MENÜ
ANA SAYFA
x

23 – 25 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 – 25 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/324) Cezaevinde Yaşamına Son Veren Mahpus…

Gebze Kadın Cezaevi’nde Ayten Becet isimli mahpusun, 23 Mart 2019 tarihinde, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için kendisini asarak yaşamına son verdiği öğrenildi.

İstanbul Adli Tıp Kurumu’na kaldırılan Ayten Becet’in cenazesinin polis tarafından Antep’e gönderildiği ve burada 20 kişinin katılımıyla defnedildiği bildirildi. Ayrıca aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Mahmut Toğrul, Ayşe Sürücü, Ömer Öcalan, Fatma Kurtulan, Rıdvan Turan, Tülay Hatimoğulları, Saliha Aydeniz ve Semra Güzel’in de olduğu grubun cenazeye katılmasına polis ve jandarmanın engel olduğu öğrenildi. Öte yandan Becet ailesinin AKP’li Şahinbey Belediyesi’ne ait taziye evini kullanmak için yaptığı başvurunun da reddedildiği bildirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP’nin Nevşehir mitinginde yaptığı konuşmasında Zülküf Gezen’in cenaze törenine milletvekillerinin katılmasının engellenmesi ile ilgili olarak şunları demişti: “Geçen gün hapishanede bir terörist öldü. Bunlar Diyarbakır’da terörist cenazesini karşılayıp, defnedecekler. Emniyet Müdürünü aradım. ‘Havalimanının yanına yaklaştırmayacaksınız. Mezarlığın 1 kilometre yakınına kimseyi yaklaştırmayacaksınız’ dedim. Buna bizim tahammül etmemiz mümkün değildir.”

(03/325) Cezaevinde Yaşamına Son Veren Mahpus…

Erzurum Oltu T Tipi Cezaevi’nde Zehra Sağlam isimli mahpusun, 24 Mart 2019 tarihinde, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için kendisini asarak yaşamına son verdiği öğrenildi.

Zehra Sağlam’ın cenazesinin önce Erzurum Adli Tıp Kurumu’na daha sonrada jandarma tarafından teslim alınarak Muş’un Varto ilçesine bağlı Kayalıkale köyüne götürüldüğü öğrenildi. Cenazenin defnedileceği Kayalıkale köyüne giriş çıkışların Muş Valisi tarafından yasaklandığı, cenazeye katılmak üzere köye gitmek isteyen ve aralarında HDP milletvekillerinin de olduğu gruba izin verilmediği bildirildi. Zehra Sağlam’ın cenazesi, jandarma ablukası altında sadece kimi aile bireylerinin katılımıyla defnedildi.

25 Mart 2019 tarihinde Zehra Sağlam’ın taziyesi için Kayalıkale köyüne gitmek isteyen ve aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ile HDP milletvekillerinin de olduğu heyetin köye girişine Muş Valiliği’nin kararını gerekçe gösteren jandarma tarafından izin verilmedi.

(03/326) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

22 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ’ın Arıcak ilçesi kırsal alanında bulunan bir jandarma karakoluna HPG militanları tarafından açılan ateş sonucu 1 askerin yaralandığı öğrenildi.

22 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Mardin’in Derik ilçesi kırsal alanında 18 Mart 2019 tarihinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

24 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Şırnak’ın Silopi ilçesinde bir askeri zırhlı aracın devrilmesi sonucu Yavuz Uygun isimli 1 askerin öldüğü ve 20 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

(03/327) Bitlis’te Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

22 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Newroz kutlamalarına katılan Fırat Akbalık isimli bir kişinin kutlama sonrasında polis tarafından durdurulduğu ve polis araçlarının bulunduğu yere götürülerek dakikalarca dövüldüğü öğrenildi. Daha sonra serbest bırakılan Fırat Akbalık’ın maruz kaldığı polis şiddetini belgeleyen rapor aldığı bildirildi.

