MENÜ
ANA SAYFA
x

22 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/208) Konya’da Polisin İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Çocuk…

21 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, S.T. isimli bir çocuğun (17, E) Konya’nın Seydişehir ilçesinde 20 Şubat 2024 tarihinde babasına ait aracı kullanırken ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Maruz kaldığı fiziksel şiddeti belgeleyen tıbbi rapor alan S.T. ve ailesi, polislerden şikayetçi oldu. Savcılığın olayla ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.

(02/209) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde Fikret Erden isimli bir mahpusa cezaevi dışından gönderilen kıyafetlerin 3 ay sonra teslim edildiği ve mahpuslara verilen yemeklerin yetersiz olduğu öğrenildi.

(02/210) Cezaevinde Sağlığa Erişim Hakkı Engellenen Mahpus…

22 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde Fikret Erden isimli bir mahpusa ilaçlarının verilmediği öğrenildi.

21 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde hastane sevklerinin geç yapıldığı, sevkler esnasında uygulanan ağız içi arama dayatması nedeniyle mahpusların hastaneye gitmediği ve mahpuslara reçetelendirilen ilaçların tek doz şeklinde verilmesi nedeniyle bazı mahpusların ilaçlarını almadığı öğrenildi.

(02/211) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 22 Şubat 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(02/212) İstanbul Üniversitesi’nde Öğrencilerin Barışçıl Toplantısına Polis Müdahalesi…

İstanbul Üniversitesi kampüsünün ziyaretçilere açılması kararını protesto etmek için 21 Şubat 2024 tarihinde bir forum gerçekleştirecek olan İstanbul Üniversitesi öğrencileri, polis tarafından ablukaya alındı ve üniversiteye girişleri engellendi. Polisin öğrencilere biber gazıyla müdahalesi sırasında bazı öğrencilerin yaralandığı öğrenildi. Müdahale sonrasında gözaltına alınan olmadığı bildirildi.

(02/213) Mardin’de Yargılanan Eski Milletvekili ve Diğerleri…

İçlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Eski Milletvekili Gülser Yıldırım’ın da olduğu 15 kişi (Nazım Kök, Davut Bozan, İpek Güneş, Ayşe Bozan, Ziver Gümüş, İsa Durç, Lokman Ekenek, Abdulkadir Aktaş, Erdal Irmak, Davut Şahin, Musa Alkan, Sedat Dağ, Mesut Amak) hakkında Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 21 Şubat 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, ‘örgüt üyesi olma’ suçu işledikleri gerekçesiyle Lokman Ekenek’in 7 yıl 6 ay, Davut Şahin’in 7 yıl 6 ay, Nazım Kök’ün 7 yıl 6 ay, Ziver Gümüş’ün 7 yıl 6 ay, Davut Bozan’ın 7 yıl 6 ay, İpek Güneş’in 7 yıl 6 ay, Ayşe Bozan’ın 7 yıl 6 ay, Musa Alkan’ın 6 yıl 10 ay 15 gün, İsa Durç’un 6 yıl 10 ay 15 gün, Genco Akman’ın 6 yıl 3 ay, Sedat Dağ’ın 6 yıl 3 ay, Gülser Yıldırım’ın 6 yıl 3 ay, Mesut Amak’ın 6 yıl 3 ay, Abdulkadir Aktaş’ın 6 yıl 3 ay ve Erdal Irmak’ın 6 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

(02/214) Diyarbakır’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Vice News muhabiri Jacop Philip John Gingell Hanrahan, kameraman Philip John Pendlebury ile onlarla birlikte çalışan tercüman Mohamed İsmael Rasool ve şoför Abdurrahman Direkçi hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 26 Haziran 2024 tarihine erteledi.

Sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği Cizre, Silopi, Nusaybin ve Sur’da yaşananlara ilişkin belgesel çekimi yapmak amacıyla Diyarbakır’a gelen Vice News muhabiri Jacop Philip John Gıngell Hanrahan ve kameraman Philip John Pendlebury ile tercüman Mohamed İsmael Rasool ve şoför Abdurrahman Direkçi, 28 Ağustos 2015 tarihinde konakladıkları otele yapılan baskın sonrası gözaltına alınmışlardı. İngiltere vatandaşı gazeteciler ve tercüman “’örgüte yardım etmek’ iddiasıyla tutuklanmış, şoför ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. İngiliz gazeteciler 3 Eylül 2015 tarihinde serbest bırakılmışlar ve sonrasında sınır dışı edilmişlerdi. Irak vatandaşı tercüman ise 4 Ocak 2016 tarihinde tahliye edilmişti.

(02/215) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

JINNEWS Yazı İşleri Müdürü Sofya Alağaş hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede gazetecinin ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, gazeteci hakkındaki adli tedbirlerin devamına karar verdi ve duruşmayı 11 Haziran 2024 tarihine erteledi.

