MENÜ
ANA SAYFA
x

23 – 25 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23-25 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/209) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 22 ve 23 Aralık 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonu sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 12 askerin öldüğünü açıkladı.

22 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Şenköy Mahallesi kırsalında bir askeri aracın şarampole devrilmesi sonucunda 2 askerin yaralandığı öğrenildi.

(12/210) Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Eski Polis…

22 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, eski polis memuru B.Ö.’nün Avcılar İlçe Emniyet Müdürü M.Ö. ile arasında çıkan tartışma sonucunda M.Ö.’nün fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün konu ile ilgili adli ve idari işlem başlattığı öğrenildi. İstanbul Valiliği, konu ile ilgili yaptığı açıklamada M.Ö.’nün görevden alındığını bildirdi: “Avcılar Emniyet Müdürü M.Ö.’nün, medyaya yansıyan görüntüleri derin üzüntüye sebep olmuştur. Sebebi ne olursa olsun kabul edilmesi mümkün olmayan bu olay nedeniyle M. Ö., Avcılar Emniyet Müdürlüğü görevinden alınmıştır. Olayla ilgili başlatılan soruşturma devam etmekte olup, olayın incelenmesi için müfettiş talebinde bulunulmuştur”.

(12/211) İstanbul’da Polis Memurlarının İşkence ve Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişi…

23 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Kadıköy ilçesine bağlı Yeldeğirmeni Mahallesi’nde polislerin kimlik kontrolü yapmak istedikleri Aydın Demir isimli bir kişinin kontrolün gerekçesini sorması gerekçesiyle polislerin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Fiziksel şiddet kullanılarak polis aracına bindirilen Aydın Demir, yaşadıklarını aktardı: “Araca zorla bindirildikten sonra sağ koltukta oturan polis defalarca yumruk atmaya çalıştı araçta yüzümü tutarak kendimi korumaya çalıştım. Diğer polisler de bana ve yaşadığım olayı kayıt altına aldığını gördüğüm avukata küfür ve hakarette bulundu. ‘A. kodumun Kadıköylüleri kendilerini bir şey zannediyorlar.’ diye küfür etti. (…) 2 saat boyunca karakolda bekletildim. Bana imzalatmak istedikleri evraklara imza atmadım.”

            (12/212) Silahlı Saldırıya Uğrayan CHP Yöneticisi…

22 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Sultangazi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Ali Kılıç’ın kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin silahlı saldırısına uğradığı ve ameliyata alındığı, hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

(12/213) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 22 Aralık 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

            (12/214) Bursa’da Polis Tarafından Engellenen Eylem…

22 Aralık 2023 tarihinde Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde ‘Çevreme Duyarlıyım Değerlerime Sahip Çıkıyorum’ (ÇEDES) projesini ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’i protesto etmek için Eğitim Sen, Eğitim İş ve CHP tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmediği öğrenildi.

            (12/215) Muş’ta Asker ve Polis Tarafından Engellenen Anma…

23 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 23 Aralık 2022 tarihinde Fransa’da silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Kürt sanatçı Mîr Perwer’in ölüm yıldönümünde Muş’un Yeşilova Beldesindeki mezarının başında yapılmak istenen anmaya polis ve askerlerin valilik yasağını gerekçe göstererek izin vermediği ve yola barikat kurduğu, anmaya katılmak isteyen, aralarında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), DEM Parti Gençlik Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) yönetici ve üyelerinin de olduğu kişilerin beldeye sokulmadığı, engellemelere rağmen Mîr Perwer’in mezarı başına giden aile ve yakınlarının da askerlerin fiziksel şiddetine maruz kalarak alandan uzaklaştırıldığı öğrenildi.

(12/216) Üniversiteye Alınmayan Öğrenciler…

25 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Boğaziçi Üniversitesi’nde başlatılan Demokratik Üniversite Nöbeti’ni takiben bazı öğrencilerin herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin üniversiteye alınmadığı öğrenildi.

(12/217) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

24 Aralık 2023 tarihinde Diyarbakır’a gerçekleştirilen DEM Parti 1. Gençlik Meclisi Kongresi çıkışında 5’i çocuk 60 kişinin fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı ve kongre ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(12/218) Gözaltına Alınan Şarkıcı…

23 Aralık 2023 tarihli basında yer alan haberlerden, bir şarkısında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle 22 Aralık 2023 tarihinde gözaltına alınan ve Şehinşah ismiyle bilinen şarkıcı Ufuk Yıkılmaz’ın 23 Aralık 2023 tarihinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/219) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

22 Aralık 2023 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu (Roboski) köyünde askerler tarafından yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alınan Zeki Tosun, Nazmi Tosun ve Abdullah Encü isimli 3 kişi aynı gün içinde jandarmadaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(12/220) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişi…

22 Aralık 2023 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesinde yapılan ev baskınlarında Nusrettin Kaya isimli bir kişi gözaltına alındı.

