MENÜ
ANA SAYFA
x

21 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/272) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

20 Mart 2019 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucunda 1 askerin (Burçin Damcı) öldüğü, 1 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

(03/273) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

20 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 4 mahpusun istek ve iradeleri dışında başka cezaevlerine sevk edildikleri öğrenildi. Mahpuslardan Jiyan Ekşi ve Hividar Dilşah’ın Kayseri Kadın Cezaevi’ne, Dilan Aydın’ın Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’ne, Dilan Barin’in ise Erzurum E Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği bildirildi.

(03/274) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 20 Mart 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 799. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(03/275) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 862 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 20 Mart 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

20 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt)  gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 20 Mart 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/276) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 20 Mart 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 102. kez gözaltına alınmış oldu.

(03/277) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için Düzce’de oturma eylemi yapan kamu emekçisi Alev Şahin, Genel Bilgi Taraması yapmak isteyen polisler tarafından 20 Mart 2019 tarihinde gözaltına alındı. Alev Şahin’in Kabahatler Kanunu’na göre para cezası verildikten sonra aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/278) Diyarbakır’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari milletvekili Leyla Güven’in, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık greviyle ilgili olarak Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde 20 Mart 2019 tarihinde sessiz bir eylem düzenleyen Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistlerine müdahale eden polis 14 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(03/279) Ankara’da Saldırıya Uğrayan Üniversite Öğrencisi…

20 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) öğrencisi İ.H.G. isimli 1 kişinin, 18 Mart 2019 tarihinde 2 kişinin saldırısına maruz kaldığı öğrenildi. Aynı üniversitede öğrenci oldukları bildirilen A.G. ve K.B.F. isimli saldırganların ayrıca sosyal medya paylaşımlarında da İ.H.G. isimli öğrenciyi tehdit ettikleri bildirildi.

(03/280) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde Van’ın Merkez, Çaldıran ve Erciş ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 22 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Hatice Barıştıran, Gülay Yılmaz, Kaniye Şeker, Beritan Tayan, Hamdi Bayhan, Elif Yiğit, Bazi Aşkan, Çetin Uyar, Songül Taş, Mesut Erzengin, Ahmet Kaya, Hikmet Uzunyay, Delil Aksoy, Star Emek, Gürsel Kamaç, Faysal Parlak, Cemil Duman, Kadir Toprak, Hakan Demir, M. Ali Sönmez, Ramazan Duman ve Azat Gündoğan.

(03/281) Bitlis’te Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde Bitlis’in Merkez, Hizan ve Tatvan ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 8 kişiden 3’ü (Suat Altun, Fesih Gürbüz ve Mehmet Şerif Aslan) serbest bırakıldı. 5 kişinin (HDP il yöneticisi Maruf Kartal, Necati Uysal, Yüksel Ozan, Mehmet Salih Türk ve Cemal Türk) ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(03/282) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde Urfa’da ‘sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla gözaltına alınan 38 kişiden 13’ü aynı gün çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. 25 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri öğrenilemedi.

(03/283) Batman’da Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde Batman’da yapılan ev baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Reşit Erden, Halil Erden, Mahsum Erden, Adil Erden, Sonya Erden, Emine Erden ve HDP Gençlik Meclisi üyesi Mehmet Yıldırım.

(03/284) Hakkari’de Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde Hakkari’nin Merkez ilçesinde yapılan ev baskınlarında Pervin Aksaç ve Oktay Durgun isimli 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

20 Mart 2019 tarihinde Yüksekova ilçesinde, Newroz kutlamaları için İlçe Stadyumu’na pankart asan HDP ilçe yöneticileri Mehmet Emin Seven ve Derya Özdemir ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ilçe yöneticileri Nurettin Atsız ve Seracettin Kına gözaltına alındı.

(03/285) İzmir’de Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: DBP Bornova ilçe Eş Başkanı Abdullatif Kaplan, Emanet Öztürk, Abidin Öztürk.

(03/286) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde Şırnak’ın Merkez, Cizre ve Uludere ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Murat Kabul, Abdullah Güngen, Rahmet Bayar, Cahide Zeybek, Serdar Şengül, Osman Şen, Rıdvan Paksoy, Mehmet Yaman ve Zeydan Şengül.

(03/287) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ve Dargeçit ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Nesim Keleş, İhsan Demir, Ali Alan, Yusuf Aslan, Sabri Aslan, Mürşit Aslan, Ömer Akpolat.

(03/288) Osmaniye’de Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde Osmaniye’de yapılan ev baskınlarında 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: HDP Osmaniye il yöneticisi Metin Eren ve parti üyesi Bahri Gümüş.

(03/289) Muş’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde Muş’un Bulanık ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Muş İl Genel Meclis adayı Filiz Aydın’ın da olduğu 3 kişi gözaltına alındı.

(03/290) Bursa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde Bursa’da yapılan ev baskınlarında 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Suat Akbal, Tugay Ketmen, Cihan Aslangiri, Mensure Dumlayıcı, Mazlum Canlı, Deniz Kaya, Garip Kaya, Cemal Bozkurt ve Yunus Akyol.