(02/216) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Hayko Bağdat hakkında 2014-2018 yılları arasındaki yazı ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede gazetecinin ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, gazetecinin ‘Cumhurbaşkanı’na zincirleme hakaret’ suçundan 2 yıl 7 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasından ise beraatını talep etti. Mahkeme, duruşmayı 10 Temmuz 2024 tarihine erteledi.

(02/217) Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçesiyle Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Pelin Özkaptan hakkında 2019 ve 2022 yıllarında sosyal medyada yaptığı 2 paylaşım gerekçe gösterilerek İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Şubat 2024 tarihinde başlandı. İddianamede gazetecinin ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, duruşmayı 28 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

(02/218) Diyarbakır’da Yargılanan Kişiler…

Barış Anneleri Meclisi Üyesi Dilşah Özgen ile 8 kişi (E.K., H.K., H.S., İ.E., K.D., N.E., M.Y., E.A.) hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 21 Şubat 2024 tarihinde görüldü. İddianamede 9 kişinin ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, E.A. ve İ.E.’nin beraatına, diğer 7 kişinin ise ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan ayrı ayrı 2 yıl 1 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

(02/219) Aksaray’da Taraftar Grubu Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

17 Eylül 2023 tarihinde Amedspor ile 68 Aksaray Belediyespor arasında gerçekleşen futbol karşılaşması öncesinde Amedspor’u tehdit eden ’68 Ergenekon’ isimli taraftar grubunun yöneticisi E.S. hakkında Aksaray 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 21 Şubat 2024 tarihinde görüldü. İddianamede E.S.’nin ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, E.S.’nin 10 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

(02/220) Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçesiyle Hakkında İddianame Hazırlanan Avukat…

22 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 19 Şubat 2024 tarihinde bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek ‘halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ iddiasıyla gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Avukat Feyza Altun’un hakkında İstanbul Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçlamasıyla iddianame hazırlandığı öğrenildi.

(02/221) Anadillerinde Konuşmaları Engellenen Milletvekilleri…

21 Şubat 2024 tarihinde Dünya Anadili Günü kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda söz alan ve konuşmasına Kürtçe başlayan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın’ın mikrofonu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkan Vekili Celal Adan tarafından iki defa kapatıldı.

Aynı gün kapsamında TBMM Genel Kurulu’nda söz alan ve konuşmasının bir kısmını Lazca yapmak isteyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı’nın mikrofonu, Meclis Başkan Vekili Celal Adan tarafından kapatıldı.

Aynı gün kapsamında TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi’nin mikrofonu, konuşmasında geçen Kürtçe kelimeler gerekçe gösterilerek Meclis Başkan Vekili Celal Adan tarafından kapatıldı.

(02/222) Ankara’da Basın Açıklamasına Katıldıkları Gerekçesiyle Aileleri Aranan Kişiler…

22 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 25 Kasım 2023 tarihinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Ankara’da gerçekleştirilen basın açıklamalarına katılan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) üyesi en az 13 kişinin ailelerinin kendisini polis memuru olarak tanıtan kişiler tarafından aranması üzerine KCDP tarafından 14 Aralık 2023 tarihinde yapılan suç duyurusu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Bilim Suçları Bürosu tarafından 30 Ocak 2024 tarihinde karara bağlandı. Savcılık, delil yetersizliği gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti.

(02/223) Bingöl’de Yasaklanan Konser…

21 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bingöl’de 21 Şubat Dünya Ana Dil Günü kapsamında Metin ve Kemal Kahraman tarafından verilecek olan konserin valilik tarafından yasaklandığı öğrenildi.

(02/224) RTÜK Tarafından Ceza Verilen Televizyon Kanalları…

21 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ‘Merve Yıldırım ile Benden Söylemesi’ isimli programın ‘MEB Çocukları Kime Teslim Edecek’ başlıklı haberinde doğruluk ilkesine aykırı yayın yapıldığı gerekçesiyle NOW TV’ye, ‘Gerçeğin İzinde’ isimli programda Gazeteci Rıza Zelyut’un Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) ülkeyi etnik ve dinsel kimliklerden yararlanarak kamplara böldüğü eleştirisinin doğruluk ilkesine aykırı ve milli duyguları incitecek olduğu gerekçesiyle TELE1’e 2 kez, ‘Serbest Kürsü’ programına katılan DEM Parti Milletvekili Ali Bozan’ın sarf ettiği “Diyoruz ki biz Kürdistan’da kendi adaylarımızla seçime gireceğiz.” ve “Kürdistan’da kendi belediyelerini, kazanımlarını korumak, Türkiye’de AK Parti-MHP faşizmini geriletmek için CHP’nin adaylarına destek verildi” sözlerin 6112 sayılı Yasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle Flash Haber’e 3 kez program durdurma ve ayrı ayrı idari para cezaları verildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.