MENÜ
ANA SAYFA
x

22 – 24 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 – 24 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/161) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

22 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 23 Temmuz 2020 tarihinde Siirt’in Şirvan ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü; 11 Ağustos 2020 tarihinde Bitlis kırsal alanına Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen hava harekatında 3 HPG militanının öldüğü; 17 Ağustos 2020 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(08/162) Ankara’da Kaçırılan Kişi…

21 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi ve Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Ankara İl Sözcüsü Burcu Durak’ın 19 Ağustos 2020 tarihinde Ankara’da kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldığı öğrenildi.

Burcu Durak, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında şunları belirtti: “Kadın sivil polisler iş çıkışı yanıma geldi. Konuşmak istemediğimi belirttim. Bana ‘Senin fikrinin önemi yok’ dediler. Olay yerine gelen erkek sivil polisler beni zorla arabaya bindirdi. Polisler ‘Dediklerimizi yaparsan senin atanmana da yardımcı olacağız’ dedi. Siz memursunuz nasıl yardımcı olacaksınız?’ diye sordum, bana ‘Biz devletiz’ dediler. Ajanlık dayattılar. Ailemle tehdit ettiler. Eylemlere katılırsam beni tutuklayacaklarını söylediler. Ayrıca İstanbul Sözleşmesi eylemlerine neden katıldığımı sordular. Araçla 40 dakikaya yakın dolaştırdılar. Neresi olduğunu bilmediğim ıssız yerlerde gezdirildikten sonra yol kenarına bırakıldım.”

(08/163) Adana’da Bekçilerin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

20 Ağustos 2020 tarihinde Adana’da Mehmet Çelik isimli bir kişinin kendisine kimlik soran bekçilerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Maruz kaldığı şiddet sonucu Mehmet Çelik’in kolundan ve ayağından yaralandığı bildirildi. Mehmet Çelik’in gözaltına alındığı ve idari para cezası verildikten sonra aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Basında yer alan haberde, Mehmet Çelik’in gözaltına alınmasına tepki gösteren abisinin de gözaltına alındığı ve idari para cezası verildikten sonra serbest bırakıldığı belirtildi. Mehmet Çelik’in maruz kaldığı fiziksel şiddeti belgeleyen sağlık raporu aldığı ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağı bildirildi.

Mehmet Çelik basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Evimin önünde otururken bekçiler beni durdurdu ve kimlik sordu. ‘Evimin önündeyim, neden kimlik soruyorsunuz. İzin kağıdınız var mı? Çünkü sizin buna yetkiniz yok. Bu hukuksuzluktur’ diyerek itiraz ettim ve kimliğimi vermedim. ‘Bekçiyiz biz, kimlik vermek zorundasınız’ diye bana bağırmaya başladılar. Ben de vermeyeceğimi tekrarladım ve isterseniz polisleri çağırın onlara kimliğimi vereyim dedim. (…) Bana cop ve kalaslarla vurdular, tekmelediler.”

(08/164) İstanbul’da Belediye Zabıtalarının Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

20 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Arif Gülmez isimli bir seyyar satıcının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan zabıtalarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Maruz kaldığı şiddet sonucu Arif Gülmez’in vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı ve görevli zabıta memurlarından şikâyetçi olduğu bildirildi.

(08/165) İstanbul’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

19 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde maske takmadıkları gerekçesiyle polis tarafından fiziksel ve sözlü şiddete maruz bırakılan 2 kadından biri olan Rana Batı, 21 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan açıklamasında maruz kaldığı polis şiddeti ile ilgili şunları belirtti: “Sigara içtiğim için maskemi çeneme indirmiştim. Çevremde maskesiz dolu insan var. Beni durduran polisin yüzünde maske dahi yoktu. Ben ‘Sizde maske yok’ deyince sinirlendiler. İki memur da sözüm üzerine maskesini çıkarıp yüzüne taktı. Daha sonra ceza kestiler. Tepki gösterince beni gözaltına almaya çalıştı. Önce kollarımı arkadan tuttu. Yere yatırmaya çalıştı. Düşmem için ayaklarıma tekme atıyordu. Yere düşünce nefesim kesildi. ‘Tamam yapmayın, karakola geleceğim’ dememe rağmen yere yatırmaya çalışıyordu. Çevredeki insanlar müdahale etti. Ben asla polislere küfür etmedim.”

İstanbul Valiliği olayla ilgili açılan soruşturma kapsamında 2 polis memurunun görevden uzaklaştırıldığını açıklamıştı. 21 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 polis memurunun göreve iade edildikleri öğrenildi.

(08/166) Ankara’da ve Düzce’de Gözaltına Alınan Kişiler…

13 Ağustos 2020 tarihinde Ankara’da ve Düzce’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Yüksel Caddesi’nde yapılan “İşimi Geri İstiyorum” eyleminin katılımcıları Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt, Acun Karadağ, Mahmut Konuk, Mehmet Dersulu, Armağan Özbaş, ve Alev Şahin 22 Ağustos 2020 tarihinde mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 6 kişinin (Acun Karadağ, Alev Şahin, Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu, Armağan Özbaş ve Mahmut Konuk) ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklanmasına, 1 kişinin (Gülnaz Bozkurt) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

(08/167) Kocaeli’de Gözaltına Alınan Gazeteci…

Bugün TV kanalının eski haber müdürü ve spikeri Erkan Akkuş, 22 Ağustos 2020 tarihinde Kocaeli’nin İzmit ilçesinde gözaltına alındı. Erkan Akkuş’un İstanbul’a götürüldüğü öğrenildi.

(08/168) Gözaltına Alınan Sendika Üye ve Yöneticileri…

15 Ağustos 2020 tarihinde gözaltına alınan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Merkez Kadın Sekreteri Derya Yulcu ile Eğitim-Sen üyesi 2 kişi (Selman Karasu ile Saim Atılgan) 21 Ağustos 2020 tarihinde mahkemeye sevk edildi. Derya Yulcu ve Saim Atılgan mahkeme tarafından tutuklandı, Selman Karasu ise serbest bırakıldı. Mahkemenin tutuklama gerekçesi öğrenilemedi.

(08/169) Siirt’te Gözaltına Alınan Belediye Meclisi Üyeleri ve Diğer Kişiler…

19 Ağustos 2020 tarihinde Siirt’te yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Hakların Demokratik Partisi’nden (HDP) seçilen 2 belediye meclisi üyesinin de olduğu 8 kişi 22 Ağustos 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

Tutuklanan kişilerin isimleri: Belediye Meclis, üyeleri Hatice Tay ve Sabri Basut ile Bahri Beştaş, Fayık Taş, Hayrettin Batur, İdris İlhan, Medeni Aydın ve Zeki Erdemci.

(08/170) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

TSK personeline yönelik İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 47 kişiden 36’sı 22 Ağustos 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 1’i adli kontrol şartıyla olmak üzere 11 kişi ise serbest bırakıldı.

(08/171) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 21 Ağustos 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 22 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.203 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 22 Ağustos 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 22 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.309 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 23 Ağustos 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 19 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.217 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 23 Ağustos 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 6.121 vaka sayısı ise 258.249 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.