(03/328) Adana’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

24 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21 Mart 2019 tarihinde Adana’daki Newroz kutlamaları sırasında Kürt yöresel kıyafeti (şal û şepik) giydiği gerekçesiyle HDP İl Gençlik Meclisi üyesi Burhan Erol’un polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Üzerindeki kıyafet gerekçe gösterilerek alana girişine izin verilmeyen Burhan Erol’un götürüldüğü güvenlik kulübesinde fiziksel şiddete maruz kaldığı, daha sonra bindirildiği araçta “Sen bize yardımcı ol. Biz de sana yardımcı olalım. HDP’nin PKK’yle bağlantısı var mı? Söyle bize” şeklindeki sözlerle ajanlık dayatmasına maruz kaldığı bildirildi. Burhan Erol’un bir süre araçla gezdirildikten sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/329) Cezaevinde Açlık Grevi…

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatlar Selçuk Kozağaçlı, Aycan Çiçek, Behiç Aşçı, Engin Gökoğlu ve Aytaç Ünsal’ın 59 gündür devam ettikleri açlık grevine 24 Mart 2019 tarihinde son verdikleri öğrenildi.

(03/330) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Özgürlük için Hukukçular Derneği üyesi avukatların Kayseri Bünyan T Tipi Cezaevi’nden Maraş Türkoğlu T Tipi Cezaevi’ne istekleri ve iradeleri dışında sevk edilen ve açlık grevinde olan 7 mahpus (Aziz Yalçın, Özkan Kart, Ramazan Sebuktekin, Hacı Sincar, Ali Delabak, Ali Emirhani ve Hikmet Çalakan) ile görüştüğü öğrenildi. Görüşmede açlık grevinde olan mahpusların avukatlara tek kişilik hücrelerde 3 kişi kaldıklarını, askeri nizamda ayakta sayım dayatmasını kabul etmedikleri için günde 2 kez gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldıklarını, açlık grevi yapanlara verilmesi gereken vitaminlerin kendilerine verilmediğini, düzenli sağlık kontrollerinin yapılmadığını aktardığı öğrenildi.

24 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bakırköy Kadın Cezaevi’nde Yeni Yaşam Gazetesi’nin “ceza infaz kurumları arasında şifreli haberleşmeye yol açtığı” gerekçesiyle mahpuslara verilmediği öğrenildi.

24 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Manisa T Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan 5 mahpusa (Şemsettin Erdem, Mustafa Çaçur, Arif Sezgin, Özgür Çelik ve Ferhat Kurt) ait su ısıtıcı, çay, şeker, tuz ve meyve suyu da içinde olmak üzere tüm eşyalara el konulduğu öğrenildi. Haberde ayrıca, açlık grevinde olan Şemsettin Erdem isimli mahpusa revir doktorunun da talebine rağmen karbonat verilmediği bildirildi.

(03/331) Cezaevinde Sansürlenen Mektup…

22 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Nedim Türfent’in yazdığı bir mektubun İranlı Yazar Daryush Shayegan’ın kitabından yaptığı alıntı nedeniyle sakıncalı bulunarak sansürlendiği öğrenildi. Mektubun yapılan alıntı üstü çizildikten sonra gönderildiği bildirildi.

(03/332) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ablası, kardeşi ve vasisi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 22 Mart 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Mehmet Öcalan, abisi Abdullah Öcalan ile 11 Eylül 2016 tarihinden sonra ilk kez 12 Ocak 2019 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmişti.

(03/333) Abdullah Öcalan’a Verilen 6 Ay Avukat ile Görüme Yasağı…

23 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile ilgili avukat yasağının Bursa 1. İnfaz Hakimliği tarafından 6 ay uzatıldığı öğrenildi. Son kararla birlikte yasaklama 20 Temmuz 2016 tarihinden beri 4. kez uzatılmış oldu.

(03/334) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 866 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 22, 23 ve 24 Mart 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

22 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu ve Alev Şahin) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

23 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Alev Şahin) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu ve Alev Şahin) gözaltına alındığı bildirildi.

24 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Merve Demirel ve Ahmet Çakır) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Merve Demirel ve Sinan Yanbal) gözaltına alındığı bildirildi. 24 Mart 2018 tarihinde yaşanan polis müdahaleleri sonucunda Merve Demirel’in elinden yaralandığı bildirildi.

Buna göre, 22, 23 ve 24 Mart 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/335) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 22 Mart 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 103. kez gözaltına alınmış oldu.

(03/336) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için 23 Mart 2019 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Sakarya Caddesi’nde açıklama yapan Cemal Yıldırım polisin müdahalesi sonrasında gözaltına alındı.

(03/337) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

23 Mart 2019 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 730’uncusu öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ile siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup basın açıklamasını burada gerçekleştirdi. Polisin İHD İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokağı da abluka altına aldığı bildirildi.

