MENÜ
ANA SAYFA
x

22 Kasım 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 Kasım 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/265) Urfa’da Zırhlı Polis Aracından Açılan Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

21 Kasım 2018 tarihinde Urfa’nın Birecik ilçesinde polis kontrol noktasında durdurulan bir otobüste bulunan Sedat Polat (32) isimli yolcu,kimlik kontrollerinin yapıldığı sırada arama noktasında bulunan “Akrep” tipi zırhlı polis aracıdan açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi. Urfa Valiliği olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

(11/266) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

21 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) EŞ Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari milletvekili Leyla Güven’e, hakkında açılan disiplin soruşturması sonucunda  ‘1 ay süre ile ücret karşılığı çalışılan işten yoksun bırakma’ cezası verildiği öğrenildi.

(11/267) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 743 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 21Kasım 2018tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

21 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mahmut Konuk, Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 21 Kasım 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/268) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 21 Kasım 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 49. kez gözaltına alınmış oldu.

(11/269) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

21 Kasım 2018 tarihinde Dünya Televizyonlar Günü dolayısıyla sendikaların ve meslek örgütlerinin çağrısıyla Ankara’da TRT Genel Müdürlüğü önünde yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Genel Sekreteri Burak Ustaoğlu’nu gözaltına aldı.

(11/270) Urfa’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

21 Kasım 2018 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 2 kişi (Hasan Kabak ve Abdülkadir Çalağan) sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(11/271) Adana’da Bebeği ile Gözaltına Alınan Kadın…

20 Kasım 2018 tarihinde Adana’da yapılan bir ev baskınında altı aylık bebeği ile beraber gözaltına alınan ve daha sonra soruşturmanın yürütüldüğü Diyarbakır’a götürülen Huri Haksever isimli bir kadın, 21 Kasım 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(11/272) Urfa’da Kına Gecesine Yapılan Polis Baskınında Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Kasım 2018 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yapılan bir kına gecesine yapılan polis baskınında sarı, kırmızı ve yeşil renkte flamalarla halay çekildiği gerekçesiyle gözaltına alınan 4 kişi (Ramazan Süer, Rozerin Süer, Fikriye Süer ve Yaze Süer) 21 Kasım 2018 tarihinde savcılık talimatıyla polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/273) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Diyarbakır milletvekili Selçuk Mızraklı hakkında DTK bünyesindeki faaliyetleri gerekçe gösterilerek Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Avukatların, Selçuk Mızraklı’nın milletvekili seçilmesi dolayısıyla yargılamanın durdurulması yönündeki talebi mahkeme tarafından Anayasa’nın yasama dokunulmazlığının istisnalarını belirleyen 83. ve 14. maddeleri gerekçe gösterilerek reddedildi. Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(11/274) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan, Kürtçe yayın yapan AzadiyaWelat gazetesinin eski Yazı İşleri Müdürü İsmail Çoban hakkında, gazetede yayınlanan haberlerde örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘zincirleme örgüt propagandası yapma’ suçundan İsmail Çoban’ı 5 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(11/275) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi yazarı Yusuf Karataş hakkında DTK bünyesindeki faaliyetleri gerekçe gösterilerek Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından Yusuf Karataş hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılması talebinin kabulüne ve yurtdışı yasağının kaldırılması talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(11/276) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

21 Kasım 2018 tarihinde Kırıkkale merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonlarda 7 kişi; Samsun merkezli bir soruşturma kapsamında 14 ilde düzenlenen operasyonlarda 15 kişi; Erzurum merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda 8 kişi; Kayseri’de 11 kişi gözaltına alındı.

Yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 4 kişiden 3’ü 21 Kasım 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.