MENÜ
ANA SAYFA
x

21 Kasım 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 Kasım 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/214) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

20 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Mardin Cezaevi’nde tutulan Hasan Eskicioğlu (49) isimli mahpusun geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğü öğrenildi. Yaklaşık 7 ay önce ‘örgüt üyesi olma’ suçundan tutuklanan Hasan Eskicioğlu’nun cezaevinde daha önce de kalp krizi geçirdiği, hastanedeki tedavisinin ardından cezaevine geri götürüldüğü bildirildi.

(11/215) Ankara’da Saldırıya Maruz Kalan Gazeteci…

Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan’ın Ankara Dikmen’de bulunan evinin önünde 20 Kasım 2019 tarihinde kimliği belirsiz bir kişinin saldırısına maruz kaldığı öğrenildi.

(11/216) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1107 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 20 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

20 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 1 kişinin (Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 20 Kasım 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/217) Urfa’da Tutuklanan Belediye Eş Başkanı…

15 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınan Urfa’nın Suruç ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Hatice Çevik 20 Kasım 2019 tarihinde ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ iddialarıyla tutuklandı.

(11/218) Ağrı’da Gözaltına Alınan HDP Belediye Meclis Üyesi…

19 Kasım 2019 tarihinde Ağrı’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 3 kişi (HDP eski il Eş Başkanı Naile Barış, Belediye Meclisi Üyesi Ceren Barış ve HDP Üyesi Hamit Taşdemir) 20 Kasım 2019 tarihinde serbest bırakıldı. Basında yer alan haberlerden gözaltına alınan kişilerden Hamit Taşdemir’in evinin kapısının kırıldığı ve polislerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı bildirildi.

(11/219) Antep’te Polis Tarafından Basılan Siyasi Parti Binaları ve Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Kasım 2019 tarihinde Antep’te Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binası ile Şahinbey ve Şehitkamil ilçe binalarına ve evlere yapılan baskınlarda gözaltına alınan HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üye ve yöneticisi 57 kişiden 8’i ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla 20 Kasım 2019 tarihinde tutuklandı. Tutuklanan kişilerin isimleri: HDP il Eş Başkanı Müslüm Kılıç, DBP il Eş Başkanı Abdullah İnce, HDP Şehitkamil ilçe Eş Başkanı Salman Tutumlu, Müslüm Özkan, Emin Kavak, Mehmet Gümüştekin, Süleyman Yağız ve Serdar Yıldırım. Söz konusu soruşturma kapsamında 19 Kasım 2019 tarihinde 5 kişi adli kontrolle serbest bırakılmış, 5 kişi tutuklanmıştı. 39 kişinin halen gözaltında olduğu bildirildi.

(11/220) İstanbul’da Yargılanan Grup Yorum Üyeleri ve Diğer Kişiler…

Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve Bahar Kurt’un da aralarında bulunduğu 5’i tutuklu 15 kişi hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt yöneticisi olma’ iddialarıyla açılan davanın görülmesine 20 Kasım 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme tutuklu bulunan Helin Bölek, Bahar Kurt, Fikret Akar, Yeliz Kılıç ve Dilan Uludağ’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 12 Şubat 2020 tarihine erteledi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, aynı gün içinde tahliye kararına itiraz etti. İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilen itirazın değerlendirilmek üzere bir üst mahkeme sıfatıyla İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği bildirildi.

(11/222) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

20 Kasım 2019 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 17 kişi gözaltına alındı.

(11/223) 10 Ekim Ankara Katliamı’yla İlgili Tazminat Kararı…

20 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara 12. İdare Mahkemesi, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda hizmet kusuru bulunduğu için İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği hakkında hayatını kaybeden 9 yaşındaki Veysel Atılgan ile babası İbrahim Atılgan’ın ailesinin şikayetiyle açılan davada, aileye 1 milyon 94 bin TL maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verdiği öğrenildi. Kararda “Kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması devletin asli görevidir. Elinde yakın tarihli istihbari bilgi bulunan idarenin, önceki standart uygulamasından dahi ayrılarak, bu bilginin ilgili birimlere iletilmesi, güvenlik tedbirlerinin alınması noktasında gerekli ve yeterli hassasiyeti göstermediği ve bu suretle hizmet kusuru bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır” denilmektedir.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.