MENÜ
ANA SAYFA
x

22- 24 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 – 24 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/245) Şırnak’ta Polis Aracının Çarpması Sonucu Yaşamını Yitiren Çocuk…

18 Aralık 2018 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesinde sivil bir polis aracının çarpması sonucu ağır yaralanan Umut Özalp (5) isimli bir çocuk 23 Eylül 2018 tarihinde yaşamını yitirdi. Basında yer alan haberlerden, Umut Özalp’ın Aralık ayında Batman Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından evde cihazlara bağlı olarak yaşamını sürdürdüğü öğrenildi.

 (09/246) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

21 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 14 Eylül 2018 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki Kato Dağı’nda güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 4 militanın öldüğü öğrenildi.

(09/247) Artvin’de Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

Artvin’in Hopa ilçesinde öldürülen taksi şoförü İshak Köse’nin (25) katilinin bulunması için 22 Eylül 2018 tarihinde yapılan eyleme polis biber gazı ve basınçlı su kullanarak müdahale etti. Müdahalede gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

Daha sonra Hopa’ya gelen özel harekat polislerinin aralarında Borçka Halkevi Şube Başkanı Temel Kılıç, Borçka Halkevi üyesi İsmail Kocaman, Hopa Halkevi Yönetim kurulu üyesi Yüksel Başar ve Hopa Halkevi üyesi Vahdettin Akbıyık’ın da olduğu 12 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldığı bildirildi. Basında yer alan haberlerde, Vahdettin Akbıyık’ın gözaltına alınırken kolunun polis tarafından kırıldığı, Yüksel Başar’ın ise yüzüne aldığı darbeler sonucu bir gözünün kapandığı, gözaltına alınan diğer kişilerin yüz ve vücutlarında maruz kaldıkları fiziksel şiddetten kaynaklı izler olduğu belirtildi. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

 (09/248) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

21 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan ve aralarında yaşlıların da olduğu 6 mahpusun maruz kaldıkları hak ihlallerini protesto eden sloganlar attıkları gerekçesiyle kameraları kapatan gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve daha sonra bu mahpusların tek kişilik hücrelere konduğu öğrenildi.

21 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Tarsus T Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeğe gardiyanlar tarafından tuvalet suyu döküldüğü iddia edildi. Haberde gardiyanların mahpusları “İster yersiniz isterse de zıkkım yersiniz. Zaten hepiniz geberip gideceksiniz” şeklindeki sözlerle tehdit ve hakaret ettiği belirtildi.

21 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi mahpusların cezaevi idaresinin İŞİD davalarından yargılananlarla beraber görüşe yapma dayatmasını kabul etmedikleri gerekçesiyle 6 aydır görüşe çıkamadığı öğrenildi.

Sincan Kadın Cezaevi’nde tutulan gazeteci Seda Taşkın, 23 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan mektubunda cezaevinde mahpusların maruz kaldığı hak ihlallerini açıkladı. Buna göre, hasta mahpuslara doktorlar tarafından verilmesi gerektiği belirtilen gıdalar verilmemektedir; mahpuslara temiz ve yeterli miktarda su verilmemekte ve buna bağlı olarak mahpuslarda çeşitli cilt hastalıkları görülmektedir. Seda Taşkın ayrıca çeşitli nedenlerle mahpuslara verilen disiplin cezaları nedeniyle mahpusların denetimli serbestlik hakkında yararlanamadığını belirtti.

 (09/249) Tek Tip Elbise Uygulaması ve Buna Yönelik Tepkiler…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerinin, 22 Eylül 2018 tarihinde tek tip elbise uygulamasına karşı Ankara Sakarya Caddesinde düzenlemek istediği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu Halil İbrahim Şener isimli 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(08/250) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 21 Eylül 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde Abdullah Öcalan hakkında İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü Disiplin Kurulu tarafından 14 Eylül 2018 tarihinde verilen disiplin cezası gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararı ile birlikte ailelerin 11 Eylül 2016 tarihinden itibaren yaptıkları görüşme başvuruları 94. kez reddedilmiş oldu. Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş ile ilgili başvurular da aynı gerekçe ile reddedildi.

Söz konusu disiplin cezaları ile ilgili avukatlara ve ailelere bilgi verilmediği öğrenildi.

Bursa Cumhuriyet Savcılığı daha önce ziyaret başvurularını 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunu gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddediyordu.

22 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bursa 1. İnfaz Hakimliği’nin PKK lideri Abdullah Öcalan ile İmralı’da bulunan diğer tutuklular Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş hakkında 6 ay boyunca avukat ile görüşme yasağı getirildiği ve bu karar ile ilgili Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itirazın reddedildiği öğrenildi.

(09/251) Malatya’da İyi Parti İl Başkanı’na Yönelik Saldırı…

21 Eylül 2018 tarihinde Malatya’da İYİ Parti Malatya İl Başkanı Gökmen Kenan Özdal’a kimliği belirsiz 4 kişinin saldırdığı, saldırı sonrasında Gökmen Kenan Özdal’ın yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Saldırı ile ilgili olarak 4 kişinin gözaltına alınıp polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

22 Eylül 2018 tarihinde Asayiş Şube’ye giden Gökmen Kenan Özdal ile yanında bulunan İYİ Parti üyelerine yaklaşık 40 kişilik bir grubun saldırdığı ve saldırı sonucu 4 kişinin yaralandığı öğrenildi.

