MENÜ
ANA SAYFA
x

22 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/178) Yaşamını Yitiren Mahpus…

Osmaniye Devlet Hastanesi’nin 20 Mayıs 2020 tarihli verilen “cezaevinde kalamaz” raporu sonrasında Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 22 Mayıs 2020 tarihinde hakkında tahliye kararı verilen ağır hasta mahpus Sabri Kaya, aynı gün içinde kaldırıldığı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

(05/179  ) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

21 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerde, İzmir Ödemiş T Tipi Cezaevi’nde tutulan kanser hastası mahpus Mehmet Salih Filiz’in (23), durumu ile ilgili basında yer alan haberler nedeniyle revire çıkartılmadığı iddia edildi. Haberde ayrıca tüberküloz hastası da olan Mehmet Salih Filiz’e ilaçları bittikten sonra yapılması gereken PPD testinin yapılmadığı belirtildi.

(05/180) Ankara’da HDP Eylemine Polis Müdahalesi…

Halkların Demokrasi Partisi’nden (HDP) seçilen belediye eş başkanları yerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmasını ve bir gün önce yapılan açıklamaya yönelik polis müdahalesini protesto etmek için 21 Mayıs 2020 tarihinde HDP Ankara il binası önünde yapılan basın açıklamasına valiliğin yasaklama kararını gerekçe gösteren polis bir kez daha müdahale etti. Müdahale sırasında polisin HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ve HDP Ankara İl Eş Başkanı Vezir Coşkun Parlak’a fiziksel şiddet uyguladığı, gazetecilerin görüntü almasına engel olduğu ve onları gözaltına almakla tehdit ettiği öğrenildi.

(05/181) Hatay’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hatay’ın Samandağ ilçesinde evine yapılan polis baskını sırasında kalp krizi geçiren Edibe Özçelik’in 20 Ocak 2020 tarihinde yaşamını yitirmesi ile ilgili 21 Mayıs 2020 tarihinde Samandağ Abdullah Cömert Parkı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 3 kişiyi (Devrim Deniz Karataş, Servet Özçelik ve Ümit Özçelik) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(05/182) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1290 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 21 Mayıs 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(05/183) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

21 Mayıs 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde hem Kabahatler Kanunu’na hem de Umumi Hıfsızıhha Kanunu’na muhalefetten ayrı ayrı para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.

(05/184) Gözaltına Alınan Gazeteci ve Diğer Kişi…

Taylan Kulaçoğlu ve Red dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Gülseven 17 Mayıs 2020 tarihinde Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında ‘suç işlemeye tahrik’ ile ‘suç ve suçluyu övme’ iddialarıyla gözaltına alınmış ve 19 Mayıs 2020 tarihinde il dışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakılmıştı. Taylan Kulaçoğlu, serbest bırakılmasına ilişkin savcılık tarafından yapılan itirazın kabul edilmesi üzerine 20 Mayıs 2020 tarihinde yeniden gözaltına alınarak aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Savcılığın itirazı üzerine 21 Mayıs 2020 tarihinde yeniden gözaltına alınan Hakan Gülseven aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(05/185) İzmir’de Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

İzmir’de camilerden Çav Bella marşının çalınması ile ilgili sosyal medya paylaşımı yapan 2 kişi 21 Mayıs 2020 tarihinde gözaltına alındı. 2 kişiden 1’nin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir’in ise 22 Mayıs 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘dini değerleri alenen aşağılamak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

(05/186) Ali El Hemdan Davası…

27 Nisan 2020 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde Ali El Hemdan (19) isimli Suriye vatandaşı bir kişinin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından vurularak öldürülmesiyle ilgili polis memuru F. K. hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 21 Mayıs 2020 tarihinde Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede polis memuru F. K.’nin ‘kasten öldürme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. İddianamede “Sokağın başından içeriye doğru Ali El Hemdan’ın yürüdüğü, yaklaşık 15-20 metre arkasından da şüpheli polis memurunun yürüdüğü, kısa süre sonra Ali El Hemdan’ın yüzünü polis memuruna dönerek geri geri yürüdüğü, bu sırada şüpheli polis memurunun elinde bulunan silahın namlusuna mermiyi sürdüğü, ölene doğrultarak ateş ettiği aynı anda Ali El Hemdan’ın yere yığıldığı anlaşılmaktadır. Olayın görgü tanığının anlatımlarından ve görüntülerden polis memurunun sendelemesi, düşmesi gibi bir durumun ve herhangi bir koşma, kovalamacanın yaşanmadığı anlaşılmaktadır” dendiği öğrenildi.

(05/187) Haklarında Fezleke Hazırlanan Milletvekilleri…

HDP ve DBP’den 19 milletvekili hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması için hazırlanan 31 fezlekenin 21 Mayıs 2020 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulduğu öğrenildi.

Haklarında fezleke hazırlanan milletvekilleri:

 • HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili Pervin Buldan (4 fezleke)
 • Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır milletvekili Saliha Aydeniz (4 fezleke)
 • HDP Van milletvekili Sezai Temelli (2 fezleke)
 • HDP Diyarbakır milletvekili Remziye Tosun (2 fezleke)
 • HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu (2 fezleke)
 • HDP Muş milletvekili Şevin Coşkun (2 fezleke)
 • HDP Batman milletvekili Feleknas Uca (1 fezleke)
 • HDP Siirt milletvekili Meral Danış Beştaş (2 fezleke)
 • HDP Diyarbakır milletvekili Musa Farisoğulları (1 fezleke)
 • HDP Van milletvekili Tayip Temel (1 fezleke)
 • HDP Mardin milletvekili Ebru Günay (2 fezleke)
 • HDP Antalya milletvekili Kemal Bülbül (1 fezleke)
 • HDP Mardin milletvekili Pero Dundar (1 fezleke)
 • HDP Şırnak milletvekili Nuran İmir (1 fezleke)
 • HDP Muş milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit (2 fezleke)
 • HDP Batman milletvekili Ayşe Acar Başaran (1 fezleke)
 • HDP Diyarbakır milletvekili Dersim Dağ (1 fezleke)
 • HDP Muş milletvekili Mensur Işık (1 fezleke)
 • HDP Urfa milletvekili Ömer Öcalan (1 fezleke)

(05/188) Para Cezası Verilen Televizyon Kanalı…

21 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), Halk TV’ye 5 ayrı program (Medya Mahallesi [2 ayrı yayın], Günaydın Türkiye, Şimdiki Zaman Siyaset ve Şule Aydın’la Haber Masası) nedeniyle toplam 129 bin 405 TL idari para cezası verdiği öğrenildi.

(05/189) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 21 Mayıs 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 27 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 961 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 21 Mayıs 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4.222 ve vaka sayısı ise 152.587 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.