MENÜ
ANA SAYFA
x

21 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/168) Antalya’da Irkçı Saldırı…

20 Eylül 2021 tarihinde Antalya’dan Diyarbakır’a giden bir otobüse Gazipaşa ilçesinde seyir halindeyken kimliği bilinmeyen kişi ya da kişiler tarafından taşlı saldırıda bulunulduğu ve saldırı sonucu 2 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(09/169) Cezaevinde Mahpusa Verilmeyen Elbise…

20 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ Kadın Cezaevi’nde tutulan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’e getirilen elbisenin renkleri gerekçe gösterilerek cezaevi idaresi tarafından Leyla Güven’e verilmediği öğrenildi.

(09/170) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

20 Eylül 2021 tarihinde Ankara’da barınma hakkı talebiyle İlhan Erdost Parkı’nda çadır kuran üniversite öğrencilerine müdahale eden polis en az 7 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(09/171) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişi…

20 Eylül 2021 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 1 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(09/172) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Durket Süren hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Eylül 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Durket Süren’in sosyal medya paylaşımları ve KHK ile kapatılmış Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazetelerinin yasaklı sayılarının satışını yaptığı gerekçesiyle ‘örgüte yardım etmek’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından 1 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 13 Aralık 2021 tarihine erteledi.

(09/173) HDP Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt eski milletvekili Hatice Kocaman hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Eylül 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Hatice Kocaman’ın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) çalışmalarına katıldığı gerekçesiyle ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Hatice Kocaman duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Hatice Kocaman’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Hatice Kocaman davanın 20 Ocak 2021 tarihinde görülen duruşmasında tutuklanmıştı.

(09/174) İstanbul’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Avukat Oya Aslan hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Eylül 2021 tarihinde devam edildi.

Mahkeme Oya Aslan’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 13 Aralık 2021 tarihine erteledi.

20 Aralık 2019 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Oya Aslan 27 Aralık 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(09/175) Mehmet Uytun’un Yaşamını Yitirmesi ile İlgili Yargılanan Güvenlik Görevlisi…

Mehmet Uytun isimli 16 aylık bir bebek, 9 Ekim 2009 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesindeki evinin balkonundayken bir eyleme müdahale eden güvenlik güçleri tarafından atılan bir gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitirmişti. Konuyla ilgili olarak Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen takipsizlik kararının ardından yapılan bireysel başvuruyu karar bağlayan Anayasa Mahkemesi ihlal kararı vermişti.

Bu karar üzerine Uzman Çavuş H. A. hakkında Cizre 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Eylül 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme H. A.’yı ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan ilk önce 3 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezayı 18.200 TL para cezasına çevirdi.

(09/176) Birol Yıldırım Davası…

1’i tutuklu 12 polis memuru hakkında Birol Yıldırım’ın 5 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde polis merkezinde yaşamını yitirmesi ile ilgili açılan davanın görülmesine İstanbul Büyükçekmece 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 20 Eylül 2021 tarihinde başlandı.

İddianamede komiser yardımcısı İsmail S. ile polis memurları Muhammet K., İsmail G., Muhammed Ş., Mustafa Ş., Erdoğan K. ve Bilal K.’nin ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istenmektedir. 5 sanığın ise ‘kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanılmak suretiyle kasten yaralama’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istenmektedir.

Mahkeme tutuklu sanık İsmail S.’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme ayrıca işkence suçu işlendiği gerekçesiyle dava hakkında görevsizlik kararı vererek dava dosyasının ilgili ağır ceza mahkemesine gönderilmesine hükmetti.

(09/177) İstanbul’da Polis Tarafından Tehdit Edilen Gazeteci…

Birol Yıldırım isimli kişinin Esenyurt Polis Merkezi’nde yaşamını yitirmesi ile ilgili davanın 20 Eylül 2021 tarihinde görülen duruşmasını takip eden gazeteci Canan Coşkun’un polis tarafından “İnşallah sizin de başınıza gelir” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

(09/178) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Mardin Valiliği 19 Eylül 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarını 19 Eylül 2021 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Valilik basın açıklaması, el ilanı ve bildiri dağıtma, afiş ve poster asma, meşale yakma ve taşıma, açlık grevi, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, çadır kurma, protesto eylemi vb. eylem ve etkinliklerin ise bu süre içinde mülki idare amirinin iznine bağlandığını duyurdu.

(09/179) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

20 Eylül 2021 tarihinde İstanbul’da 6 kişi; İstanbul’da bir başka soruşturma kapsamında 1 kişi gözaltına alındı.

(09/180) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 20 Eylül 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 213 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 26.688 olduğunu açıkladı.

Buna göre 20 Eylül 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 62.231, vaka sayısı ise 6.850.339 oldu.

20 Eylül 2021 tarihinde Adana’da Dr. Halil İbrahim Varan Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.