(03/338) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 23 Mart 2019 tarihinde 365. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(03/339) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Ayten Becet’in PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için 23 Mart 2019 tarihinde Gebze Kadın Cezaevi’nde yaşamına son vermesi ile ilgili olarak HDP tarafından İstanbul Yeni Bosna Adli Tıp Kurumu önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Müdahale sonrası Şirinevler’e doğru yürüyüşe gecen gruba ikinci kez müdahale eden polis, Muhammet Erkmen, Şiar Kesen, Çetin Demir ve Marif Alparslan isimli 4 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan 4 kişi, 3’ü adli kontrol şartıyla olmak üzere, 24 Mart 2019 tarihinde serbest bırakıldı.

(03/340) Diyarbakır’da Eyleme Polis Müdahalesi…

20 Mart 2019 tarihinde Leyla Güven’in devam eden açlık grevi ile ilgili Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri tarafından yapılan sessiz eyleme yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 11 kişi 24 Mart 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ev hapis verilerek serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: DBP İl Eş Başkanı Rewşen Karademir, HDP Yenişehir İlçe Eş Başkanı Demet Özkaran, Sur İlçe Eş Başkanı Sevim Coşkun, HDP Parti Meclis Üyesi Nevriye Çur, TJA aktivistleri Safiye Akdağ, Remziye Sızıcı, Ronda Bat, Halime Akyol, Leyla İnal, Ayten Aytin ve Ayfer Bakır

(03/341) Diyarbakır’da Newroz Kutlamalarında Gözaltına Alınan Kişiler…

21 Mart 2019 tarihinde Diyarbakır’da gerçekleştirilen Newroz kutlamaları sonrasında aralarında çocuklarında bulunduğu 110 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan ismi öğrenilenler: Tenzile İlişer, Şiyar Tam, Fidan Demir, Azize Kalkan, Aygül Kartal, Cahide Çelik, Melek Akman, Şirvan Çetinkaya, Zehra Demir, Asiye Güneyli, Nefide Yaşa, Hatice Sifçik, Çiğdem Ay, Ebru Gülen, Hatun İpek, Delal Gergin, Fadile Vural, Mahsun Dere, Rojbin Gurban, Nezihe Şam, Sevgi Yeli, Emine Taş ve soyadı öğrenilemeyen Gazal isimli kadın.

(03/342) İstanbul’da Newroz Kutlamalarında Gözaltına Alınan Kişiler…

24 Mart 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen Newroz kutlamaları sonrasında 5’i çocuk olmak üzere en az 38 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Fehmi Tuncer, Arif Işık, Habip Karasu, Rojda Gündüz, Ömer Sinan Yıldız, Fırat Kaya, Haziran Özdemir, Birgül Ayırkan, Hakan Adıyaman, Baran Demir, Emine Songar, Hediye Özmen, Özgül Karabaş, Fatma Sak, Ergin Tüfenci, Melike Yaman, Kader Koca, Halise Yakut, Şerif Karçık, Dilan Karabaş, Ömer Hamo, Mazlum Efetürk, Özgür Karabaş, Velide Şirin, Yusuf Söylemez, Boran Baykara, Şahabettin Özer, Zübeyde Gülsüm, İbrahim Boral, Şehmus Talay, , İslam Yıldız.

(03/343) Kocaeli’nde Newroz Kutlamalarında Gözaltına Alınan Kişiler…

24 Mart 2019 tarihinde Kocaeli’nde gerçekleştirilen Newroz kutlamaları sonrasında aralarında kutlamada sunuculuk yapan Kerem Tekoğlu’nun da olduğu 6 kişi gözaltına alındı.Gözaltına alınanlar: Sezgin Güler, Süleyman Uçman, Şah İsmail Tohumcu, Kerem Tekoğlu, Yasin Yıldırım, İrfan Bozkurt.

(03/344) Ağrı’da Newroz Kutlamalarında Gözaltına Alınan Kişiler…

21 Mart 2019 tarihinde Ağrı’da gerçekleştirilen Newroz kutlamalarında gözaltına alınan ve aralarında ses sanatçısı Serhat Çarneva’nın da olduğu 40 kişi 22 Mart 2019 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/345) Batman’da Newroz Kutlamalarında Gözaltına Alınan Kişiler…

21 Mart 2019 tarihinde Batman’da gerçekleştirilen Newroz kutlamalarında gözaltına alınan 32 kişi 23 Mart 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(03/346) Yüksekova’da Newroz Kutlamaları Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Newroz kutlamalarının yapılacağı alan pankart asarken gözaltına alınan HDP İlçe Yöneticisi Mehmet Emin Seven, DBP Yöneticisi Nurettin Atsız ile Seracettin Kına ve Derya Özdemir isimli kişiler 22 Mart 2019 tarihinde serbest bırakıldı.

