MENÜ
ANA SAYFA
x

21 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/234) Şırnak’ta Yaşamını Yitiren İki Sivil Kişi…

20 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 17 Eylül 2018 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesi kırsak alanında Übeyid Adıyaman ve Selman Adıyaman isimli 2 sivil kişinin PKK tarafından öldürüldüğü öğrenildi.

 (09/235) Cezaevinde Ölüm Orucu…

20 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Vefa Kartal isimli bir hasta mahpusun tedavi hakkı için 77 gündür ölüm orucunda olduğu öğrenildi. 24 yıldır cezaevinde olan ve İHD hasta mahpuslar listesinde yer alan Vefa Kartal’ın kalbinde ritim bozukluğu ile beyninde sürekli büyüyen 3 kitlenin yanı sıra Hepatit B, mide fıtığı, yüksek tansiyon, bağırsak spazmı, göğsünün sol bölümünde yağlanma, kist, hemoroit, ülser, reflü, bronşit, böbrek ve idrar yolları hastalıkları bulunduğu belirtildi.

Vefa Kartal’ın daha önce de sağlık hakkının engellenmesine ve maruz kaldığı hak ihlallerine karşı 18 Ağustos 2017’de başlayan ve 114 gün süren bir açlık grevi yaptığı bildirildi.

(09/236) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 20 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

20 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu ve Gülnaz Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 20 Eylül 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/237) Ankara’da Engellenen Eylem…

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatlar hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen tahliye kararlarının bir gün sonrasında savcılığın itirazı üzerine avukatların yeniden tutuklanmasını protesto etmek için Ankara Barosu’na bağlı avukatların 20 Eylül 2018 tarihinde Ankara Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasına polis müdahale etti. Gözaltına alınan olmadığı müdahalenin ardından, avukatlar 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutuklama kararına ilişkin itiraz dilekçelerini vermek için adliyeye girdiler.

 (09/238) Kemal Kurkut Davası…

2017 Diyarbakır Newroz kutlamaları sırasında üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u arkadan ateş ederek öldüren polis memuru Y.Ş. hakkında Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘olası kastla öldürme’ suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası istemiyle açılan davanın görülmesine 20 Eylül 2018 tarihinde devam edildi.

Sanık polis memuru Y. Ş.’nin katılmadığı duruşmada, mahkeme, müşteki avukatların dinlenmesini istediği polis memurlarının tespiti için Emniyet Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına ve sanık polis memuru ile ilgili tutuklanma talebinin reddine karar erdi ve duruşmayı Aralık 2018 tarihine erteledi.

(05/239) Berkin Elvan Davası…

Gezi eylemleri sırasında, İstanbul Okmeydanı’nda 16 Haziran 2013 tarihinde, polisin attığı gaz fişeği ile yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 11 Mart 2014 tarihinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın vurulmasıyla ilgili İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Sanık polis memuru Fatih Dalgalı duruşmaya SEGBİS aracılığıyla görevli olduğu Van’dan katıldı.

Duruşmada tanık olarak polis memurları dinlendi.

Mahkeme’nin daha önce yazdığı yazıya Adli Tıp Kurumu tarafından “kendilerine gönderilen kamera kayıtlarının görüntü kalitesinin düşük olduğu, sanığın güvenlik kamerasına uygun pozisyon ve yakınlıkta bulunmadığı, görsel bilginin yeterli düzeyde olmadığı ve görev kapsamı dışında olduğundan rapor düzenlenmediği” yanıtı verildiği öğrenildi.

Mahkeme, yeniden bilirkişi raporu hazırlaması için Adli Tıp Kurumu’na müzekkere yazılmasına, sanık polis memuru ile ilgili tutuklanama talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 28 Kasım 2018 tarihine erteledi.

 (09 /240) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 4 akademisyen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nermin Saybaşılı, Bilgi Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Tuğçe Erçetin, araştırma görevlisi Orkun Doğan, öğretim görevlisi Zeynep Altok) hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 20 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Orkun Doğan hakkında açılan davanın duruşmasını 2 Aralık 2018 tarihine; Nermin Saybaşılı, Tuğçe Erçetin ve Zeynep Altok hakkında açılan davaların duruşmalarını 12 Aralık 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Ahu Ersözlü ve Sabancı Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Refet Ali Yalçın) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 20 Eylül 2018 tarihinde başlandı. Mahkeme Ahu Ersözlü ve Refet Ali Yalçın hakkında açılan davaların duruşmalarını 5 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 3 akademisyen (Marmara Üniversitesi’nden Seçil Ercan, Boğaziçi Üniversitesi’nden İrem Kursal Steen, ve Meltem Ahıska) hakkında İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme İrem Kutsal Steen hakkında açılan davanın duruşmasını 18 Mart 2019 tarihine; Seçil Ercan hakkında açılan davanın duruşmasını 15 Mart 2018 tarihine; Meltem Ahıska hakkında açılan davanın duruşmasını 17 Ekim 2018 tarihine erteledi. Meltem Ahıska hakkında açılan davanın duruşmasında avukatlar 3 avukat kısıtlamasını kaldırılmasını ve Meltem Ahıska’yı 4 avukatın savunmasını talep etti. Mahkeme avukatların bu talebini reddetti.

(09/241) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

20 Eylül 2018 tarihinde Bursa’da yapılan ev baskınlarında 17 kişi; Tokat’ta KHK ile meslekten ihraç edilmiş bir eski emniyet amiri gözaltına alındı.

 (09/242) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski polis memuru Adem Şener hakkında İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Adem Şener’i 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

Serhat Ergeç isimli bir kişi hakkında Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Serhat Ergeç’i  7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Merve Aydın Bahat ve Fatma Yaşar isimli KHK ile meslekten ihraç edilmiş 2 eski öğretmen hakkında Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 2 sanığı da 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

20 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, sanatçı Mabel Matiz hakkında “Ya Bu İşler Ne?” isimli şarkısına çektiği klipte ‘1 dolar kullanmak suretiyle örgüte destek verdiği’ iddiasıyla açılan soruşturma ile ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik kararı verdiği öğrenildi. Mabel Matiz bu soruşturma kapsamında 11 Eylül 2018 tarihinde savcılığa ifade vermişti.

(09/243) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 20 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerine bağlı koordinatları verilmiş 30 alanın 20 Eylül 2018 ile 05 Ekim 2018 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.