(12/221) Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişi…

24 Aralık 2023 tarihinde sosyal medya paylaşımlarında devlete, Atatürk’e ve askerlere hakaret ettiği gerekçesiyle O.K. isimli bir kişi, Antalya’da gözaltına alındı.

(12/222) CHP Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

22 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 25. Hukuk Dairesi’nin, 17 Aralık 2020 tarihinde yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanı’nın kişilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Özgür Özel hakkında verilen 50 bin TL manevi tazminat cezasını onadığı öğrenildi.

(12/223) Hakkında Dava Açılan Gazeteci ve Siyasi Parti Yönetici ve Üyeleri…

1 Mart 2023 tarihinde 6 Şubat depremleri sebebiyle eylem gerçekleştiren ve kaymakamlık yasağı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan SOL Parti yönetici ve üyeleri ve o esnada haber takibi yaparken gözaltına alınan Birgün muhabiri Asena Tunca hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandığı ve iddianamenin 22 Aralık 2023 tarihinde İstanbul Anadolu 14. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. İddianamede 77 kişinin 2911 ‘Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’ suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması 19 Nisan 2024 tarihinde görülecek.

(12/224) Tekirdağ’da Dergi Çalışanının Yargılandığı Dava…

25 Eylül 2022 tarihinde Tekirdağ’da yapılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) il kongresinde Demokratik Modernite dergisi sattığı sırada gözaltına alınıp tutuklanan Ramazan Dişarı hakkında Tekirdağ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 22 Aralık 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme, Dişarı’nın beraatına karar verdi. Ramazan Dişarı davanın 7 Mart 2023 tarihinde görülen duruşmasnda tahliye edilmişti.

(12/225) Bursa’da Yargılanan Gazeteciler ve Diğer Kişiler…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için 27 Şubat 2021 tarihinde Bursa’da yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan ve aralarında gazeteciler Ozan Kaplanoğlu, Hatice Nur Derya ve Burhan Gökay Küpeli’nin de olduğu 16 kişi hakkında Bursa 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 22 Aralık 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme, tüm sanıkların beraatına karar verdi.

(12/226) Hakkında Dava Açılan Gazete ve Gazeteci…

22 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhurbaşkanı’nın damadı Selçuk Bayraktar’ın Birgün Gazetesi’nde 17 Eylül 2023 tarihinde yayımlanan ve İsmail Arı tarafından yapılan “Yandaşlar ne isterse veriyorlar” başlıklı haberde hakarete uğradığı ve kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Birgün Gazetesi ve gazeteci İsmail Arı aleyhine toplam 2 milyon TL’lik tazminat davası açtığı öğrenildi.

(12/227) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 2022 yılında gerçekleştirilen geleneksel İnek Bayramı kapsamında yapılan konuşmalar gerekçe gösterilerek 10 kişi hakkında Ankara 68. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması, 21 Aralık 2023 tarihinde görüldü. İddianamede 10 kişinin ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, duruşmayı 14 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

(12/228) Mardin’de Yargılanan Kişi…

Tevgera Jinên Azad (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan hakkında Nusaybin 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Aralık 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 29 Mart 2024 tarihine erteledi.

(12/229) Hakkında Soruşturma Başlatılan Sosyal Medya Paylaşımları…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 23 Aralık 2023 tarihinde Pençe-Kilit operasyonları sırasında ölen askerlerle ilgili Ekşi Sözlük’te açılan bir başlığın altındaki bazı paylaşımların ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama’ ve ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçlarını teşkil ettiği gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

(12/230) Bursa’da HDP Binasına Saldırı…

25 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 24 Aralık 2023 tarihinde HDP Bursa İl Binası’na giden kimliği belirsiz kişilerin binanın girişine “Geldik, yoktunuz” yazdığı öğrenildi.

(12/231) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Ekşi Sözlük’e ait https://eksisozluk1999.com  internet sitesine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Aralık 2023 tarihli kararlarıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı’nın eski avukatı Mustafa Doğan İnal hakkında 23 farklı haber sitesinde bulunan toplam 117 haber ve paylaşıma İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 22 Aralık 2023 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.