MENÜ
ANA SAYFA
x

21 Kasım 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 Kasım 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/248) Afyon’da Şüpheli Asker Ölümü…

20 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, zorunlu askerlik görevini Afyon Orduevi’nde yapan M. Ç. isimli bir kişinin nöbet tuttuğu sırada başından vurulmuş bir halde ölü bulunduğu öğrenildi.

(11/249) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

20 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 16 Kasım 2018 tarihinde tutuklanarak Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ne konulan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri Sedat Polat ve Cem Eren Aslan’ın saçlarının zor kullanarak kesildiği öğrenildi.

20 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tokat T Tipi Cezaevi’nde tutulan siyasi mahpusların koğuşlarda yapılan arama sırasında gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

20 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ E Tipi Cezaevi’nde ve Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde mahpuslara verilen kitap sayısının 7 ile sınırlandırıldığı; haklarında yasaklama kararı olmamasına rağmen kimi kitapların ve dergilerin mahpuslara verilmediği; mahpusların sohbet, spor ve etkinlik haklarının engellendiği; görüş süresinin 1 saatten 30 dakikaya düşürüldüğü ve mahpusların sağlık hakkının kelepçeli muayene dayatması nedeniyle engellendiği öğrenildi.

(11/250) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 20 Kasım 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 765. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(11/251) Adana’da Bebeği ile Gözaltına Alınan Kadın…

20 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana’da yapılan bir ev baskınında Huri Haksever isimli bir kadının 6 aylık bebeği ile birlikte gözaltına alındığı öğrenildi. Huri Haksever ve bebeğinin soruşturmanın yürütüldüğü Diyarbakır’a götürüldüğü bildirildi.

(11/252) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan TJA Aktivisti…

Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Zeynep Ölbeci, 20 Kasım 2018 tarihinde Diyarbakır’da evine yapılan baskında gözaltına alındı.

(11/253) Mardin’de Gözaltına Alınan TJA Aktivisti…

Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Sabahat Oral, 20 Kasım 2018 tarihinde Mardin’de evine yapılan baskında gözaltına alındı.

(11/254) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

25 Kasım 2018 tarihinde Diyarbakır’da yapılacak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi 2. Olağan Kongresi ile ilgili çalışmalar kapsamında, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bildiri dağıtan HDP Gençlik Meclisi’nin 8 üyesi 20 Kasım 2018 tarihinde polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar: Talip Turan, Mazlum Sönmez, Nalin Dönmez, Kemal Baran, Ceylan Aslan, Erol Daşdelen, Mehmet Yalçın ve soyadı öğrenilemeyen Reber isimli bir kişi.

(11/255) Urfa’da Kına Gecesine Yapılan Polis Baskınında Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Kasım 2018 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yapılan bir kına gecesine baskın yapan polis, sarı, kırmızı ve yeşil renkli flamalarla halay çekildiği gerekçesiyle kına gecesini düzenleyenlerin de aralarında olduğu 4 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Ramazan Süer, Rozerin Süer, Fikriye Süer ve Yaze Süer.

(11/256) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 742 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 20 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

20 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Mahmut Konuk, Acun Karadağ, Deniz Yılmaz ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 20 Kasım 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/257) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 20 Kasım 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 48. kez gözaltına alınmış oldu.

(11/258) Selahattin Demirtaş ile İlgili AİHM Kararı…

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusuna ilişkin kararını 20 Kasım 2018 tarihinde açıkladı. AİHM, kararında Demirtaş’ın tutukluluğunun sonlandırılmasına dair tüm önlemlerin alınmasına hükmetti ve ayrıca Türkiye’yi 10 bin Euro manevi ve 15 bin Euro maddi olmak üzere toplam 25 bin Euro tazminata mahkum etti.

AİHM söz konusu bu kararında ilk kez Türkiye ile ilgili olarak “Haklara getirilecek kısıtlanmaların sınırlanması anılan hak ve özgürlüklere bu Sözleşme hükümleri ile izin verilen kısıtlamalar öngörüldükleri amaç dışında uygulanamaz” şeklindeki 18. madde kapsamında bir karar verdi. Mahkeme ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin Ek 1 Protokolü’nün 3. maddesinde düzenlenen serbest seçim hakkının ihlal edildiğine, tutuklulukla ilgili yeterli gerekçe sunulmadığı için sözleşmenin 5. maddesinin 3. fıkrasının ihlal edildiğine karar verdi.