 (09/252) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 21, 22, 23 Eylül 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

21 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Alev Şahin, Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Alev Şahin, Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

22 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Alev Şahin) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Alev Şahin, Gülnaz Bozkurt ve Celil Aslan) gözaltına alındığı bildirildi.

23 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Alev Şahin, Nazan Bozkurt, Bengisu Demirel ve Helin Yılmaz) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 21, 22, 23 Eylül 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/253) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

22 Eylül 2018 tarihinde, Cumartesi Annelerinin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 704.‘sü öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra milletvekilleri ile siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup yürüyüşe geçti. Polis kitlenin yürüyüşünü de engelledi. Engelleme üzerine,  Cumartesi Anneleri ve desteğe gelenler bulundukları yerde oturarak eylemlerini gerçekleştirdiler. Okunan basın açıklamasından sonra grup dağıldı.  

(09/254) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Mamak Halk Meclisi’nin 23 Eylül 2018 tarihinde Ankara’nın Mamak ilçesine bağlı Tuzluçayır mahallesinde “Mahallemizde uyuşturucuya geçit vermeyeceğiz” talebiyle yapmak istediği basın açıklamasına müdahale eden polis, 6 kişiyi (Umutcan Aybak, Taylan Sungur, Deniz Aydın, Salih Kanza, Rezzan Şengül ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi) gözaltına aldı.

(09/255) Tutuklanan Avusturya Vatandaşı Gazeteci ve TÖP Üyeleri…

11 Eylül 2018 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan Toplumsal Özgürlük Gazetesi yazarı Avusturya vatandaşı gazeteci Max Zirngast ile Toplumsal Özgürlük Partisi Kurucu Meclis üyeleri Mithatcan Türetken, Hatice Göz 21 Eylül 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(09/256) Van’da Bildiri Dağıtanlara Polis Müdahalesi…

HDP Gençlik Meclisi tarafından 23 Eylül 2018 tarihinde Van’da düzenlenecek şölen ile ilgili olarak 21 Eylül 2018 tarihinde Van Cumhuriyet ve Maraş caddelerinde bildiri dağıtan ve aralarında İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ın da bulunduğu HDP’li grubun polis tarafından engellendiği öğrenildi. Polisin HDP İl Yöneticisi Erol Gönülçeken, Gençlik Meclisi Üyesi Cihangir Balka, Mehmet Yıldırım ve Tahir Şen isimli yurttaşın yanı sıra gazeteci Oktay Candermir’i gözaltına aldığı öğrenildi. Oktay Candemir’in daha sonra serbest bırakıldığı 4 kişinin ise Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

 (09/257) Kocaeli’nde Eyleme Polis Müdahalesi…

Çocuğuna pantolon alamadığı için intihar ettiği belirtilen İsmail Devrim’in ölümünü protesto etmek için Kocaeli’nde Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri tarafından düzenlenen basın açıklamasına müdahale eden polis, 15 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

(09/258) İstanbul’da Makro ve Uyum Marketleri İşçilerinin Eylemine Polis Müdahalesi…

Makro ve Uyum marketleri işçilerinin maaşları ödenmediği gerekçesiyle 23 Eylül 2018 tarihinde mağazalarını satın alan Migros’un İstanbul’un Beylikdüzü ilçesindeki şubesinde yaptığı protesto eylemine müdahale eden polis, 14 işçiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.  Gözaltına alınan işçilerin aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/259) Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Davalar…

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya ile belediye çalışanları Cuma Köylüoğlu Çetin Çiftçi, Zelal Tanlı, Mehmet Halim Eryiğit, Can Tayan ve MEYA-DER yöneticileri İdris Şaybak ile Neriman Uyar hakkında Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Bekir Kaya duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutuklu bulunduğu cezaevinden katıldı.. Duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve Bekir Kaya ile Cuma Köylüoğlu’nun ‘örgüt üyesi olma’, Çetin Çiftçi, Zelal Tanlı, Mehmet Yalım Eryiğit, Can Tayan, İdris Şaybak ve Neriman Uyar’ın ise ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme savunmaların ardından Bekir Kaya’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 18 Ekim 2018 tarihine erteledi.

Bitlis’in Güroymak Belediyesi’nin Belediye Eş Başkanı Mehmet Emin Özkan hakkında Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mehmet Emin Özkan duruşmaya tutulduğu Rize L Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Mehmet Emin Özkan’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinin Belediye Eş Başkanı Sara Kaya hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Sara Kaya’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 5 Ekim 2018 tarihine erteledi.

(09 /260) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 3 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Berrak Karahoda ve Doç. Dr. Sezai Ozan Zeybek,  Washington Üniversitesi’nden Z. K.) hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 21 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Ozan Zeybek hakkında açılan davanın duruşmasını 11 Aralık 2018 tarihinde, Sezai Ozan Zeybek hakkında açılan davanın duruşmasını 12 Aralık 2018 tarihine ve Z. K. hakkında açılan davanın duruşmasını 22 Ocak 2019 tarihinde erteledi.

