MENÜ
ANA SAYFA
x

21 Aralık 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 Aralık 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/196) Mardin’de Fobik Saldırıya Maruz Kalan Kişi…

21 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 18 Aralık 2022 tarihinde Mardin’in Artuklu ilçesinde M. O. isimli bir LGBTİ+’nın ve bir arkadaşının fobik saldırıya maruz kaldıkları için ve koruma talebi ile Mardin Aile Mahkemesi’ne yaptıkları başvurunun “ısrarlı takip yok” gerekçesiyle reddedildiği öğrenildi.

M. O. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Durakta konuştuğumuz bir kişi, o sırada gelen bir araca bindi ve bizi de ‘soğuk havada beklemeyin gideceğiniz yere bırakalım’ diyerek davet etti. Biz de çekinsek de bindik. Araçta, geçen sene de beni darp eden Kadir Karataş da vardı. Biraz ilerledikten sonra arabanın el frenini çekti ve bana ‘beni hatırladın mı, in arabadan seni öldüreceğim’ şeklinde tehdit ve hakarette bulundu. Araçtan indi ve arkadaşımı da yumruklayarak arabadan indirmeye çalıştı. O sırada durakta tanıştığımız diğer kişi de bana saldırmaya başladı. Arkadaşımı arabadan indirip darp ettiler, ben de o sırada kaçarak jandarma karakoluna doğru koşmaya başladım. 155’i aradım.”

(12/197) İstanbul’da Saldırıya Maruz Kalan Gazeteci…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davada aldığı ceza ile ilgili 20 Aralık 2022 tarihinde İstanbul’un Esenler ilçesinde sokak röportajı yapan Tele1 kanalı muhabirine ve kameramanına yönelik saldırıda kameraman Furkan Durmaz’ın fiziksel şiddete maruz kaldığı öğrenildi.

(12/198) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

21 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran 4 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Suriyeli 4 kişinin istekleri ve talepleri dışında Konya Ereğli T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

21 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Aydın Söke T Tipi Cezaevi’nde 10 kişilik bir koğuşta 46 kişinin kaldığı öğrenildi.

(12/199) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 20 Aralık 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(12/200) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 20 Aralık 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(12/201) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişiler…

21 Aralık 2022 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında aralarında Ankara’da yapılan “İşimi Geri İstiyorum” eylemi katılımcılarından Mehmet Dersulu’nun da olduğu 6 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri: Mehmet Dersulu, İsmail Cengiz Mumcu, Merve Demirel, Ömer Akyel, Şengül Özdemir ve Turan Aktaş.

(12/202) Batman’da Gözaltına Alınan Kişi…

21 Aralık 2022 tarihinde Tunceli’nin Pertek ilçesinde yapılan ev baskınında Gökhan Karakuş isimli bir kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/203) Batman’da Gözaltına Alınan Kişiler…

21 Aralık 2022 tarihinde Batman’da yapılan ev baskınında 3 kişi (Abdullah İş, Şerif Çakar, Mustafa Erol) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/204) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

17 Aralık 2022 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınan 17 kişi 20 Aralık 2022 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Gülbahar Pervane, Sohbet Yıldız, Seyhan Çelik, Devrim Roni Atik, Erhan Sakar, Nihat Kardaş, Süleyman Varlı, Suphi Orhan, Muhsin Acar, Fermandar Kardeş, Cemal Alkan, Berat Çiftkuran, Mazlum Kardaş, Fesih Daşçi, İbrahim Tunç, Mahsum Fidan ve Necdet Sapan.

(12/205) İstanbul’da Yargılanan Gazete Çalışanları…

KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı 6 kişi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Aralık 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme “Engin Basın Yayın Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin ticari kaygılar dışında örgüt hedeflerine ulaşması için kurulup kurulmadığına ve bu çerçevede faaliyet yürütüp yürütmediğine” dair bilirkişi raporu istenmesine ve gazeteciler ile ilgili adli kontrol şartlarının kaldırılması talebinin reddine karar vererek duruşmayı 22 Mart 2023 tarihine erteledi.

(12/206) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Gazeteciler Osman Akın ve Veysi Sarısözen hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Aralık 2021 tarihinde devam edildi. İddianamede 2 gazetecinin ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 23 Mart 2023 tarihine erteledi.

(12/207) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Sedef Kabaş hakkında katıldığı bir televizyon programındaki sözlerinde Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul 41. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Aralık 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Sedef Kabaş’ı 25.000 TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

(12/208) Diyarbakır’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Avukat Newroz Uysal hakkında Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik bir soruşturma kapsamında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Aralık 2022 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 15 Mart 2023 tarihine erteledi.

(12/209) Hakkında Soruşturma Açılan Belediye Başkanı…

İzmir’in Selçuk ilçesinin Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel hakkında ilçede belediyeden izin alınmadan asılan “Love Erdoğan” yazılı afişlerin kaldırılması gerekçe gösterilerek soruşturulmasına İçişleri Bakanlığı tarafından izin verildiği öğrenildi. Haberde ayrıca söz konusu soruşturma iznine yapılan itirazın Danıştay 1. Dairesi tarafından reddedildiği öğrenildi.

(12/210) İstanbul’da Müzisyenin Yargılandığı Dava…

Müzisyen Gülşen Bayraktar Çolakoğlu hakkında bir konserinde söylediği iddia edilen sözler gerekçe gösterilerek İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Aralık 2022 tarihinde devam edildi. İddianamede Gülşen Bayraktar Çolakoğlu’nun ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme Önder İmam Hatipliler Derneği’nin davaya katılma talebini kabul etti. Mahkeme, dava dosyasının esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak üzere savcıya verilmesine karar verdi ve duruşmayı 1 Mart 2023 tarihine erteledi.

Gülşen Bayraktar Çolakoğlu, 25 Ağustos 2022 tarihinde gözaltına alınıp aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmış ve yapılan itiraz üzerine 29 Ağustos 2022 tarihinde ev hapsi tedbiri ve adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti. Ev hapsi tedbiri 12 Eylül 2022 tarihinde kaldırılmıştı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.