(03/347) Ankara’da Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savunucusu, Sendika Yöneticisi, Dernek Başkanı ve HDP üyesi…

19 Mart 2019 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan İHD eski MYK üyesi Adnan Vural, Büro Emekçileri Sendikası (BES) Ankara 1 Nolu Şube Başkanı İsmet Meydan, Demokratik Alevi Derneği (DAD) Ankara Şube Eş Başkanı Mustafa Karabudak ve HDP üyesi Gülistan Tekin 22 Mart 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(03/348) Mardin’de Gözaltına Alınan HDP ve DBP Yöneticileri…

22 Mart 2019 tarihinde Mardin’in Savur ilçesinde haber takibi yapan Jinnews muhabiri Rojda Aydın ve Mezopotamya Ajansı (MA) Muhabiri Ahmet Kanbal ile HDP Parti Meclisi üyesi Nesrin Çeçen ve DBP Parti Meclisi üyesi Koçer Sason’un içinde bulunduğu aracın polis tarafından durdurulduğu öğrenildi. Aracı Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne çeken polisin gazetecilere ait kamera vb. teknik malzemeye el koyması üzerine gazeteciler ile polis arasında tartışma çıktığı ve tartışma sonucu polisin 2 gazeteciye fiziksel şiddet uyguladığı öğrenildi.

Teknik malzemelerine el konulan 2 gazetecinin serbest bırakıldığı araçta bulanan Nesrin Çeçen ve Koçer Sason’ın ise gözaltına alındığı öğrenildi.

(03/349) Mardin’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP Parti Meclisi üyesi Berat Kıran, 24 Mart 2019 tarihinde HDP il binası çıkışında gözaltına alındı.

Bu gözaltı ile beraber bu soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 3’ü HDP ve DBP Parti Meclisi üyeleri olmak üzere toplam 27 kişi oldu.

(03/350) Batman’da Gözaltına Alınan HDP Üyesi…

20 Mart 2019 tarihinde Batman’da yapılan ev baskınında gözaltına alınan ve aralarında HDP Gençlik Meclisi üyesi Mehmet Yıldırım’ın da olduğu 7 kişi, 2’si (Emine Erden ve Mehmet Yıldırım) adli kontrol şartıyla olmak üzere, 23 Mart 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlar: Reşit Erden, Halil Erden, Mahsum Erden, Adil Erden, Sonya Erden, Emine Erden ve Mehmet Yıldırım.

(03/351) Bursa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 ve takip eden tarihlerde Bursa’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 28 kişiden 12’si 22 Mart 2019 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 2 kişi (ses sanatçıları İzzet Gül ile Denge Îzo) tutuklanırken 10 kişi ise (Mazlum Canlı, Suat Akbal, Tugay Ketmen, Yunus Yavuz, Mensure Dumlayıcı, Yunus Akyol, Doğan Teber, Cemal Bozkurt, Ümit Karakaya ve İzzet Işık) serbest bırakıldı.

(03/352) Sakarya’da Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2019 tarihinde Sakarya’da gözaltına alınan 4 kişiden 1’i (Seyfettin Çetin) 22 Mart 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(03/353) Tunceli’de Gözaltına Alınan Kişiler…

21 Mart 2019 tarihinde Tunceli’de Seyit Rıza Meydanı’nda bulunan HDP seçim bürosu önünde yoldan geçen Tunceli Valisi ve Tunceli Belediyesi kayyımı Tuncay Sonel’in elini sıkmadıkları gerekçesiyle gözaltına Doğan Can Sarıtaş ve Ali Haydar Baran isimli 2 kişi, 22 Mart 2019 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/354) Bitlis’te Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

20 Mart 2019 tarihinde Bitlis Merkez ve Tatvan ilçelerinde gözaltına alınan HDP Bitlis İl Yöneticisi Maruf Kartal, Yüksel Ozan, Enver Yavuz ve Muhammet Mehdi Turan 22 Mart 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 kişi (HDP eski İlçe Başkanı Suat Altun, Mehmet Salih Türk ve Cemal Türk, Fesih Gürbüz ve Mehmet Şerif Aslan) ise serbest bırakıldı.

