlığı’na yapılan başvurunun, Mardin Valiliği’nin kent genelindeki eylem ve etkinlikleri yasaklayan kararı gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(08/202) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 20 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 204 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 19.918 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 21 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 232 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 19.351 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 22 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 206 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 18.622 olduğunu açıkladı.

Buna göre 22 Ağustos 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 54.533, vaka sayısı ise 6.215.663 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.