(03/291) Sakarya’da Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde Sakarya’da yapılan ev baskınlarında 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Hülya Arabacı ve Cafer Aydın.

(03/292) Mardin’de Gözaltına Alınan Gazeteciler…

20 Mart 2019 tarihinde HDP Mardin İl Örgütü tarafından Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis gazeteciler Rojda Aydın, Ahmet Kanbal ve Ali Dinler’i gözaltına aldı. 3 gazetecinin aynı gün serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(03/293) İstanbul’da Gözaltına Alınan 2 Fransa Vatandaşı…

Newroz kutlamalarına katılmak ve “Montluc Direniş ve Özgürlük Ödülü”nü Selahattin Demirtaş’a vermek için Türkiye’ye gelen ve 19 Mart 2019 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Fransa Komünist Partisi yöneticileri Sylvie Jan ve Michel Laurent, 20 Mart 2019 tarihinde sınır dışı edilerek Fransa’ya gönderildi.

(03/294) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Norveç Vatandaşları…

Newroz kutlaması için Norveç’ten Diyarbakır’a gelen Kürdistanlılarla Dayanışma İnisiyatifi üyesi 4 kişi (Marie Sorhaug, Mads Opheim, Beth Hartmann ve Astrid Melmeim), 20 Mart 2019 tarihinde, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tecridi protesto etmek için yaşamına son veren Zülküf Gezen’in ailesine yaptıkları taziye ziyaretinden sonra gözaltına alındı. 4 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(03/295) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Arş. Gör. Dilek Karabulut hakkında İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Mart 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme avukatların yetkisizlik talebini kabul ederek dosyanın Yargıtay’a gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçe ile (ODTÜ’den Arş. Gör. Mehtap Tosun ile Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. İlknur Yüksel) hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 20 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme her iki davada da yetkisizlik kararı vererek dosyaların Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçe ile 13 akademisyen (Kaliforniya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Baki Tezcan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Taylan Şahan Tarhan, Sabancı Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nevin Zeynep Yelçe ile Prof. Dr. İlker Birbil; Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Tuna Kuyucu, Dr. Melike Acar ile Öğr. Gör. Ayşegün Soysal; Ankara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özlem Albayrak, emekli Prof. Dr. Baskın Oran ve Prof. Dr. Ahmet Haşim Köse; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gözde Özdikmenli; Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Gül Köksal ile Yrd. Doç. Dr. Rauf Kesici) hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 20 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Baskın Oran, Ahmet Haşim Köse ve Özlem Albayrak hakkında açılan davalarda yetkisizlik kararı vererek dava dosyalarının Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine; Gözde Özdikmenli hakkında açılan davanın dosyasının aynı gerekçeyle Muğla Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne; Rauf Kesici hakkında açılan davanın dosyasının da aynı gerekçeyle Kocaeli Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti. Mahkeme yurtdışında bulunan Baki Tezcan hakkında bir önceki duruşmada çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesine karar vererek duruşmayı 18 Temmuz 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Ayşegün Soysal ve Melike Acar hakkındaki davaların duruşmalarını 25 Mart 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Gül Köksal hakkında açılan davanın duruşmasını 22 Haziran 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Tuna Kuyucu ile İlker Bilbil’in ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına; Taylan Şahan Tarhan’ın aynı suçtan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme Nevin Zeynep Yelçe’nin ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan “suçun işlendiği zaman ve yer, suç konusunun önemi, failin güttüğü amaç ve saik, kastının ağırlığı dikkate alınarak 2 yıl; eylemi yayın yoluyla gerçekleştirdiğinden cezanın yarı oranında artırılarak 3 yıl; cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri değerlendirilerek altıda bir oranında indirim yapılarak 2 yıl 6 ay” hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(03/296) İstanbul’da Avukatların Yargılandığı Dava…

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi 20 avukat hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme tutuksuz yargılanan Ayşegül Çağatay, Yağmur Ereren, Didem Baydar Ünsal, Yaprak Türkmen’in ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan ayrı ayrı 3 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına; aynı suçtan Ahmet Mandacı ile Zehra Özdemir’in ayrı ayrı 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına ve haklarına yurtdışı yasağı uygulanmasına karar verdi. Mahkeme Oya Aslan ile Günay Dağ’ın “firari” olmalarından dolayı savunmalarının alınmamış olması nedeniyle dosyalarının ayrılmasına hükmetti. Mahkeme Barkın Timtik’in ‘örgüt kurmak ve yönetmek’ suçundan 18 yıl 9 ay; ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Özgür Yılmaz ve Ebru Timtik’in 13 yıl 6 ay; Behiç Aşçı ve Şükriye Erden’in 12 yıl; Selçuk Kozağaçlı’nın 11 yıl 3 ay; Engin Gökoğlu, Aytaç Ünsal, Süleyman Gökten’in 10 yıl 6 ay; Aycan Çiçek ve Naciye Demir’in 9 yıl; Ezgi Çakır’ın ise 8 yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi. Mahkeme Ezgi Çakır’a verilen hapis cezasının küçük çocuğu olması nedeniyle ev hapsi olarak uygulanmasına hükmetti.

ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu avukatları 8 Kasım 2017 tarihinde gözaltına alınış ve 13 Kasım 2017 tarihinde tutuklanmıştı. Haklarında açılan davanın 14 Eylül 2018 tarihinde görülen duruşmasında 17 avukat hakkında verilen tahliye kararına savcılığın yaptığı itiraz sonucu 6 avukat (Selçuk Kozağaçlı, Ahmet Mandacı, Aytaç Ünsal, Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu ve Behiç Aşçı) 16 ve 17 Eylül 2018 tarihlerinde mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(03/297) Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi eski Başkanı Raşit Tükel ile Merkez Konsey üyeleri Mustafa Tamer Gören, Dr. Hande Arpat, Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Dr. Mehmet Sezai Berber, Dr. Selma Güngör, Dr. Bülent Nazım Yılmaz, Dr. Funda Barlık Obuz, Dr. Dursun Yaşar Ulutaş, Dr. Ayfer Horasan, Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonu ile ilgili olarak yayınladıkları “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” başlıklı bildiri nedeniyle Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme savcının değiştirilmesi talebini reddetti ve duruşmayı 3 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(03/298) İstanbul’da Yargılanan 3. Havalimanı İşçileri…

İstanbul’da inşaatı devam eden 3. Havalimanı şantiyesindeki kötü çalışma koşullarını protesto ettikleri için, 67 işçi hakkında Gaziosmanpaşa Adliyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme 64 kişi hakkında adli kontrol kararının kaldırılmasına, 1’i yabancı uyruklu olmak üzere 3 işçi için yakalama kararı verilmesine hükmetti ve duruşmayı 26 Haziran 2019 tarihine erteledi.

Kötü çalışma koşullarını protesto etmek için iş bırakma eylemi yapan işçilere 15 Eylül 2018 tarihinde müdahale eden polis ve jandarma 543 kişiyi gözaltına almış, gözaltına alınan işçilerden 31’i 19 Eylül 2018 ve 4 Ekim 2018 tarihlerinde tutuklanmıştı.

(03/299) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Ajansı muhabiri Esra Solin Dal hakkında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Mart 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme Esra Solin Dal’ın beraatına hükmetti.

(03/300) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Jinnews muhabiri Beritan Canözer hakkında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Mart 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme duruşmayı 26 Haziran 2019 tarihine erteledi.

(03/301) Erzurum’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Seda Taşkın hakkında verilen Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 7 yıl 6 aylık hapis cezasının istinaf duruşması Erzurum 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 20 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme duruşmayı 15 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

 20 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan Seda Taşkın hakkında Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme’ suçundan 4 yıl 2 ay, ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 3 yıl 4 ay olmak üzere, toplam 7 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. Seda Taşkın Erzurum İstinaf Mahkemesi’nin tensip ara kararı ile 17 Ocak 2019 tarihinde tahliye edilmişti.

(03/302) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Urfa milletvekili Ayşe Sürücü hakkında, Halfeti Belediyesi’nin 8 Mart 2016 tarihinde yaptığı Sara Kadın Merkezi’nin açılışına katıldığı gerekçesiyle, Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Ayşe Sürücü’nün ‘2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet etmek’ suçundan 1 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(03/303) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde, Kayseri merkezli bir soruşturma kapsamında 13 ilde yapılan operasyonlarda 19 kişi gözaltına alındı.

(03/304) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Polis Akademisi Giriş Sınavı sorularını sızdırdığı iddiasıyla eski zabıt katibi Ali Akçiçek hakkında Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 9 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(03/305) 31 Mart Seçimleri…

20 Mart 2019 tarihinde Adana’da yapılan ev baskınlarında aralarında HDP il Eş Başkanı Gülseren Turhan, HDP Seyhan Belediye Meclis Üyesi adayı Hüseyin Beyaz ve HDP Adana il yöneticisi Zeki Eren’in de olduğu 12 kişi gözaltına alındı. Ayrıca HDP Adana il binası ile Seyhan ilçe binasının polis tarafından basıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların diğer kişilerin isimleri öğrenilemedi.

20 Mart 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde seçim çalışması yürüten ve aralarında HDP Diyarbakır milletvekili Remziye Tosun’un da bulunduğu HDP üyesi bir grubun polis tarafından uzun namlulu silahlarla durdurularak Genel Bilgi Taraması’ndan geçirildiği öğrenildi.

20 Mart 2019 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Adana Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Zeydan Karalar’ın seçim afişini asmak isteyen CHP üyesi bir grubun zabıta tarafından engellendiği öğrenildi. Zabıtaların fiziksel şiddetine maruz kalan 5 kişinin yaralandığı bildirildi.

(03/306) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 20 Mart 2019 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Merkez, Yüksekova, Çukurca, Şemdinli ve Derecik ilçelerinde koordinatları verili 31 alanın 20 Mart – 3 Nisan 2019 tarihleri arasında 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.