MENÜ
ANA SAYFA
x

21 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/266) Cezaevinde Açlık Grevi…

20 Aralık 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin son ermesi talebiyle Türkiye genelinde 9 ayrı cezaevinde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi yapan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in de olduğu 40 mahpusun isimleri öğrenildi. Buna göre:

  • Gebze Kadın Cezaevi: Hacer Halil Yusuf, Ruhşan Bozan, Özlem Özdemir, Ayten Gülsüm, Özlem Söyler (5 mahpus);
  • Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi: İbrahim Kaya, Umut Çamlıbel, Yusuf Başaran, Güven Süvarioğlu, Rıdvan Güven, Necla Atak (6 mahpus);
  • Patnos L Tipi Cezaevi: Mehmet Bozdağ, Cengaver Aykul, Atilla Coşkun Özer, Ömer Kabul, Abdullah Kızılkaya (5 mahpus);
  • Elazığ 1 Nolu Cezaevi: Metin Serhat, Harun Alkan, Musa Candemir (3 mahpus);
  • Diyarbakır D Tipi Cezaevi: Sercan Gümüş, Rıdvan Kaya, Nimetullah Cinkılıç, Hayati Uzman, Cüneyt Aslan (5 mahpus);
  • Van F Tipi Cezaevi: Cihan Tamur, Barış Kahraman, Şahin Öncü, Azim Sökemen, Bahtiyar Kemal Hasan (5 mahpus);
  • Bakırköy Kadın Cezaevi: Esma Başkale, Belgin Kanat, Zozan Kutum, Reyhan Coşmuşlu (4 mahpus);
  • Diyarbakır E Tipi Cezaevi: Leyla Güven, Evin Kaya, Kibriye Evren, Hilal Ölmez (4 mahpus);
  • Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi: Ali Bektaş, Dılgeş Yaşar, Abdullah Aydın (3 mahpus).

Buna ek olarak Elazığ Kadın Cezaevi’nde tutulan 6 mahpus (Emine İnan, Sevim Ekin, Gülistan Seçkin, Remziye Karadağ, Kader Peker ve Zeynep Turan) aynı taleple 2 Kasım 2018 tarihinden beri süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olduğu bildirildi.

 (12/267) Cezaevi’nde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

20 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 17 Aralık 2018 tarihinden beri açlık grevinde olan 3 mahpusun (Ali Bektaş, Dılgeş Yaşar ve Abdullah Aydın) kaldıkları koğuşlardan alınarak ayrı ayrı hücrelere konuldukları öğrenildi.

(12/268) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 20 Aralık 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 774. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(12/269) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 772 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 20 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

20 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Engin Karataş, Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt ve Cemal Öksüz) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Alev Şahin, Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 20 Aralık 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/270) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 20 Aralık 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 62. kez gözaltına alınmış oldu.

(12/271) Ankara’da TOKİ İşçilerinin Eylemine Polis Müdahalesi…

20 Aralık 2018 tarihinde, ücretleri ödenmediği için Ankara’nın Mamak ilçesinde çalıştıkları şantiyenin önünde eylem yapan TOKİ işçilerine müdahale eden polis 6 işçiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Ozan Demirtaş, Ömer Özkaya, Doğan Özkaya, Doğukan Özkaya, Abdullah Çelik ve Abdurrahim Çelik.

Çalıştıkları şirketin konkordato ilan etmesi ve TOKİ’nin de kendilerine ücretlerini vermemesi nedeniyle iş bırakıp eylem yapan işçiler, ücretlerinin ödeneceği sözü üzerine eylemlerine son vermişti. İşçilerin eylemleri sırasında polis 2, 4 ve 5 Aralık 2018 tarihlerinde 3 kez eyleme müdahale etmiş ve bu müdahalelerde toplam 21 kişi gözaltına almıştı.

(12/272) HDP Milletvekili Leyla Güven’in Açlık Grevine Destek Verdikleri İçin Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri, TJA Aktivistleri…

HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e destek için HDP Diyarbakır il binasında yapılan açlık grevine yönelik 12 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilen polis baskınında gözaltına alınan 35 kişi, 20 Aralık 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(12/273) İstanbul’da Gözaltına Alınan Yazar…

Yazar İhsan Eliaçık 20 Aralık 2018 tarihinde, hakkında Batman’da açılmış bir dava kapsamında ifade vermeye gittiği İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde, hakkındaki yakalama kararı gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Davanın ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla açıldığı öğrenildi.

(12/274) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 2 akademisyen (Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Arş. Gör. Gülay Kılıçaslan ve Arş. Gör. Ömer Çelebi) hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 20 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 2 davanın duruşmasını da 11 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Altınel hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 20 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Adalet Bakanlığı’ndan Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi kapsamında talep edilen soruşturma iznine ilişkin cevabın beklenmesi için duruşmayı 2 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Munzur Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bayram Güneş hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 19 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Alper Akyüz ve Dr. M.A.) hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 20 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme M. A hakkında açılan davanın duruşmasını 16 Ocak 2019 tarihine; Alper Akyüz hakkında açılan davanın duruşmasını ise 10 Ocak 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Murat Koyuncu hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 19 Mart 2019 tarihine erteledi.

