MENÜ
ANA SAYFA
x

22 – 24 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 – 24 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/286) Sakarya’da “Kürdüm” Dediği için Öldürülen Kişi…

22 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Sakarya’nın Hendek ilçesinde Kadir Sakçı (43) ve oğlu B.S.’nin (16, e) yolda yürürken Kürtçe konuştukları gerekçesiyle Hikmet Usta isminde biri tarafından yollarının kesilerek saldırıya uğradıkları öğrenildi. Haberde, “Kürt müsünüz” soruna Kadir Sakçı’nın “Evet Kürt’üz” yanıtı vermesi üzerine Hikmet Usta’nın belindeki tabancayı çıkartıp ateş ettiği ve Kadir Sakçı ile B.S.’yi ağır yaraladığı iddia edildi. Kadir Sakçı’nın kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi.

Gözaltına alınan Hikmet Usta’nın ifadesinde “Olay esnasında sarhoştum, hatırlamıyorum” dediği öğrenildi.

(12/287) Mersin’de Arazide Buldukları Cismin Patlaması Sonucu Yaralanan Çocuklar…

22 Aralık 2018 tarihinde Mersin’in Erdemli ilçesinde kayalık bir arazide buldukları cimin patlaması sonucu H.D, Y.D, C.D, S.T. ve M.R. isimli 5 çocuğun yaralandığı öğrenildi. Çocuklardan birinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

(12/288) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

21 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Türk Hava Kuvvetleri tarafından 24 Kasım 2018 tarihinde Kandil bölgesine yönelik gerçekleştirilen hava bombardımanında 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(12/289) Diyarbakır’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

21 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 17 Aralık 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Hani ilçesinde jandarma tarafından gözaltına alınan 4 kişinin gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Ayrıca, müvekkilleri ile görüşmek için Hani İlçe Jandarma Komutanlığı’na giden avukatların gözaltına alınan kişilerle görüşmelerine izin verilmediği bildirildi. İkinci kez Jandarma İlçe Jandarma Komutanlığı’na giden avukatların müvekkilleriyle sadece 5 dakika görüştürüldüğü öğrenildi. Görüşmeye ilişkin avukatların basına yansıyan açıklamasında, 4 kişinin “feci bir şekilde işkence gördüğü, kaba dayağa maruz kaldıklarını gözlemlendiği ve üstlerine istinat edilen suçu kabul etmeye zorlandıkları” ifade edildi. Ayrıca 4 kişi hakkında, karakola getirilen doktor tarafından adli muayene raporu hazırlandığı öğrenildi.

(12/290) Mersin’de Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

21 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ramazan Kaya isimli bir kişinin Mersin’in Akdeniz ilçesinde ifade vermek için gittiği karakolda işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

Ramazan Kaya basına yansıyan açıklamasında şunları belirtti: “Polisler beni kamerasız olan bir odaya doğru çekmeye başladılar. Ben direnince bir baktım boğazımdan bir şey sürterek çıktı. O esnada kan akmaya başladı. Baygınlık geçirdim. Kalktığımda bir baktım üstüm başım kan olmuştu.”

Olayla ilgili Ramazan Kaya’nın savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

(12/291) Urfa’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

23 Aralık 2018 tarihinde basında yer alana haberlerden, 2 Aralık 2018 tarihinde Urfa’da gözaltına alınan KHK ile kapatılan Radyo Dünya çalışanı Mine Kaynak’ın gözaltında kaldığı süre içinde çıplak arama dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

(12/292) Sincan Çocuk Cezaevi’nde Yaşanan Olayda Yaralanan Çocuklar…

21 Aralık 2018 tarihinde Sincan Çocuk Cezaevi’nde sebebi ve niteliği tam olarak bilinmeyen bir kavgada 7 çocuk ile 14 gardiyanın yaralandığı öğrenildi. Basında yer alan haberlerden, cezaevi idaresinden konuyla ilgili bilgi almak isteyen Ankara Barosu Cezaevi Sorunları İzleme Komisyonu, Avukat Hakları Merkezi ve Çocuk Hakları Merkezi’nden hukukçuların da aralarında bulunduğu bir grubun, olay yerine ilk ulaşan avukat dışında cezaevine alınmadığı ve cezaevi idaresinin görüşme taleplerini reddettiği öğrenildi.

