MENÜ
ANA SAYFA
x

21 Mayıs 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 Mayıs 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/202) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

21 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Marmara 7 Nolu L Tipi Cezaevi’nde her açık görüş sonrası mahpusların çıplak arama uygulamasına maruz bırakıldıkları, konu ile ilgili Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruda ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararı alındığı, Evrensel gazetesinin cezaevinde 2 yıldır mahpuslara verilmediği öğrenildi.

21 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İmralı Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’a 6 aylık avukat görüş yasağı verildiği öğrenildi.

(05/203) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 21 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(05/204) 1 Mayıs Kutlamaları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Gazeteci, Siyasi Parti Üyeleri ve Diğer Kişiler…

21 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul’da düzenlenen ev baskınlarında aralarında Gazete Patika muhabiri Ali Kadir Güler ile farklı siyasi parti ve inisiyatiflerin üyelerinin de bulunduğu 27 kişi, 1 Mayıs kutlamaları sırasında Saraçhane’den Taksim’e yürümek istedikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(05/205) Gözaltına Alınan Kişiler…

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 21 Mayıs 2024 tarihinde 9 ilde yapılan ev baskınlarında 30 kişi, ‘örgüte finansman sağlama’ iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(05/206) Diyarbakır’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

14 Nisan 2019 tarihinde kâğıt toplayan Recep Hantaş’ın polis tarafından açılan ateş sonucu öldürülmesiyle ilgili polis memuru K. B. hakkında açılan davada verilen beraat kararının 20 Ekim 2023 tarihinde Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın karar duruşması 21 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirildi. Mahkeme, polis memuru K. B. hakkında ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

(05/207) Mardin’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ferit Aslan hakkında yaptığı bir haber gerekçe gösterilerek Mardin 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Mayıs 2024 tarihinde başlandı. Mahkeme, gazetecinin ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçundan beraatına karar verdi.

(05/208) Nevşehir Belediye Başkanı’nın Irkçı ve Ayrımcı Açıklamaları…

20 Mayıs 2024 tarihinde belediye toplantı salonunda gazetecilerle görüşen Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, “Suyu çok israf ediyoruz. Bölgede en çok su sıkıntısı yaşayabilecek şehir Nevşehir, (Sığınmacıların su ücretlerine) yüzde 250-300 zam yapacağız. Nikah ücreti 750 lira, onu da çok değil 15 bin lira yapıyoruz. Bol bol evlenebilirler. Bu şehirde bu konulardan dolayı huzursuz olan varsa başka şehre gidebilir… Yabancı kimseye de ruhsat vermiyorum. Yüzde 53 bana bunun için oy verdi. Biz gereğini hep beraber yapmak zorundayız” ifadeleriyle mültecilere yönelik ırkçı ve ayrımcı uygulamaların yürürlüğe sokulacağını duyurdu.

(05/209) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

20 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Barış Terkoğlu’nun https://www.cumhuriyet.com.tradresinde yer alan ’31 Mart’ta kime oy verelim’ isimli yazısına İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Mayıs 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirilmesine ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

20 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Bülent Mumay hakkındaki haberlere erişim engeli getirilmesine dair https://bianet.org adresinde yer alan 1 içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Mayıs 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirilmesine ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

21 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, https://ifade.org.tr adresinde yer alan 4 içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Mayıs 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirilmesine ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

(05/210) Darbe Girişimi ile İlgili Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

21 Mayıs 2024 tarihinde 28 ilde yapılan operasyonlarda 44 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.