(03/355) Adana’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

22 Mart 2019 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde yapılan ev baskınlarında HDP İlçe Eş Başkanı Hazım Yalçın gözaltına alındı.

(03/356) Mardin’de Gözaltına Alınan HD ve DBP Yöneticileri…

Mardin’de gözaltına alınan DBP Mardin İl Eş Başkanı Leyla Bozkurt ile HDP Nusaybin İlçe Eş Başkanı Samiye Demir 24 Mart 2019 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/357) Mardin’de Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

24 Mart 2019 tarihinde Mardin’in Artuklu ilçesinde yapılan ev baskınlarında Yeni Yaşam gazetesi dağıtıcısı Mizgin Sırnaç gözaltına alındı.

(03/358) Osmaniye’de Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Tutuklanan Kişiler…

22 Mart 2019 tarihinde Osmaniye’de sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişiden 2’si 24 Mart 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(03/359) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Marmara Üniversitesi’nden Arş. Gör. Seçil Ercan hakkında İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme yurtdışında olan Seçil Ercan’ın savunmasının alınması için başlatılan istinabe işlemlerinin tamamlanması için duruşmayı 5 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

(03/360) Van’da Polisin İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Köylülerin Yargılandığı Dava…

Abdulselam Aslan, Cemal Aslan, Halil Aslan ve Nejdet Beysüm hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ iddiasıyla açılan davanın karar duruşması 22 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 4 kişinin de beraatına karar verdi.

Mantar toplamaktan dönerken 9 Haziran 2017 tarihinde Van’ın Gevaş ilçesinde gözaltına alınan Abdulselam Aslan (32), Cemal Aslan (53), Halil Aslan (48) ile Nejdet Beysüm (29) isimli 4 köylü götürüldükleri Gevaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde işkence ve kötü muameleye maruz kalmıştı. Köylülerin gözaltına işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıklarını belgeleyen polis karakolunda çekilmiş fotoğraflar basına da yansımıştı. 4 köylü sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(03/361) Malatya’da İnsan Hakları Savunucusu ile HDP ve DBP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

İHD Malatya Şubesi Başkanı Gönül Öztürkoğlu, HDP Malatya eski il Eş Başkanı Özcan Ağdaş, DBP il Eş Başkanı Nermin Tuncel, HDP Battalgazi ilçe Eş Başkanı Ahmet Aksu, HDP Yeşilyurt ilçe Eş Başkanı Aziz Doğan, HDP eski yöneticisi Hasan Karvar ve HDP üyesi Ahmet Turan Sertkaya hakkında Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Mart 2019 tarihinde devam edildi.

Savunmaların ardından mahkeme Aziz Doğan ve Gönül Öztürkoğlu’nun adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

27 Kasım 2018 tarihinde Malatya’da gözaltına alınan İHD Malatya Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu ile Nermin Tuncel, Özcan Ağdaş, Aziz Doğan 30 Kasım 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Nermin Tuncel ve Özcan Ağdaş davanın 22 Şubat 2019 tarihinde görülen duruşmasında adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

(03/362) Bursa’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Emrah Çaçan hakkında Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Mart 2019 tarihinde devam edildi. İddianamede Emrah Çaçan’ın KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’na yaptığı haberler ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 18 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

6 Ocak 2017 tarihinde Bursa’da gözaltına alınan Emrah Çaçan, 13 Ocak 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Emrah Çaçan 14 Eylül 2017 tarihinde tahliye olmuştu.

(03/363) Mazlum Kaynak’ın Ölümü ile İlgili Yargılanan Polis Memuru…

Polis memuru Nüfer Yılmaz hakkında Mazlum Kaynak isimli kişiyi  öldürme iddiasıyla Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Mart 2019 tarihinde görüldü. Sanık polis Nüfer Yılmaz,Mazlum Kaynak’ı hırsızlık şüphesiyle İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra 14 Ağustos 2015 tarihinde sevk edildiği Sakarya’nın Karasu ilçesindeki adliye binasından kaçmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle öldürmüştü. Savcı esas hakkındaki mütalaasında sanık polis memurunun ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan cezalandırılmasını istemektedir. Mahkeme Nüfer Yılmaz’ı meşru savunma dahilinde kasten öldürme suçundan’ 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme daha sonra bu cezayı 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına indirdi. Mahkeme daha sonra bu cezayı 22 bin 680 TL adli para cezasına çevirdi.