(12/293) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerinin, 22 Aralık 2018 tarihinde tek tip elbise uygulamasına karşı İstanbul Galatasaray Meydanı’nda düzenlemek istediği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu Feridun Osmanoğlu isimli 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerinin, 22 Aralık 2018 tarihinde tek tip elbise uygulamasına karşı Ankara Sakarya Caddesi’nde düzenlemek istediği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu Bengisu Demirel, Taylan Sungur ve Sinan Yanbal isimli 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(12/294) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın vasisi tarafından 22 Aralık 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(12/295) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 775 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 21, 22, 23 Aralık 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

21 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Alev Şahin, Nazan Bozkurt, Sinan Yanbal ve Bengisu Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

22 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Ünal Kaymak) gözaltına alındığı bildirildi.

23 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Alev Şahin) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 21, 22, 23 Aralık 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/296) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 21 Aralık 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 63. kez gözaltına alınmış oldu.

(12/297) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

22 Aralık 2018 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 717’ncisi öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra milletvekilleri ile siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup yürüyüşe geçti. Polisin bu yürüyüşü de engellemesi üzerine, Cumartesi Anneleri ve desteğe gelenler bulundukları yerde basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasını takip etmek isteyen basın mensuplarının polis tarafından engellendiği bildirildi.

(12/298) Ankara’da Gözaltına Alınan TOKİ İşçileri…

20 Aralık 2018 tarihinde Ankara’nın Mamak ilçesinde, ücretleri ödenmediği için çalıştıkları şantiyenin önünde eylem yaparken polis tarafından gözaltına alınan 8 TOKİ işçisi, 22 Aralık 2018 tarihinde serbest bırakıldı. Gözaltına alınıp serbest bırakılanların isimleri: Ömer Özkaya, Hasan Durgaç, Kerem Özkaya, Nazım Ertuş, Ozan Demirtaş, Doğukan Özkaya, Abdullah Çelik, Doğan Özkaya.

Çalıştıkları şirketin konkordato ilan etmesi ve TOKİ’nin de kendilerine ücretlerini vermemesi nedeniyle iş bırakıp eylem yapan işçiler, ücretlerinin ödeneceği sözü üzerine eylemlerine son vermişti. İşçilerin eylemleri sırasında polis 2, 4 ve 5 Aralık 2018 tarihlerinde 3 kez eyleme müdahale etmiş ve toplam 21 kişiyi gözaltına almıştı.

(12/299) İstanbul’da Lise Öğrencilerinin Eylemine Polis Müdahalesi…

8 Haziran 2018 tarihinde lise öğrencileri tarafından yapılan İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan “karne” eylemine yönelik polis müdahalesinde fiziksel şiddet uygulanarak gözaltına alınan öğrenciler hakkında açılan davanın ilk duruşması ile ilgili, 23 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde basın açıklaması yapan lise öğrencilerine müdahale eden polis 10 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Lise öğrencilerinin bindirildikleri gözaltı araçlarında da fiziksel şiddete maruz kaldıkları belirtildi.

Gözaltına alınan 10 lise öğrencisi polisteki ifade işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(12/300) Edirne’de Engellenen Basın Açıklaması…

Yazar, sanatçı, gazeteci, hukukçu ve insan hakları savunucularından oluşan bir heyetin, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi önünde 21 Aralık 2018 tarihinde yapmak istediği basın açıklaması, Vali’nin yasak kararı gerekçe gösterilerek polis tarafından engellendi. Engelleme üzerine basın açıklamasının başka bir yerde yapıldığı bildirildi.

(12/301) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

Yeni Yaşam gazetesi çalışanı Tuba Bulut 22 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’da evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındı. Gözaltına alınma gerekçesi öğrenilemeyen Tuba Bulut’un İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

(12/302) İstanbul’da Bildiri Dağıtırken Gözaltına Alınan CHP Üyeleri…

22 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde “17-25 Aralık Yolsuzluk Soruşturmaları” ile ilgili bildiri dağıtırken polis tarafından gözaltına alınan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyesi 7 kişi, polisteki işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(12/303) Van’da Gözaltına Alınan HDP ve DBP Yöneticileri ve Üyeleri…

21 Aralık 2018 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van il Eş Başkanı Ümit Dede, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il Eş Başkanı Ökkeş Kava’nın da olduğu 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar 22 Aralık 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Ümit Dede, Ökkeş Kava, Handan Karakoyun, HDP il Eş Başkan Yardımcısı Handan Karakoyun, HDP Gürpınar ilçe Eş Başkanı Sinem Malal ile Barış Anneleri Meclisi üyeleri Hemi Akdoğan ve Cahide Ölmez.

