MENÜ
ANA SAYFA
x

21 Mayıs 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 Mayıs 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/118) Hakkari’de Askerin Açtığı Ateş Sonucu Yaralanan Kişiler…

20 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari’nin Derecik ilçesinde çobanlık yapan Şahap Şendol ile 17 yaşındaki C. E. isimli çocuğun 18 Mayıs 2021 tarihinde askerler tarafından açılan ateş sonucu yaralandıkları öğrenildi.

(05/119) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 20 Mayıs 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(05/120) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

20 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kapalı Cezaevi’nde günde yaklaşık 14 saat boyunca su kesintisi olduğu öğrenildi.

(05/121) Tunceli’de Jandarmanın İşkence ve Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişi…

20 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tunceli’de Palavra Meydanı’nda kimlik kontrolü yapan jandarmanın V. Y. isimli bir kadını yere yatırarak başına silah dayadığı; tepki gösteren kişilere biber gazı sıktığı ve havaya ateş açtığı öğrenildi.

Tunceli Valiliği 20 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı açıklamada görevden uzaklaştırılan 2 jandarma uzman çavuş hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

(05/122) Diyarbakır’da İşkence ve Kötü Muamele İddiası…

20 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerde, Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Yaylak mahallesi kırsal alanında 13 Mayıs 2021 tarihinde başlatılan askeri operasyon sırasında yaralı olarak yakalandığı ve HPG’li olduğu bildirilen bir kişinin askerin işkence ve kötü muamelesine maruz kaldığı iddia edildi.

(05/123) Diyarbakır’da Evleri Basılan Kişiler…

20 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Yaylak mahallesi kırsal alanında 13 Mayıs 2021 tarihinde başlatılan askeri operasyon sırasında 3 evin askerler tarafından basıldığı öğrenildi.

(05/124) İstanbul’da Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan HDP Üyesi…

20 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi Caziye Aygün’ün 18 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kimliği belirsiz kişiler tarafından tehdit edildiği ve ajan olmaya zorlandığı öğrenildi.

Kendisini kargocu olarak arayan ve bulunduğu otobüs durağına gelen kişilerin, daha sonra emniyetten geldiklerini söylediklerini belirten Caziye Aygün basında yer alan açıklamalarında şunları ifade etti: “Bir nevi beni tehdit ettiler. ‘Bir gün bizimle işbirliği içerisine girebilirsin, o zaman yine arkadaşlarınla görüşebilirsin. Ama bunu bize bildirmelisin. Sana maddi manevi her şekilde yardım edebiliriz’ dediler. (…) Bunları kabul etmeyince ‘Böyle devam edersen bir gece ansızın evinden alınırsın’ diyerek tehdit ettiler”.

(05/125) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Birleşik Gençlik Meclisleri (BGM), Kaldıraç ve Sosyalist Öğrenci Hareketi tarafından İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etmek için İstanbul’da Taksim Meydanı’nda yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 15 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(05/126) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

20 Mayıs 2021 tarihinde Ankara’nın Mamak ilçesindeki Tekmezar Parkı’nda, İbrahim Kaypakkaya için yapılan anmaya müdahale eden polis 13 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin evlerinin de polis tarafından basıldığı bildirildi. Gözaltına alınanların isimleri: Cihan Altaş, Ozan Deniz Ödemiş, Hasan Altun, Deniz Ağrıdoğdu, Seçil Işık, Faik Hamarar, Hüseyin Gençay, Sıla Yurt, Selma Tokaç, Celil Resiloğulları, Doğukan Ertan, Devin Asya Açıkelli ve B. G..

(05/127) Rize’de Siyasi Parti Ziyaretine Engelleme…

20 Mayıs 2021 tarihinde, Rize’nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’ne kurulmak istenen taş ocağına karşı direnenleri ziyaret eden İYİ Parti heyetinin engellendiği, sadece İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in girişine izin verildiği öğrenildi.

(05/128) Mardin’de Gözaltına Alınan Eski Belediye Eş Başkanı ve HDP Yöneticileri ve Diğer Kişiler…

18 Mayıs 2021 tarihinde Mardin’in Midyat, Nusaybin, Artuklu ve Savur ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 27 kişiden 25’i, 20 Mayıs 2021 tarihinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 2 kişi 18 Mayıs 2021 tarihinde serbest bırakılmıştı.

Serbest bırakılanlardan isimleri öğrenilenler: HDP eski il yöneticisi Bedii Yılmaz ile HDP il yöneticisi Ayşe Bozan, Hamit Başdaş, Cemal Kızar, İsmail Kadam, Nuri Seyhanoğlu, Adnan Cengiz, Ahmet Leventoğlu, Zeki Demir, Mehmet Çiçek, Mahsum Bilbay, Halil El.

(05/129) Antalya’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişi…

2016 yılında KHK ile mesleğinden ihraç edilen ve 19 Mayıs 2021 tarihinde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Antalya’da gözaltına alınan Sümeyya Avcı, 20 Mayıs 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(05/130) Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında ‘örgüt üyesi olmak’, ‘halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtmak’, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak’ ve ‘suç işlemeye alenen tahrik’ iddialarıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Mayıs 2021 tarihinde devam edildi. Mahkeme Ankara ve Diyarbakır cumhuriyet savcılıklarına Meral Danış Beştaş hakkında hangi suçlardan soruşturma yürütüldüğünün öğrenilmesi, TBMM’ye ise ne zaman milletvekili sıfatı kazandığı ve vekilliğinin devam ettiği süreleri mahkemeye bildirmesi için müzekkere yazılmasına karar verdi ve duruşmayı 21 Kasım 2021 tarihine erteledi.

(05/131) Görevden Uzaklaştırılan Savcı…

20 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa’nın Viranşehir ilçesinde Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Eyüp Akbulut’un Covid-19 salgını sürecinde alınan önlemlere dair eleştirilerini sosyal medyada yayınladığı için hakkında soruşturma başlatan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2. Dairesi tarafından geçici olarak görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

(05/132) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

20 Mayıs 2021 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında aralarında meslekten ihraç edilmiş askerlerin de olduğu 35 kişi gözaltına alındı.

(05/133) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 20 Mayıs 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 207 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 856 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 9.385 olduğu belirtildi.

Buna göre 20 Mayıs 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 45.626, vaka sayısı ise 5.160.423 oldu.

20 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul’da diş hekimi Mehmet Tatlıgil Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.