(12/275) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Almanya’da yayın yapan Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel hakkında ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ iddialarıyla İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede Deniz Yücel’in ‘terör örgütü propagandası yapma’, ‘halkın bir kesimini diğer bir kesimine yönelik olarak kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçlarından 4 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Deniz Yücel’in katılmadığı duruşmayı mahkeme 11 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Deniz Yücel 14 Şubat 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 27 Şubat 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Hakkında hazırlanan iddianameyi 16 Şubat 2018 tarihinde kabul eden mahkeme, Deniz Yücel’in tensip kararıyla tahliyesine karar vermişti.

(12/276) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin genel yayın yönetmenleri Hüseyin Aykol ve Zana Kaya, gazetenin Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve Hatip Dicle hakkında, Özgür Gündem gazetesinde çıkmış yazılar gerekçe gösterilerek İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 21 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(12/277) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Hakan Dirik hakkında Suriye’deki cihatçı gruplara sarin gazı yapımında kullanılan kimyasal madde sevkiyatı yapıldığına ilişkin iddiaları haberleştirdiği gerekçesiyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı Mart 2019 tarihine erteledi.

(12/278) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet gazetesi muhabirleri Alican Uludağ ve Duygu Güvenç hakkında ABD vatandaşı rahip Andrew Brunson’a verilen ev hapsi cezasıyla ilgili olarak yapılan haberler nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca ‘Türkiye Cumhuriyeti devletini ve devletin kurum ve organlarını aşağıladıkları‘ iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Aralık 2019 tarihine başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 4 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(12/279) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi yazarı Kamil Tekin Sürek hakkında “Faşist Diktatörlük” başlıklı bir yazısında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Kamil Tekin Sürek’in beraatına karar verdi.

(12/280) Mersin’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan CHP Üyeleri…

CHP Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Ethem Güzel, Erdemli İlçe Gençlik Kolları Başkanı Bekir Kamil Çağlayan ile CHP üyeleri Fırat Yıldız ve Mehmet Reyhan hakkında, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla Mersin 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 4 kişiyi de 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve cezaları erteledi.

(12/281) İstanbul’da ESP Üyesinin Yargılandığı Dava…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Aylin Yıldız hakkında ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Aralık 2018 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme Aylin Yıldız’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(12/282) Kemal Kurkut Davası…

2017 yılında Diyarbakır’daki Newroz kutlamaları sırasında üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u, arkasından ateş ederek öldüren polis memuru Y.Ş. hakkında Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘olası kastla öldürme’ suçlamasıyla ve ömür boyu hapis cezası istemiyle açılan davanın görülmesine 20 Aralık 2018 tarihinde devam edildi.

Kemal Kurkut’un ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) hazırladığı raporun mahkemeye ulaştığı öğrenildi. Basında yer alan haberlerden, raporda Kurkut’un sert zemine çarpan merminin vücuda girmesi sonucu yaşamını yitirdiğinin ileri sürüldüğü öğrenildi.

Sanık polis memuru Y. Ş. duruşmada hazır bulundu ve savunma yaptı.

Sanık polis memuru ile ilgili tutuklanma talebinin reddeden mahkeme, Ulusal Kriminal Büro’dan rapor istenmesine, Büro’nun rapor hazırlamaması durumunda, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nden oluşturulacak bilirkişi heyetinden rapor istenilmesine karar verdi ve duruşmayı 28 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(12/283) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dış politika başdanışmanlığını da yapan eski büyükelçi Gürcan Balık hakkında Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme hükümle birlikte konutu terk etmeme ve yurt dışı yasağı şartıyla sanığın tahliyesine karar verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tahliye kararına aynı gün içinde yaptığı itirazı değerlendiren Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi ise, tahliye kararını durdurdu ve Gürcan Balık’ın tutuklanması için yakalama kararı çıkarttı.

(12/284) ODTÜ’de Eylem ve Etkinliklerin Yasaklanması…

20 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde siyasi parti, topluluk, kurum ve kuruluşlar ile üniversite bünyesinde resmi topluluk olmayan gruplar tarafından yapılmak istenen panel, toplantı ve benzeri etkinliklerin 31 Mart 2019 yerel seçimlerine kadar Rektörlük tarafından yasaklandığı öğrenildi.

(12/285) ODTÜ’de Kapatılan Öğrenci Topluluğu…

20 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde faaliyet gösteren Medya Topluluğu’nun 20 Aralık 2018 tarihinde Rektörlük tarafından kapatıldığı öğrenildi. Rektörlük tarafından ODTÜ’de faaliyet gösteren diğer topluluklara gönderilen e-postada, Medya Topluluğu’nun “Öğrenci Kültür Toplulukları Kurulma ve Çalışma İlkeleri Çerçeve Yönergesi”nin topluluk etkinliklerine dair Rektörlük izinlerini belirleyen maddeleri gereği kapatıldığı bildirildi. Daha önce, 6 Temmuz 2018 tarihindeki ODTÜ Mezuniyet Töreni’nde yapılan protestoları kayıt altına alarak haberleştirdiği için Medya Topluluğu’nun ekipmanına Rektörlük tarafından el konmuş ve faaliyetleri askıya alınmıştı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.