MENÜ
ANA SAYFA
x

21 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/165) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

20 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin E Tipi Cezaevi’nde baş ağrısı ve öksürük şikayetiyle revire sevk edilen 6 mahpusun Covid-19 testi yapılmadan sadece ateşlerinin ölçüldükten sonra koğuşlarına geri götürüldükleri öğrenildi.

(05/166) Ankara’da HDP Eylemine Polis Müdahalesi…

Halkların Demokrasi Partisi’nden (HDP) seçilen belediye eş başkanları yerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmasını protesto etmek için 20 Mayıs 2020 tarihinde HDP Ankara il binası önünde yapılan basın açıklamasına, valiliğin yasaklama kararını gerekçe göstererek müdahale eden polis, aralarında HDP eski milletvekili ve HDP yöneticilerinin de olduğu 9 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Hakkari eski milletvekili Nihat Akdoğan, HDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Veli Saçılık, HDP Parti Meclisi üyesi Alişan Şahin, Ankara İl Eş Başkanı Vezir Coşkun.

Müdahale sırasında maruz kaldığı fiziksel şiddet sonucu Vezir Coşkun’un başına 5 dikiş atıldığı öğrenildi.

Gözaltına alınan 9 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(05/167) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Mayıs ayı içinde yaşamını yitirmiş olan İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin ve Necmi Önen’i anmak için 20 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılmak istenen anmaya valiliğin yasaklama kararını gerekçe göstererek müdahale eden polis, aralarında Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eş Başkan Deniz Bahçeci’nin de olduğu 4 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sırasında HDP İstanbul milletvekili Dilşat Canbaz’ın polisin sözlü şiddetine maruz kaldığı, çevrede polis müdahalesine tepki gösteren kişilere de polisin fiziksel şiddet uyguladığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Deniz Bahçeci, Can Papila, Volkan Atmaca, soyadı öğrenilemeyen Erkin isminde bir kişi.

(05/168) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1289 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 20 Mayıs 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(04/169) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

20 Mayıs 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan 1 kişi (Mahmut Konuk) fiziksel şiddet kullanılarak eylem alanından uzaklaştırıldı.

(05/170) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

20 Mayıs 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde hem Kabahatler Kanunu’na hem de Umumi Hıfsızıhha Kanunu’na muhalefetten ayrı ayrı para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.

(05/171) Gözaltına Alınan Gazeteci ve Diğer Kişi…

Taylan Kulaçoğlu ve Red dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Gülseven 17 Mayıs 2020 tarihinde Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında ‘suç işlemeye tahrik’ ile ‘suç ve suçluyu övmek’ iddialarıyla gözaltına alınmış ve 19 Mayıs 2020 tarihinde il dışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakılmıştı. Serbest bırakılmasına ilişkin Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan itirazın kabul edilmesi üzerine 20 Mayıs 2020 tarihinde yeniden gözaltına Taylan Kulaçoğlu aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(05/172) Van’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri ve Diğer Kişiler…

14 Mayıs 2020 tarihinde Van’ın Özalp ilçesine bağlı Mehmetalan Mahallesi yakınlarında belediyeye ait bir araca düzenlenen ve 2 kişinin öldüğü, 1 kişinin yaralandığı saldırı ile ilgili soruşturma kapsamında Özalp ilçesi genelinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında HDP İlçe Eş Başkanı Burhan Atmaca ve parti yöneticilerinin de olduğu 37 kişiden 29’u 20 Mayıs 2020 tarihinde savcılık kararıyla serbest bırakıldı. Aralarında HDP İlçe Eş Başkanı Burhan Atmaca ve parti yöneticilerinin bulunduğu 8 kişinin gözaltı sürelerinin ise 4 gün uzatıldığı öğrenildi.

(05/173) Van’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındıktan sonra yerine kayyım atanan, Van’ın Özalp ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Dilan Örenci hakkında Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Mayıs 2020 tarihinde görüldü.

Dilan Örenci duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme Dilan Örenci’nin ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan beraatına, ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan ise 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca hükümle birlikte Dilan Örenci’nin tahliyesine karar verdi.

Dilan Örenci 5 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 9 Aralık 2019 tarihinde tutuklanmıştı. Özalp ilçesine 7 Aralık 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmıştı.

(05/174) Batman’da Yargılanan DTK Üyeleri…

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delegesi 4 kişi (Sadrettin Yılmaz, Seyithan Tatar, Elif Koyuncu ve Fatma Kapalıgöz) hakkında Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Mayıs 2020 tarihinde görüldü.

Mahkeme savunmaların ardından 4 kişiyi ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 4 kişinin hükümle birlikte tahliyesine karar verdi.

4 kişi 27 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 3 Aralık 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(05/175) Grup Yorum Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Grup Yorum üyesi Bergün Varan ve Sultan Gökçek hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Mayıs 2020 tarihinde devam edildi.

Bergün Varan ve Sultan Gökçek duruşmaya tutuldukları cezaevlerinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Bergün Varan ve Sultan Gökçek’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 16 Temmuz 2020 tarihine erteledi.

Bergün Varan ve Sultan Gökçek 29 Kasım 2019 tarihinde İstanbul Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskında gözaltına alınmış ve 2 Aralık 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(05/176) Suruç Katliamı Davası…

20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirilen ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırı ile ilgili Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Mayıs 2020 tarihinde devam edildi.

Davanın tutuklu sanığı Yakup Şahin duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme olay anında İŞİD bayrağıyla yakalandığı iddia edilen Abdullah Ömer isimli kişinin tutuklanması yönünde müşteki avukatların yaptığı talebin reddine karar vererek duruşmayı 18 Ağustos 2020 tarihine erteledi.

(05/177) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 20 Mayıs 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 23 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 972 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 20 Mayıs 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4.222 ve vaka sayısı ise 152.587 oldu.

Savunma Bakanı Hulusi Akar, 20 Mayıs 2020 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Covid-19 testi pozitif çıkan kişi sayısının 156 olduğunu açıkladı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.