MENÜ
ANA SAYFA
x

22 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/234) Cezaevinde Açlık Grevi…

21 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van F Tipi Cezaevi’nde maruz kaldıkları hak ihlallerine karşı 127 gündür ölüm orucunda olan Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım isimli 2 mahpusun, taleplerinin cezaevi idaresi tarafından kabul edilmesi üzerine 21 Ocak 2019 tarihinde ölüm orucuna son verdiği öğrenildi.

Türk Tabipler Birliği’nin tedavilerine katılması yönünde yaptıkları başvurunun reddedilmesi üzerine Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım’ın tedaviyi kabul etmediği ve bunun üzerine hastaneye ambulans ile sevk edilen 2 mahpusun ring aracıyla cezaevine geri götürüldüğü bildirildi.

(01/235) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 804 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 21 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

21 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Nazan Bozkurt, Hayri Aktaş, Erol Nuzket ve Cemal Öksüz) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 21 Ocak 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/236) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

21 Ocak 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, 2 kişiyi (Mahmut Konuk ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi) gözaltına aldı. 2 kişinin de aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/237) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 21 Ocak 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 75. kez gözaltına alınmış oldu.

(01/238) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Gazeteciler…

Jinnews muhabirleri Beritan Canözer ve Beritan Elyakut ile Hevidar Ödüngit 21 Ocak 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde oturdukları bir parkta polis tarafından gözaltına alındı. 3 kişinin aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltının gerekçesi öğrenilemedi.

(01/239) Diyarbakır’da Kadın Eylemine Polis Müdahalesi…

Açlık grevinde olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven ile ilgili olarak Roza Kadın Derneği, Dicle-Amed Kadın Platformu üyeleri ile HDP Diyarbakır milletvekili Remziye Tosun’un aralarında olduğu çok sayıda kişi tarafından 20 Ocak 2019 tarihinde Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 20 kişi, 21 Ocak 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

 (01/240) İzmir’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri ve Barış Anneleri…

18 Ocak 2019 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında HDP yöneticileri ile Barış Anneleri’nin de olduğu 14 kişiden 3’ü (Selahattin Işık, Fatma Yetim ve Kerem Ay) 21 Ocak 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 10 kişi (Cemile Aydın (67), Hayat İzgi (48), Behiye Yalçın (60) ve Zarife Karasungur, Sabri Adıbelli, Mahmut Demir, Ezgi Yagcı, Dünyamalı Ariç, Neriman Ay, İbrahim Kortak) ise savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Türkan Poyraz isimli 1 kişinin ise hakkında kesinleşmiş bir ceza olduğu gerekçesiyle tutuklandığı öğrenildi.

(01/241) İstanbul’da ‘Örgüt Propagandası Yapma’ İddiasıyla Tutuklanan Kişi…

Annesinin cenazesinde taktığı sarı kırmızı yeşil renkte şal gerekçesiyle İstanbul’da gözaltına alınan ve 14 Ocak 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklanan Serap Mutlu isimli 1 kişi, avukatlarının yaptığı itiraz üzerine 21 Ocak 2019 tarihinde serbest bırakıldı.

(01/242) Tunceli’de Yargılanan Gazeteci…

Evrensel gazetesi muhabiri Kemal Özer hakkında Tunceli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme, adli kontrol şartıyla Kemal Özer’in tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 11 Mart 2019 tarihine erteledi.

Kemal Özer ‘örgüt üyeliği’ iddiası ile 4 Eylül 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(01/243) İstanbul’da Grup Yorum Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Grup Yorum üyelerinin de aralarında olduğu 11’i tutuklu 15 kişi hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Duruşmada gizli tanık Berk Ercan ifade verdi. Savunmaların ardından mahkeme Grup Yorum üyeleri Sultan Gökçek ve Betül Varan ile Yurdagül Gümüş ve Nurhan Yılmaz’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi

(01/244) Ekşi Sözlük Yazarı Hakkında Açılan Soruşturma…

21 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ekşi Sözlük sitesi yazarı Volkan Y. hakkında sitede yaptığı bir yorum ile ilgili olarak Kocaeli Karamürsel Savcılığı tarafından ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’ iddiasıyla iddianame hazırlandığı ve bu soruşturma kapsamında Volkan Y.’nin Bakırköy 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde talimatla ifade verdiği öğrenildi.

İddianamede Volkan Y.’nin yaptığı yorumda ‘Osmanlı soyundan gelenleri kastettiğinin ve buna bağlı olarak halkı aşağılama yönünde yeterli şüphenin oluştuğunun’ ifade edildiği bildirildi.

(01/245) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

21 Ocak 2019 tarihinde Tokat’ta yapılan ev baskınlarında 13 kişi gözaltına alındı.

(01/246) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yargıtay eski üyesi Hüseyin Kulaç hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve Kulaç’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Eski savcı Miktat B. hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(01/247) Bitlis’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 21 Ocak 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez ilçeye bağlı 42 köyde 21 Ocak 2019 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.  Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Çalıdüzü, İçgeçit, Akçalı, Yukarıölek, Aşağıölek, Oğulcak, Kalupat, Dutköy, Karakuş, Aşağıbalcılar, Yukarıbalcılar, Çeltikli, Aşağıyolak, Yukarıyolak, Beşkaynak, Yarönü, Dikme, Yukarıdikme, Aşağıdikme, Bayırlı, Kutlu, Akgün, Çobansuyu, Aşağıçobansuyu, Güllüce, Kınalı, Cevizdalı, Kayalıbağ, Karaca, Esenburun, Uçankuş, Bayramalan, Üçevler, Başmaklı, Dursun, Yukarıçerman, Kaşıklı, Konalga, Ilıcak, Ünaldı, Ağaçdere, Aşağıkoçak, Harmanyeri.

(01/248) Mahmut Alınak ile İlgili AİHM Kararı…

Musa Anter, Deniz Gezmiş, Vedat Aydın, Kemal Akbulut ve Oruç Korkmaz’ın isimlerinin caddelere verilmesi için Kars Belediyesi’ne yaptığı başvuru nedeniyle Mahmut Alınak’a Kars Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen 50 günlük hapis cezası ile ilgili olarak yapılan başvuruda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Mahmut Alınak’ın düşünce ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vererek Türkiye’yi 3 bin 200 Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.