MENÜ
ANA SAYFA
x

22 – 24 Temmuz 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 -24 Temmuz 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/174) Adana’da Parti Binasına Yönelik Saldırıda Yaşamını Yitiren Kişi…

22 Temmuz 2023 tarihinde Adana’da Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) il başkanlığına düzenlenen saldırıda il yöneticisi Sacit Pişgin’in öldüğü İl Başkanı Salih Demir’in ise yaralandığı öğrenildi.

Saldırı ile ilgili gözaltına alınan A. S. isimli bir kişinin 23 Temmuz 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(07/175) Operasyonlar ve Saldırılar…

21 Temmuz 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) içindeki Kandil bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında 2023 yılının Haziran ayı içinde çıkan çatışmada 1 militanın, 2023 yılının Temmuz ayı içinde çıkan çatışmalarda 2 militanın öldüğü öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 22 Temmuz 2023 tarihinde IKBY içinde TSK tarafından sürdürülen Pençe-Kilit operasyonu sırasında 1 askerin (Enes Kırmızıkoç) helikopter pervane kolunun çarpması sonucu öldüğünü açıkladı.

(07/176) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

21 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Cezaevi’nde tutulan Fatma Özbay isimli hasta mahpusun tedavisinin yapılmadığı öğrenildi.

(07/177) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 21 Temmuz 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/178) Suruç Katliamı Anmalarına Polis Müdahaleleri…

Suruç Katliamını anmak için 20 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alınan 154 kişiden 2’si (Yakup Bulut, Ramazan Canpolat) 21 Temmuz 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 31 kişi serbest bırakıldı. 121 kişi gözaltına alındıkları aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

Basında yer alan haberlerde gözaltına alınan Umut Taştan’ın bir parmağının, Mazlum Doğan Demiral isimli bir kişinin ise elmacık kemiğinin gözaltına alınışları sırasında ve gözaltı aracının içinde maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muamele sonucu kırıldığı belirtildi. Umut Taştan maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleye ilişkin basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Defalarca gazeteci olduğumu söylemiş olmama rağmen ters kelepçeyle gözaltı aracına bindirildim. Araca alındığımda polis amiri ‘gazeteciyle özel ilgilenin’ dedi. Kelepçe takmak için özellikle serçe parmağımdan tutarak çevirmeye çalıştı. Parmağım kırıldı o sırada. Gözaltı aracındaki 7 kişi de işkence gördü.”

Mazlum Doğan Demiral ise şunları belirtti: “Otobüsün kapısına doğru giderken birilerini dövdüklerini gördüm ve ‘Ne yapıyorsunuz’ dedim. Bağırdım. Ben bağırınca polis bana döndü ve ‘Bekle, sıra sana da gelecek’ dedi. Otobüse binmeden önce ellerim arkadan kelepçeli halde, arkamda bir ya da iki polis vardı, kafamı öne eğiyorlardı. Öndeki polis arkasını döndü, kafamı tutup elmacık kemiğime tekme attı. Orada 15 saniye kadar baygınlık geçirdim. ‘Yalan söyleme, numara yapma’ deyip aracın içine attılar beni (…) Ellerim arkada kelepçeliyken polis kafamı eğip diz darbesiyle suratıma vurdu. Çok fazla kan boşaldı burnumdan.

(07/179) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Cumartesi Anneleri/İnsanları tarafından 22 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Vakfı Eş Genel Başkanı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV Kurucular Kurulu Üyesi Eren Keskin, TİHV Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Temsilcisi Ümit Efe ve İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’nin de olduğu 24 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını engellendiği, gazeteci Fatoş Erdoğan’ın polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Sevil Turgut, Aslı Saraç, Hanife Yıldız, Mikail Kırbayır, İkbal Eren, İrfan Bilgin, Ali Ocak, Meryem Bars, Hasan Karakoç, Ali Tosun, Maside Ocak, Besna Tosun, Eren Keskin, Gülseren Yoleri, Leman Yurtsever, İsmail Yücel, Nazım Dikbaş, Özge Efe Bakırcı, Meryem Göktepe, Hatice Onaran, Hüseyin Aygül, Hünkar Yurtsever, Salim Derelioğlu, Ümit Efe.

