MENÜ
ANA SAYFA
x

22 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

22 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/249) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

21 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan Haftanin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(07/250) Yozgat’ta Irkçı Grubun Saldırısına Uğrayan Kürt İşçiler…

21 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yozgat’ın Çekerek ilçesine orman işçisi olarak çalışmaya giden Kürt işçilerin kendilerinden “ayakbastı parası” adı altında istenen parayı vermeyi reddettikleri gerekçesiyle aralarında köy muhtarlarının da olduğu ırkçı bir grubun saldırısına uğradığı öğrenildi. Saldırı sonrasında Çekerek Kaymakamlığı’nın “can güvenliklerini sağlayamayacakları” gerekçesiyle Kürt işçileri jandarma eşliğinde ilçeden çıkardığı bildirildi.

(07/251) İzmir’de Eyleme Polis Müdahalesi…

Muğla’da yaşayan Pınar Gültekin isimli bir kadının Cemal Metin Avcı isimli bir erkek tarafından öldürülmesini protesto etmek için 21 Temmuz 2020 tarihinde İzmir Alsancak’ta Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu tarafından yapılan basın açıklamasının ardından yürüyüş yapanlara müdahale eden polis 12 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

Gözaltına alınan kişilerin maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muameleyi belgeleyen sağlık rapor aldıkları ve konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacakları öğrenildi.

Gözaltına alınan 12 kişi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanlardan Deniz Uslu, maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muamele hakkında şu açıklamayı yaptı: “Polisler tarafından gözaltına yaka paça alındık. Arkadaşlarımızın saçlarını çektiler. Tekme attılar ve boğazımızı, kolumuzu sıktılar. Küfür ve hakaret ettiler. Polis bizi arabaya koyarken, ‘Art niyetli olsaydık şu an yerde gidiyor olurdunuz’ dedi. Bir arkadaşın da telefonunu arabaya binerken aldılar. Arabaya bindirirken elle taciz edenler oldu. Göğüslerimizi ve bacaklarımızı bilerek tutan iten oldu. Araba içinde darp devam etti”.

Gözaltına alınanların isimleri: Deniz Anur, Deniz Uslu, Emine Akbaba, Gizem Coşkun, Ayla Altıntaş, Rengin Oğuz, Meryem Yıldırım, Elif Yerlikaya, Pınar Usta, Zehra Akbıyık, Arzu Sert ve Zühal Ser.

(07/252) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1351 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 21 Temmuz 2020 tarihinde saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(07/253) Batman’da Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı…

Yerine kayyum atanan Batman Belediye Eş Başkanı Mehmet Demir, 21 Temmuz 2020 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman il binasından çıktığı sırada, Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

(07/254) Diyarbakır’da Tutuklanan Sendika Yöneticisi…

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır eski Şube Eş Başkanı Recep Oruç, DTK’ye yönelik bir soruşturma kapsamında 21 Temmuz 2020 tarihinde Diyarbakır’da savcılığa ifade verdi ve aynı gün içinde sevk edildiği nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

(07/255) Batman’da Katıldıkları Eylem Nedeniyle Para Cezası Verilen Avukatlar…

21 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Batman Barosu’na üye 29 avukata, TBMM’de kabul edilen çoklu baro yasası ile ilgili 23 Haziran ve 7 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılan 2 ayrı basın açıklamasında sosyal mesafe kuralını ihlal ettikleri gerekçesiyle ayrı ayrı 900 TL idari para cezası verildiği öğrenildi. Haberde avukatlara verilen toplam para cezasının 31.500 TL olduğu ve 6 avukata iki ayrı basın açıklaması nedeniyle 2 kez para cezası verildiği belirtildi.

(07/256) Ağrı’da Gazeteci ve Parti Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Aziz Oruç ile HDP Doğubayazıt İlçe Eş Başkanı Abdullah Ekelek’in aralarında olduğu 5 kişi hakkında Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Temmuz 2020 tarihinde başlandı.

Aziz Oruç, İkram Müftüoğlu ve Abdullah Ekelek duruşmaya tutuldukları cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldılar. Diğer 2 kişi ise mahkemede hazır bulundu.

Savunmaların ardından mahkeme Abdullah Ekelek ile İkram Müftüoğlu’nun adli kontrol şartıyla tahliyesine, Aziz Oruç’un tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 21 Eylül 2020 tarihine erteledi.

Aziz Oruç ile Abdullah Ekelek 11 Aralık 2019 tarihinde Ağrı-Doğubayazıt karayolunda, İkram Müftüoğlu ise aynı tarihte evine yapılan baskında gözaltına alınmıştı. Abdullah Ekelek ve İkram Müftüoğlu 13 Aralık 2019 tarihinde, Aziz Oruç ise 18 Aralık 2020 tarihinde tutuklanmıştı.

(07/257) Diyarbakır’da Sendika Üye ve Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) üye ve yöneticisi 32 kişi hakkında KESK Diyarbakır Şubeler Platformu tarafından, KHK yoluyla yapılan ihraçlar ile ilgili 17 Temmuz 2017 tarihinde düzenlenen basın açıklaması nedeniyle Diyarbakır 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 21 Temmuz 2020 tarihinde görüldü.

Mahkeme 32 kişiyi 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme suçundan ayrı ayrı 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve cezanın ertelenmesine yer olmadığına hükmetti.

Hapis cezası ile cezalandırılan KESK üye ve yöneticilerinin isimleri: Abbas Aslan,  Abdülbaki Öndeş, Ali Osman Telek, Anıl Aslan, Bahar Yıldırım, Bedirhan Çetinkaya, Eray Erdem, Erhan Keskin, Eser Bulut, Fatma Kılıç, Fatma Yıldızhan, Fırat Akdeniz, Gülhan Tekin,  Gültekin Aydeniz,  Hasbiye Sol, Hatice Efe, Hüseyin Kaya, Mahmut Ortaç,  Mehmet Karakaş, Mehmet Nur Ulus, Orhan Baylan, Recep Oruç, Recep Şimşek, Rengin Boltan, Rozerin Çatak, Siraç Çelik, Süleyman Bülbül, Şemsettin Ayçiçek, Ümit Çetiner, Zeki Kanay, Zelal Bilgin ve Zülküf Güneş.

(07/258) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Van Valiliği 21 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 22 Temmuz 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu. Bu karar ile Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 1354 güne uzatılmış oldu.

(07/259) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

21 Temmuz 2020 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 12 kişi; Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonlarda 6 kişi gözaltına alındı.

(07/260) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 21 Temmuz 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 18 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 928 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 21 Temmuz 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.526 ve vaka sayısı ise 221.500 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.