MENÜ
ANA SAYFA
x

21 Temmuz 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

21 Temmuz 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/167) İstanbul’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kişi…

20 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 19 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde mültecilere yönelik bir denetim sırasında M. Prıera isimli Senegal vatandaşı bir kişinin 2 polis memurunun fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. İstanbul Valiliği’nin basına yansıyan olayla ilgili açıklamasında şunlar belirtildi: “İlimizde 19.07.2003 tarihinde Düzensiz Göçmenlere yönelik yapılan uygulamada, Balat Şehit Zafer Mat Polis Merkezi Amirliği’nde görevli M.Y. ve Ö.F.S isimli iki personel görev almıştır. Personeller, saat 14:00 sıralarında Vatan Caddesi Aksaray Saat Kulesi Valide Cami Sokak içerisinde Göç İdaresince verilen İkamet Tezkeresi bilgilerine göre aslen Senegal uyruklu, 10.12.1988 doğumlu M. Prıera isimli şahsı durdurmuşlardır. Şahsın kendilerine ibraz ettiği İkamet Tezkeresi üzerinde oturum izninin sona erdiğinin görülmesi üzerine şahıs Aksaray Meydan Zırhlı Noktaya götürülmek istenmiş ancak şahıs şiddetli dirençle karşılık vermiştir. Şahıs kaçmaya teşebbüs ettiği sırada tekrar yakalanmış ve sosyal medyada da yayınlanan üzücü olay meydana gelmiştir. Akabinde görevliler tarafından 157 (YİMER) aranarak şahsın kimlik bilgileri sorgulandığında, şahsın vize süresinin dolduğu ancak gerekli başvurularının devam sürecinde olması sebebiyle herhangi bir muafiyetinin olmadığının öğrenilmesinin ardından şahsın kelepçesi açılarak salıverilmiştir. Olayla ilgili idari soruşturma başlatılmıştır.”

(07/168) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

20 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden İstanbul’un Fatih ilçesinde gittiği bir gece kulübünde hesaba itiraz ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan Zeki Gülyüz isimli kişinin götürüldüğü Şehit Vedat Ulusoy Polis Merkezi’nde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

Zeki Gülyüz basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Mekanda hesap çok yüksek geldi. Bana, ‘Yiyorsunuz, içiyorsunuz, hesaba gelince ödemiyorsunuz’ dediler. Ben, ‘MHP ilçe delegesiyim’ dedim. Daha sonra polisler beni Aksaray Şehit Vedat Ulusoy Polis Merkezi’ne götürdü. İfadelerin alındığı yerde darp etmeye başladılar. Beni sabaha kadar dövdüler. Bana neler neler yaptılar.”

(07/169) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

20 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Kayseri Bünyan Kadın Cezaevi’nde 7 mahpusun tek kişilik hücrede bir arada tutulduğu öğrenildi.

(07/170) Suruç Katliamı Anmalarına Polis Müdahaleleri…

Suruç Katliamını anmak için 20 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, aralarında Artı TV muhabiri Umut Taştan’ın da olduğu 154 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Polisin ayrıca avukatlara da “Avukatsınız diye bekleyemezsiniz ben karar veririm. Ancak Vatan’da görürsünüz o da ben izin verirsem” diyerek müdahale etiği bildirildi. Gözaltına alınanların ters kelepçeli olarak tutuldukları gözaltı araçlarının içinde de işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı bildirildi. Gözaltına alınanlardan 121’i ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Aralarında gazeteci Umut Taştan’ın da olduğu 33 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

Aynı amaçla 20 Temmuz 2023 tarihinde İzmir’in Konak ilçesindeki Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan basın açıklaması sonrasında Gündoğdu Meydanı’na yürüyerek denize karanfil bırakmak isteyenlere müdahale eden polis, 13 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların tamamı ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Aynı amaçla 20 Temmuz 2023 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Güvenpark’ta yapılan basına açıklamasına müdahale eden polis 18 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(07/171) Muş’ta Yargılanan Kişiler…

23 Aralık 2022 tarihinde Paris’teki Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ne yönelik silahlı saldırıda yaşamını yitiren Mehmet Şirin Aydın’ın cenaze törenine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan 12 kişi hakkında Muş 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Temmuz 2023 tarihinde başlandı. 9 kişi mahkemede hazır bulunurken 3 kişi ise duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme 12 kişinin tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

12 kişi 12 Haziran 2023 tarihinde gözaltına alınmış ve 14 Haziran 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(07/172) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Cumhurbaşkanı’nın oğlu Burak Erdoğan ile ilgili çeşitli internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında yer alan toplam 265 içeriğin İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Temmuz 2023 tarihli kararlarıyla kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişime engellendiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan ile ilgili çeşitli internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında yer alan toplam 56 içeriğin İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Temmuz 2023 tarihli kararlarıyla kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişime engellendiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

(07/173) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

20 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul’da 1 kişi gözaltına alındı.