MENÜ
ANA SAYFA
x

21 – 23 Mayıs 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 – 23 Mayıs 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/199) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 20 Mayıs 2022 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Metina bölgesinde düzenlenen bir saldırı sonucu 1 askerin (Tunahan Erbaşı) öldüğünü açıkladı.

21 Mayıs 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2022 yılının Nisan ayı içinde IKBY sınırları içinde yer alan Zap bölgesinde Türki Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 8 militanın öldüğü öğrenildi.

(05/200) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

20 Mayıs 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Ceyhan M Tipi Cezaevi’nde Y. E. Y. isimli bir mahpusun yaşamını yitirdiği öğrenildi. Y. E. Y.’nin ölüm nedeninin intihar olduğu iddia edildi.

(05/201) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

21 Mayıs 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Denizli T Tipi Cezaevi’nde kadın koğuşunda kapasitenin üstünde mahpus tutulduğu, koğuşta yapılan aramada mahpuslara ait kişisel eşyalara el konulduğu öğrenildi.

21 Mayıs 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü içindeki cezaevlerinde mahpuslara verilen yemeklerin kalitesiz ve yetersiz olduğu öğrenildi.

(05/202) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 20 Mayıs 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(05/203) İstanbul’da Saldırıya Uğrayan Gazeteciler…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından 21 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul’un Maltepe ilçesinde düzenlenen mitingi takip eden DHA muhabiri ve kameramanının bir grubun saldırısına uğradığı öğrenildi.

(05/204) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisi tarafından Diyarbakır’da HDP üyelerinin gözaltına alınmasını protesto etmek için 20 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul’un Şişli ilçesinde yapılan yürüyüşe polis müdahale etti. Müdahale sonucu fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. En az dört kişinin( Sedat Uğraş, Murat Doğan, Duran Turgay, Livan Orman gözaltına alındığı öğrenildi.

(05/205) Adana, Hatay ve İstanbul’da Eylemlere Polis Müdahalesi…

Tutuklu Furkan Vakfı üye ve yöneticilerinin serbest bırakılması talebiyle Furkan Vakfı üyeleri tarafından 22 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul’da yapılan basın açıklamasına polis müdahale etti, çok sayıda kişi fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isim ve sayıları öğrenilemedi.

Aynı gerekçe 22 Mayıs 2022 tarihinde Adana’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis biber gazı ve copla müdahale etti. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı, en az 3 kişinin yaralandığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isim ve sayıları öğrenilemedi.

Aynı gerekçeyle 22 Mayıs 2022 tarihinde Hatay’ın İskenderun ilçesinde yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti ve 11 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(05/206) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

HDP, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından 22 Mayıs 2022 tarihinde IKBY sınırları içinde devam etmekte olan askeri operasyonlarla ilgili yapılan basın açıklaması sonrasında yürüyüş yapanlara müdahale eden polis aralarında avukat Veysi Eski ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün de olduğu en az 25 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

Gözaltına alınanların isimleri: Şahin Tümüklü, Veysi Eski, HDP Kadıköy İlçe Eş Başkanı Koray Türkay, Fatma Yeni, Zeki Adar, Güler Karagöl, Aliye Gömek, Meral Atman, Ferhat Yeğin, Ercan Sağlam, Çayan Yılmaz, Dinçer Gün, Mehmet Sait Bor, Lütfiye Baydemir, Rana Berk, İsmail Aktepe, Dilek Demir, Hüseyin Fidanboy, Nezir Altıntaş, Metin Şahin, Abdulcabbar Çakmak, Ersin Dülek, Veysi Al, Mehti Akkuş, İsmail Akpınar.

(05/207) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

19 Mayıs 2022 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında HDP yöneticilerinin, Gençlik Meclisi üyelerinin de olduğu 13 kişiden 10’u 20 Mayıs 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 3 kişi ise serbest bırakıldı.

Tutuklananların isimleri: Halide Türkoğlu, Çekdar Budak, Sevim Akdağ, Zeliha Kocaman, Betül Ünsal, Metin Yılmaz, Beritan Yaşar, Hamza Ağırman, Esengül Kılıç ve Mustafa Kurt.

(05/208) İstanbul’da Gözaltına Alınan Sanatçı…

Müzisyen Zelal Gökçe 20 Mayıs 2022 tarihinde İskoçya’dan geldiği İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Zelal Gökçe, aynı gün içinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

(05/209) İstanbul’da Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

Gazeteci Ruken Tuncel hakkında, Munzur Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Ülkü Özbey’in şikayeti üzerine yaptığı bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle bir soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında Ruken Tuncel’in 20 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul’da Beylikdüzü İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiği öğrenildi.

(05/210) İstanbul’da Yasaklanan Etkinlik…

Dersim Dernekleri Federasyonu’nun (DEDEF) tarafından 22 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul’daki Aydos Ormanı’nda düzenlenecek olan pikniğin İstanbul Valiliği tarafından 21 Mayıs 2022 tarihinde yasaklandığı öğrenildi.

(05/211) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Konya merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 24 kişiden 15’i 21 Mayıs 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 9 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişiden 2’si 22 Mayıs 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 1 kişi ise serbest bırakıldı.

(05/212) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 20 Mayıs 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 4 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 1.017 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 21 Mayıs 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 3 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 1.264 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 22 Mayıs 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 5 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 905 olduğunu açıkladı.

Buna göre 22 Mayıs 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.930, vaka sayısı ise 15.063.248 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.