(09/261) Van’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Gazeteciler İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş hakkında Erçis 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Eylül 2018 tarihinde başlandı. İddianamede gazetecilerin Erciş Belediyesi’ne atanan eski kayyım hakkında yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek cezalandırılması istenmektedir. Erhan Akbaş duruşmada hazır bulundu, İdris Yılmaz ise duruşmaya başka bir davadan tutuklu bulunduğu Elazığ 1 No’Lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı.  Mahkeme savunmaların ardından eski kayyım Mehmet Şirin Yaşar’ın da beyanlarının alınmasına karar verdi ve duruşmayı 14 Kasım 2018 tarihinde erteledi.

(09/262) Suruç Katliamı Davası…

20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirilen ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı ile ilgili Ali Koçak ve Ahmet Oğuz Davarcı isminde 2 polis memuru hakkında Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘görevi kötüye kullanma’ iddiasıyla açılan davanın görülmesine 21 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Tutuksuz yargılanan 2 polis memuru duruşmaya katılmadı. Mahkeme tanık olarak dinlenecek polis memurlarının adreslerine tebligat gönderilmesine karar verdi ve duruşmayı 5 Şubat 2019 tarihinde erteledi.

(09/263) Diyarbakır’da Yargılanan Asker…

22 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Pakize Hazar (85) adlı bir kadının ölümüne neden olan Uzman Çavuş S.K.hakkında Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan verilen 20 ay hapis cezası ve daha sonra bu cezanın ertelenmesi ile ilgili olarak bir üst mahkeme olan Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itirazın kabul edildiği öğrenildi. Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu kararı sonrası yargılamanın tekrar Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüleceği bildirildi.

Pakize Hazar, 14 Haziran 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde trafiğe kapalı Mümin Ağa Caddesi üzerinde Uzman Çavuş S.K. tarafından kullanılan zırhlı bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitirmişti.

(09/264) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

21 Eylül 2018 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında 3 albay, 2 yarbay, 6 binbaşı, 3 yüzbaşının olduğu 110 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve 16 ilde yapılan operasyonlarda 85 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

21 Eylül 2018 tarihinde Ağrı merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde yapılan operasyonlarda aralarında 1 albay, 1 yarbay, 3 binbaşı, 5 yüzbaşının da olduğu 12 muvazzaf asker; İzmir’de aralarında KHK ile kapatılmış okul ve derneklerde çalışmış kişilerinde bulunduğu 14 kişi; Elazığ’da yapılan ev baskınlarında 10 kişi gözaltına alındı.

22 Eylül 20158 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkartılan Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevli 20 muvazzaf askerden 18’i gözaltına alındı.

22 Eylül 2018 tarihinde Adana merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 8’i muvazzaf 14 askerden 12’si 22 Eylül 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.  2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kırklareli’nde yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştığı iddiası ile gözaltına alınan hakkında ‘örgüt üyesi olma’ suçundan kesinleşmiş hapis cezası olan M. K. ismindeki eski 4. sınıf emniyet müdürü ile hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret etme’ suçundan kesinleşmiş hapis cezası olan O. D. isimli bir kişi, 22 Eylül 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Yunanistan’a gitmek isterken gözaltına alınan 1 kişi 22 Eylül 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(09/265) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Aralarında KHK ile kapatılan Karabük Safranbolu İş Adamları Derneği (KASİAD) yöneticileri ile yine KHK ile kapatılan Bank Asya çalışanlarının da bulunduğu 7’si tutuklu 19 sanık hakkında Karabük Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme, ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 15 sanığı 9 yıl ile 3 yıl 1 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 1 sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığına, 2 sanığın beraatına ve yargılama sırasında yaşamını yitiren 1 sanık hakkındaki davanın düşürülmesine karar verdi.

Tutuklu 1 asker hakkında Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Bir kişi hakkında ‘Nevşehir imamı olduğu’ iddiasıyla Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt yöneticiliği’ suçundan 15 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(09/266) Baykan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Siirt Valiliği 23 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Baykan ilçesine bağlı 4 köy ve 4 kırsal mahallede 23 Eylül 2018 saat 14.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve kırsal mahalleler: Çukurca,  Meşelik,  Ardıçdalı, Çamtaş köyleri; Oğlaklı, Bahçeli, Korucu, Aydınlar mahalleleri.,

(09/267) Bitlis’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 22 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Bitlis Merkez’e bağlı 26 köyde 22 Eylül 2018 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar saat 18.00 ile 07.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Yukarı Ölek, Aşağı Ölek, Ilıcak, Üçevler, Oğulcak, Kalupat, Aşağı Balcılar, Yukarı Balcılar, Karakuş, Aşağı Yolak, Yukarı Yolak, Yarönü, Beşkaynak, Uçankuş, Kınalı, Dikme, Yukarı Dikme, Aşağı Dikme, Kutlu, Akgün, Çobansuyu, Aşağı Çobansuyu, Güllüce, Esenburun, Harmanyeri ve Dutköy köyleri.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.