(12/304) Tunceli’de Gözaltına Alınan Üniversite Öğrencileri…

18 Aralık 2018 tarihinde Tunceli’de gözaltına alınan 16 üniversite öğrencisinden 3’ü 22 Aralık 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla tutuklandı. 13 kişinin ise serbest bırakıldığı öğrenildi. 16 öğrenci, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağını protesto etmek amacıyla 14 Aralık 2015 tarihinde düzenlenen bir yürüyüşte öldürülen, Munzur Üniversitesi öğrencisi Şerdil Cengiz anısına düzenledikleri anma etkinliğine katıldıkları için gözaltına alınmıştı.

(12/305) İstanbul’da Kürtçe Müzik Dinledikleri Gerekçesiyle Gözaltına Alınan 3. Havalimanı İnşaatında Çalışan İşçiler…

21 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul 3. havalimanı inşaatında çalışan 3 işçinin Kürtçe müzik dinledikleri gerekçesiyle gözaltına alındığı ve sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınan işçilerin isimleri: Uğur Çıtanak, Musa Çelik ve soyadı öğrenilemeyen Mahsum isimli bir kişi.

(12/306) İstanbul’da Gözaltına Alınan Yazar…

20 Aralık 2018 tarihinde hakkında Batman’da açılmış bir dava kapsamında ifade vermeye gittiği İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde hakkındaki yakalama kararı gerekçe gösterilerek gözaltına alınan yazar İhsan Eliaçık, 21 Aralık 2018 tarihinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Davanın ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla açıldığı öğrenildi.

(12/307) İstanbul’da Gözaltına Alınan Sanatçılar…

23 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21 Aralık 2018 tarihinde Halk TV’de yayınlanan bir televizyon programındaki sözleri nedeniyle tiyatro sanatçıları Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

“Cumhurbaşkanı’nı hedef alarak hakaret içerikli sözler söyleyip darbe ve ölüm tehdidinde bulunmak” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Metin Akpınar ve Müjdat Gezen 24 Aralık 2018 tarihinde gözaltına alındı ve aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise katıldığı bir toplantıda “(…) Şimdi git bunun yargıda bedelini öde (…) Bunun bedelini yargıda ödeyecekler” demişti.

(12/308) Urfa’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişi…

19 Aralık 2018 tarihinde Urfa’da sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Bülent Çevik isimli 1 kişi, 21 Aralık 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(12/309) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 3 akademisyen (Akdeniz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık, Doç. Dr. Süleyman Ulutürk ve Prof. Dr. Erdal Gilgil) hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 21 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme, Antalya’da ikamet ettiği gerekçesi ile Bülent Şık hakkında açılan davada yetkisizlik kararı verdi ve dava dosyasının Antalya Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti. Mahkeme Süleyman Ulutürk hakkında açılan davada yargılamanın Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca yapılması için Adalet Bakanlığı’ndan istenen izne cevap gelene kadar yargılamanın durdurulmasına karar verdi. Mahkeme Erdal Gilgil ve avukatının mazeret bildirerek katılmadığı duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Aynı gerekçe ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Öğr. Gör. T.K. hakkında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 3 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(12/310) EMEP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Antep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Türkmen’in beraatına karar verdi.

(12/311) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

21 Aralık 2018 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda 12 kişi; Bursa’da aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 16 kişi gözaltına alındı.

Jandarma Genel Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 24 kişiden 9’u 21 Aralık 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 15 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

22 Aralık 2018 tarihinde Kırıkkale’de hakkında yakalama kararı olan KHK ile ihraç edilmiş eski 1 doktor gözaltına alındı.

(12/312) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski emniyet amiri Kenan Fenci hakkında Antep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

Savaş Çetinkaya ve Hatice Çetinkaya isimli 2 kişi hakkında Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Savaş Çetinkaya’yı 12 yıl 6 ay ve Hatice Çetinkaya’yı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilen eski polis memuru Abdulsamet T. hakkında Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/313) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 23 Aralık 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 2 köyde ve 5 mezrada 23 Aralık 2018 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar: Birlik, Şenlik köyleri; Miaran Komu, Kılaraş Komu, Şakan, Ayaz, Akçapınar mezralar.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.