Karar sonrası Selahattin Demirtaş’ın avukatlarının tahliye için Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe verdiği bildirildi.

Selahattin Demirtaş 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmış, hakkında düzenlenen 96 fezlekeden 31’i Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirilmişti. Selahattin Demirtaş, 142 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılandığı bu dava kapsamında haksız yere tutuklandığını belirterek 20 Şubat 2017 tarihinde AİHM’ye başvurmuştu.

(11 /259) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 10 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. P.Y., öğretim görevlileri Aslı Takanay, İ.S., Arş. Gör. Bahar Şahin Fırat, Prof. Dr. Abbas Vali, Yrd. Doç. Dr. S.Y., Yrd. Doç. Dr. Günizi Kartal, Doç. Dr. Ayfer Bartu Candan ve Prof. Dr. M.G.; İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tahsin Yeşildere) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 20 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Günizi Kartal, İ.S., Ayfer Bartu Candan, Aslı Takanay, P.Y. hakkında açılan davaların duruşmasını 21 Şubat 2019 tarihine; Bahar Fırat hakkında açılan davanın duruşmasını 27 Mart 2019 tarihine; Abbas Vali hakkında açılan davanın duruşmasını 24 Aralık 2018 tarihine; Tahsin Yeşildere, M.G. ve S.Y. hakkında açılan davaların duruşmasını 13 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Arş. Gör. D.Ü. ile Sabancı Üniversitesi’nden Öğr. Üyesi Ç.A.) hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 20 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme D.Ü. hakkında açılan davanın duruşmasını 25 Aralık 2018 tarihine erteledi. Mahkeme Ç.A.’yı ise ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (İstanbul Şehir Üniversitesi’nden okutman Akın Tek ile Michigan Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Özgecan Korkmaz) hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 20 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 2 duruşmayı da 14 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(11/260) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Halkın Nabzı gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Artı Gerçek yazarı İshak Karakaş’ın da aralarında bulunduğu 10 kişi hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonuna ilişkin sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dava dosyasının savcılığa verilmesine karar verdi ve duruşmayı 17 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(11/261) İzmir’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonu ile ilgili haberi ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Kasım 2018 tarihinde başlandı. Gazeteci Kanbal, duruşmaya Mardin Adliyesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) aracılığı ile bağlandı. Savunmasında Afrin operasyonunun gerekçelerine değinmek isteyen Ahmet Kanbal’a mahkeme başkanının “Sanki CNN Türk’e bağlamışsın da Afrin harekatı neden başladı, bize bunu anlatıyorsun…” diyerek müdahale ettiği öğrenildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 26 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(11/262) ESP ve SGDF Üye ve Yöneticileri ile Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Adil Demirci, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Mesut Çeki ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) merkez yönetim kurulu üyesi Özge Doğan’ın da bulunduğu 12’si tutuklu 23 kişi hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme tutuklu olan Celal Yaman, Mesut Çeki, Özge Doğan, Mehmet Kandemir, Ali Murat Yıldız ve Mustafa Kubilay Sever’in adli kontrol şartıyla tahliyesine, aralarında gazeteci Adil Demir’in de olduğu 6 kişinin ise tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 14 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(11/263) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

20 Kasım 2018 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 66 kişi; İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda ByLock kullandıkları iddiasıyla 37 kişi; Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 2 ilde düzenlenen operasyonlarda ByLock kullandıkları iddiasıyla 14 kişi; Tekirdağ merkezli bir soruşturma kapsamında 25 ilde yapılan operasyonlarda aralarında muvazzaf subayların da olduğu 47 kişi; Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 21 ilde düzenlenen operasyonlarda 29 kişi; Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde yapılan operasyonlarda 6 kişi; Malatya merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 7 kişi; Elazığ merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde yapılan operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 8 kişi, Zonguldak merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 10 kişi gözaltına alındı.

(11/264) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

9 kişi hakkında Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 6 sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 2’si firari 3 sanığın dosyasının ayrılmasına karar verdi.

3 kişi hakkında Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 1 sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 1 sanığın dosyasının ayrılmasına, 1 sanığın ise beraatına karar verdi.

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıkan soruları sızdırdıkları iddiasıyla Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan birer sanıklı 10 ayrı davanın karar duruşmaları 20 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 sanığı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Hakim 1 sanığı ayrıca ‘kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık’ suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 2 sanığın ise beraatına karar verdi.

Eski Boydak Holding yöneticisi Memduh Boydak’ın eşi Meral Boydak hakkında Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.