MENÜ
ANA SAYFA
x

22 Mart 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 Mart 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/192) Ankara’da Yaşamını Yitiren Mahpus…

21 Mart 2023 tarihinde Ankara Sincan Cezaevi’nde Abdullah Oran isimli bir mahpusun geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(03/193) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Çocuk…

21 Mart 2023 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Y.D. (14, e) isimli bir çocuğun polis olduğu bildirilen kişiler tarafından tenha bir yere götürüldüğü ve orada “Türk olduğunu söyle”, “Kürtlere küfret”, “İstiklal Marşı oku” denilerek işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Y. D.’nin daha sonra elleri ve ayakları bağlı olarak dere kenarına bırakıldığı bildirildi. İşkence sonucu yüzünden ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan çocuğun gözünü kaybetme riski olduğu öğrenildi.

Y.D. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Beni tenha bir yere götürdüler. Türk olduğunu söyle dediler. Silah dipçiğiyle dövdüler, sonra da ellimi ve ayağımı bağladılar. Sonra çukura attılar.”

D. ailesinin avukatı Ramazan Karaalp ise şunları belirtti: “Çocuk Lice merkezde yaşıyor. Akşam saatlerinde arkadaşlarıyla birlikte evine dönerken polisler tarafından durduruluyor. 10 yaşında olan arkadaşını bırakıyorlar, çocuğu ise tenha bir yere götürüyorlar. Silah dipçikleriyle darp ediyorlar. Çocuğu hem dövüp hem de sürekli bir şekilde ‘ben Türküm, Kürtlere küfret’ diye söylemesini istiyorlar. Çocuk bunu yapmayınca bu kez yarına kadar İstiklal Marşını ezberlemesini istiyorlar. ‘Ezberlemezsen gelip senin kafana sıkacağız’ diyorlar. Sonra ilçe merkezinden geçen bir derenin yanındaki bataklığa atıyorlar. Ağzı ve elleri bağlı bir şekilde köhne yere bırakıyorlar. Ahırda hayvanlarına bakan bir köylü duyduğu sesler üzerine çocuğu fark ediyor. Hemen hastaneye yetiştiriyor. Lice Devlet Hastanesi’nde darp raporu verilen çocuk daha sonra Dicle Üniversitesi TIP Fakültesi’ne sevk ediliyor. Çocuk şu an hastanede tedavi görüyor ve sağ gözünü kaybetme riski var.”

22 Mart 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Y. D.’nin babasının da hastanede polis tarafından “Bunlar size yetmiyor, tekrardan Beyaz Torosların gün yüzüne çıkmasını istiyorsunuz” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

(03/194) Malatya, Antep ve Maraş Merkezli Depremler…

Basında yer alan haberlerden, 17 Mart Şubat 2023 tarihi itibarıyla Antep ve Maraş merkezli depremlerde yıkılan binalarla ilgili sorumlulukları bulunduğu gerekçesiyle 299 kişinin tutuklandığı öğrenildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre 20 Mart 2023 tarihi itibarıyla refakatçisiz olarak toplam 1.915 çocuğun sisteme kaydedildiğini, bunların 1.733 ailelerine teslim edildiğini, 99 çocuğun hastanede olduğunu, 81 çocuğun bakanlığına ait kurumlarda bulunduğunu, 38 çocuğun ise kimliğinin tespit edilemediğini ifade etti.

(03/195) Newroz Kutlamalarına Yönelik Müdahaleler…

21 Mart 2023 tarihinde Diyarbakır’da yapılan Newroz Kutlamasına yerel kıyafetler ile gelenlerin alınmadığı öğrenildi. Kutlama sonrası yürüyüş yapanlara müdahale eden polis 160 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar 22 Mart 2023 tarihinde serbest bırakıldı.

21 Mart 2023 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde yapılan Newroz kutlaması sonrasında yürüyüş yapanlara polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

21 Mart 2023 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan Newroz kutlaması sonrasında yürüyüş yapanlara polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(03/196) Diyarbakır’da LGBTİ+’lara Yönelik Saldırı…

21 Mart 2023 tarihinde Diyarbakır’daki Newroz kutlaması sırasında bir grubun LGBTİ+’lara fobik saldırıda bulunduğu öğrenildi. Saldırı sonucu yaralanan olmadığı bildirildi.

(03/197) Antalya’da Gözaltına Alınan Kişiler…

21 Mart 2023 tarihinde Antalya merkezli bir soruşturma kapsamında 21 kişi cezaevlerindeki mahpuslara para gönderdikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınanların Antalya İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldüğü öğrenildi.

(03/198) İzmir’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

22 Mart 2023 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) MYK üyesi İdil Uğurlu’nun da olduğu 7 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kişilerin isimleri: İdil Uğurlu, Behiye Yalçın, Selma Demir, Berfin Çiçek, Barış Kırmıztaş, Hayat İzgi ve Newroz Çelik.

(03/199) DBP Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır hakkında  Diyarbakır 8. Ağır  Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması 22 Mart 2023 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme Keskin Bayındır’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarih erteledi.

(03/200) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Osman Akın hakkında gazetede Serhat Albayrak ile ilgili çıkan bir haber gerekçe gösterilerek İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Mart 2023 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 19 Eylül 2023 tarihine erteledi.

(03/201) Ankara’da Yargılanan Şair…

Şair Ahmet Telli hakkında 12 Haziran 2017 yılında katıldığı bir basın açıklamasındaki konuşması ve okuduğu şiir nedeniyle Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Mart 2023 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 4 Temmuz 2023 tarihine erteledi.

(03/202) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Şişli Kaymakamı’nın görevden alınmasıyla ilgili https://halktv.com.tr, https://www.yenicaggazetesi.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere ve 1 sosyal medya paylaşımına İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 21 Mart 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Gazeteci Barış Terkoğlu’nun bir yazısına ilişkin erişim engeli haberiyle ilgili https://halktv.com.tr, https://www.cumhuriyet.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere ve 1 sosyal medya paylaşımına İzmir Karşıyaka 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 21 Mart 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(03/203) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

22 Mart 2023 tarihinde İstanbul’da 21 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.