MENÜ
ANA SAYFA
x

22 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/204) Üniversitede Tehdit Edilen Öğrenciler…

21 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Üniversitesi’nde yılbaşı ağacı süsleyen öğrencilerin başka öğrenciler tarafından tehdit edildiği öğrenildi. Öğrencilere atılan tehdit mesajında şu ifadelere yer verildi: “Sizlerin yaşam tarzlarınızla alakalı bir sorunumuz yok ve istediğiniz gibi nefes alabilirsiniz… Programınıza rektörlük tarafından müsaade edilip edilmemesi hususu bizleri ilgilendirmemekle beraber müsaade edilmeyeceğini duyduğumuzu ama bu durumun bizi ilgilendirmediğini söyleriz. … Burası Beyazıt ve yavuzlar Beyazıt’tan doğar. Kaç kişi ve hangi nitelikte olursanız olun o programın yapılmasına müsaade etmemiz mümkün değildir. Sayıların veya gücün bizler için bir ölçüt olmadığını arkadaşlarımızın tek başına dahi bu programa engel olabileceğini hayatınızın her döneminde aklınızın bir köşesinde bulunmasını tavsiye ederiz”.

(12/205) Batman’da Gözaltına Alınan Siyasi Parti Yöneticisi…

21 Aralık 2023 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında Batman’da evine yapılan baskınla gözaltına alınan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Batman Kozluk İlçe Eş Başkanı Ömer Emen aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı.

(12/206) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Aralık 2023 tarihinde Adıyaman merkezli bir soruşturma kapsamında Urfa’da yapılan ev baskınıyla gözaltına alınan 2 kişi (Fethi Ötünç ve Zeynep Ötünç) 22 Aralık 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüte yardım etme’ iddiasıyla tutuklandı.

(12/207) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Halk TV eski Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş hakkında Hâkim ve Savcılar Kurulu (HSK) eski bir üyesi ile avukat olan oğluna ilişkin haberleri gerekçe gösterilerek Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Aralık 2023 tarihinde görüldü. İddianamede Suat Toktaş’ın ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, Suat Toktaş’ın beraatına karar verdi.

(12/208) Edirne’de Avukatın Yargılandığı Dava…

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasında 10 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılan ve Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan avukat Aytaç Ünsal hakkında yazdığı mektuplarda Adalet Bakan Yardımcısı ile ilgili ifadeleri gerekçe gösterilerek Edirne 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Aralık 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme, Aytaç Ünsal’ın 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. İddianamede Aytaç Ünsal’ın ‘hakaret’ suçundan cezalandırılması istenmekteydi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.