Cumartesi Annelerine destek için gelen 16 Baro Başkanı ve yöneticisi tarafından yapılacak yürüyüşün de polis tarafından engellendiği ve Baro Başkanları ile yöneticilerinin İstanbul Barosu önünde ablukaya alındığı bildirildi.

16 Baro Başkanı ve yöneticisinin İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü önünde yapmak istediği basın açıklaması da polis tarafından Fatih Kaymakamlığı’nın yasaklama kararı gerekçe gösterilerek engellendi.

(07/180) Tunceli’de Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

İHD Tunceli Şubesi tarafından Cumartesi Anneleri ile dayanışma için yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında İHD Tunceli Şube Başkanı Gürbüz Solmaz ile Şube yöneticisi Gönül Sonbahar’ın olduğu 6 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(07/181) Kocaeli’nde Engellenen Eylem…

Ekonomik sorunlar ile ilgili Gebze EYT ve Emeklileri Platformu üyesi 3 kişinin Kocaeli’nden Ankara’ya yapmak istediği yürüyüşe 22 Temmuz 2023 tarihinde jandarma tarafından izin verilmediği öğrenildi. Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine 3 kişi Gebze ilçesindeki Çamlık Parkı’nda oturma eylemi yaptı.

(07/182) Konya’da Tutuklanan Kişi…

18 Temmuz 2023 tarihinde Konya’nın Ereğli ilçesinde gözaltına alınan Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Hayati Kaytan’ın ablası Güllüşah Kandemir 22 Temmuz 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(07/183) Edirne’de Gözaltına Alınan Kişiler…

21 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 24 Mayıs 2023 tarihinde mensup oldukları Ahmedi Barış ve Işık Dini nedeniyle yaşadıkları ülkelerde baskıya maruz kaldıkları gerekçesiyle Bulgaristan’a iltica etmek üzere geldikleri Edirne’deki Kapıkule Sınır Kapısında gözaltına alınan aralarında çocukların da olduğu 101 kişinin sınır dışı edilme riski olduğu öğrenildi. Haberde ayıca 101 kişinin aşırı kalabalık, hijyenik açıdan yetersiz koşullarda tutulduğu belirtildi.

(07/184) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Fuat Uğur hakkında İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile ilgili sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Temmuz 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Fuat Uğur’un beraatına karar verdi.

(07/185) Antalya’da Mahpusların Yargılandığı Dava…

21 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan 8 mahpus hakkında koğuş pencerelerindeki tel örgütleri araladıkları gerekçesiyle Antalya 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşmasının 12 Temmuz 2023 tarihinde görüldüğü öğrenildi. Mahkeme 8 mahpusu ‘kamu malına zarar’ suçundan 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 5 mahpusun cezasını erteledi, 3 mahpusun cezasını ise ertelemedi. Mahpusların isimleri öğrenilemedi.

(07/186) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

“Para karşılığı manipülatif haber” başlıklı yazıya ilişkin https://www.gazeteduvar.com.tr, https://www.medyaradar.com, https://farukbildirici.com internet sitelerinde yer alan haberlere konu edilen kişinin isminin İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 21 Temmuz 2023 tarihli kararlarıyla çıkarılmasına hükmedildiği öğrenildi.

SADAT başkanının seçim dönemindeki sosyal medya paylaşımları ile ilgili https://www.yenicaggazetesi.com.tr, https://www.cumhuriyet.com.tr, https://ulusal24.com internet sitelerinde yer alan haberlerin İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 21 Temmuz 2023 tarihli kararlarıyla kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişime engellendiği öğrenildi.

21 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirmediği gerekçesiyle Twitter’a Türkiye’deki vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişiler tarafından yeni reklam verilmesini yasakladığı öğrenildi.

(07/187) RTÜK Tarafından Ceza Verilen Televizyon Kanalı…

21 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Halk TV kanalına 5 kez program durdurma ve idari para cezası verildiği öğrenildi.

(07/188) Bingöl’de İptal Edilen Festival…

22 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kiğı Dernekler Birliği (KİDEB) tarafından 12-13 Ağustos tarihlerinde Bingöl’ün Kiğı ilçesinde düzenlenecek Doğa ve Kültür Festivali’nin başvuru belgesindeki eksiklikler ve festival alanı bulunmadığı gerekçesiyle Kaymakamlık tarafından iptal edildiği öğrenildi.

(07/189) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

21 Temmuz 2023 tarihinde Edirne’de 8 kişi yasadışı yollardan Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.