(03/364) Haklarında Soruşturma Açılan HDP Milletvekilleri…

HDP Milletvekilleri Serpil Kemalbay, Feleknas Uca ve Gülistan Kılıç Koçyiğit hakkında 21 Mart 2019 tarihinde İzmir’de yapılan Newroz kutlamalarındaki konuşmaları gerekçe gösterilerek İzmir Emniyet Müdürlüğü tarafından suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

(03/365) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

22 Mart 2019 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 108’i avukat 126 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. 37 ilde düzenlenen operasyonlarda 60 kişi gözaltına alındı.

22 Mart 2019 tarihinde Ankara’da HAVELSAN’da geçmişte çalışmış 8 kişi; Muğla’da 5 kişi gözaltına alındı.

(03/366) 31 Mart Seçimleri…

18 Mart 2019 tarihinde Kocaeli’nde gözaltına alınan ve aralarında Saadet Partisi’nin Belediye Meclis Üyesi adayı Turan Tekgül ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu üyesi Seher Beytaş’ın da olduğu 12 kişiden 4’ü 22 Mart 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ’örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklananların isimleri: HDP Derince İlçe Eş Başkanı Çetin Macak, HDP Derince İlçe Yöneticisi Burhan Yorgun, HDP üyeleri Ahmet Akboğa ve Said Demirkaya

Muşta gözaltına alınan HDP Bulanık eski ilçe Eş Başkan Cevdet Yaşar, HDP Malazgirt eski ilçe Eş Başkanı ve HDP Malazgirt Belediyesi meclis üyesi adayı İhsan Keklik, ve soyadı öğrenilmeyen Atilla adlı bir kişi 22 Mart 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandı.

19 Mart 2019 tarihinde seçim çalışmaları için bulunduğu Mersin’de gözaltına alınan HDP PM üyesi İlker Murat Aydın, 22 Mart 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

22 Mart 2019 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde HDP tarafından kurulan seçim standının polis tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeden kaldırıldığı öğrenildi. Polisin stantta bulunan bildirilere el koyduğu ve kendisine tepki gösteren HDP üyesi 5 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

19 Mart 2019 tarihinde Adıyaman’ın Çelikhan ilçesine bağlı Pınarbaşı beldesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında HDP Belediye Eş Başkan adayı Hüseyin Uzun’un da olduğu 7 kişi 23 Mart 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Hüseyin Uzun, Turan Uzun, Efkan Sucu, Mehmet Öztorun, Şerif Yumrutepe, Ertan Çalışkan ve Hüseyin Düz.

23 Mart 2019 tarihinde Urfa’nın Birecik ilçesinde Saadet Parti üyesi Mustafa Aslan R. K. isimli bir kişinin silahlı saldırına uğradığı ve bacağından yaralandığı öğrenildi. R. K.’nın daha sonra Saadet Partisi seçim bürosuna da ateş ettiği ve bu olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi. R.K.’nın gözaltına alındığı öğrenildi.

17 Mart 2019 tarihinde Urfa’da HDP’ye ait bir seçim bürosunun açılışı sonrasında gözaltına alınan ve aralarında ses sanatçısı Hozan Serwan’ın da olduğu 3 kişi 23 Mart 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Hozan Serwan, Mustafa Yavusus ve Mehmet Tosun.

24 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Merkez’de HDP adaylarına ait afiş, bayrak ve flamaların kayyım atanmış Ağrı Belediyesi’nin talimatıyla belediye zabıtaları tarafından söküldüğü öğrenildi.

24 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van’ın Muradiye ilçesinde HDP adaylarına ait afiş, bayrak ve flamaların kayyım atanmış Muradiye Belediyesi’nin talimatıyla belediye zabıtaları tarafından söküldüğü öğrenildi.

24 Mart 2019 tarihinde Sakarya’nın Sapanca ilçesinde HDP ilçe binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından molotof kokteyli ile bir saldırı gerçekleştirildi. Ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı saldırıda binada maddi hasar oluştuğu öğrenildi.

24 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van’ın Gürpınar ilçesinde İlçe Seçim Kurulu’nun toplam 3643 seçmenin kayıtlı olduğu 29 sandığın taşınmasına karar verdiği öğrenildi.

24 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Hani ilçesinde İlçe Seçim Kurulu’nun 3 sandığın taşınmasına karar verdiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, TR724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.