MENÜ
ANA SAYFA
x

23 – 27 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 – 27 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/190) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

22 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak Uludere İlçesi Besta kırsal alanına 13 Mayıs 2020 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen hava harekatında 4 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

24 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli bir uzman çavuşun (Hakan Doğan) öldüğü öğrenildi. Askerin ölüm nedenine ilişkin TSK’nın bir açıklaması bulunmamaktadır.

(05/191) Van’da Şüpheli Asker Ölümü…

24 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Van’da zorunlu askerlik yapan Ahmet Türeli (21) isimli bir kişinin 17 Mayıs 2020 tarihinde nöbette olduğu sırada ağır yaralı olarak bulunduğu, önce Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne daha sonra Ankara Gülhane Askeri Eğitim Hastanesi’ne kaldırılan Ahmet Türeli’nin 19 Mayıs 2020 tarihinde burada yaşamını yitirdiği öğrenildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van milletvekili Muazzez Orhan tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM’ye verilen soru önergesinde “Nöbette olduğu sırada, intihar etmesi sonucu yaşamını yitirdiği ileri sürülmüş ancak görgü tanıkları ve kamuoyuna yansıyan haberlerde; Türeli’nin intihar etmediğini bir saldırı sonucu öldürüldüğü iddia edilmektedir. İddiaya göre, Göğsünün sol üst tarafında 3 adet G-3 (Piyade tüfeği) kurşunuyla yaralandığı belirtilen Türeli’nin yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ifade edilmektedir” denmektedir.

(05/192) Batman’da Silahla Yaralanan Çocuk…

25 Mayıs 2020 tarihinde Batman’ın Şafak Mahallesi’nde dün kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce açılan ateş sonucunda 16 yaşındaki Ş.A isimli 1 çocuk yaralandı.

(05/193) Çorum’da Saldırıya Uğrayan Belediye Meclisi Üyesi…

26 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Çorum’un Kargı ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Belediye Meclisi üyesi Sonay Ergül’ün aracının önü kesilerek ateş açıldığı öğrenildi. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) Belediye Meclisi üyesi İbrahim Eken ile İbrahim Akgül isimli 2 kişinin ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

(05/194) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Kırşehir E Tipi Kapalı Cezaevi’nde karantinada tutulan 4 mahpusun sayımlarda askeri nizamda durmaya zorlandıkları, bunu kabul etmemeleri üzerine avluya sürüklenip hakaret ve tehdide maruz kaldıkları öğrenildi.

(05/195) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

22 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Balıkesir Burhaniye Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Gemgin Durak’ın 18 Mayıs 2020 tarihinde kalp krizi geçirdiği, kaldırıldığı Balıkesir Devlet Hastanesi’nde 4 gün yoğun bakımda tutulduğu, doktorun ameliyat olması gerektiğini belirtmesine rağmen cezaevine geri götürüldüğü ve burada karantinada tutulduğu öğrenildi.

(05/196) Ağrı’da Jandarma Karakolunda İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişiler…

22 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 20 Mayıs 2020 tarihinde, Ağrı’da Patnoz İlçe Jandarma Komutanlığı’nda 2 kişinin (Coşkun Çetres ve Enes Çetres) jandarmanın fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Söz konusu haberlerde, Patnos Baraj Göleti çevresinde taş topladıkları sırada gerekçe gösterilmeden jandarma tarafından alınan kimliklerini geri almak üzere Patnos İlçe Jandarma Komutanlığı’na giden 20 kişinin tek sıra halinde İstiklal Marşı okumaya zorlandıkları, bu sırada aralarında konuştukları iddiasıyla 2 kişinin sözlü şiddete ve hakarete maruz kaldığı, buna itiraz etmeleri üzerine kamera bulunmayan bir odaya götürülerek burada jandarmalar tarafından dövüldükleri iddia edildi. 2 kişinin vücutlarında morluklar ve parmaklarında kesikler oluştuğu, maruz kaldıkları fiziksel şiddeti belgeleyen bir rapor aldıkları ve savcılığa suç duyurusunda bulunacakları öğrenildi. Ayrıca söz konusu 2 kişiye “sosyal mesafe kuralını ihlal ettikleri” gerekçesiyle 3.150’şer TL para cezası verildiği bildirildi.

(05/197) Ankara’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişiler…

23 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’nın Etimesgut ilçesinde Serkan K. isimli 1 kişinin 17 Mayıs 2020 tarihinde çöp dökmek için sokağa çıktığı sırada bekçilerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı, olaya müdahale etmek isteyen aile üyelerine ise bekçiler tarafından biber gazı sıkıldığı öğrenildi. Olayla ilgili olarak sosyal medya hesabında bir paylaşım yapan İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk şunları belirtti: “Çöp dökmek için çıktığını söyleyen genci bekçiler öldüresiye dövüyor. Olayı duyan ve müdahale etmeye çalışan gencin ailesine de biber gazı sıkılıyor. Astım hastası babanın göğsüne ayakları ile basıp teslim alıyorlar. Polis ve bekçi takviyesi ile 20 kişilik ekip ters kelepçe ile aile karakola götürülüyor”. Söz konusu haberlerde gözaltına alındıktan sonra hastaneye götürülen 4 kişinin (S. K., Ü. K., H. K. ve Z. K.) ters kelepçeli bir halde muayene edildikleri, S. K.’nın 12 yaşında olan kardeşinin ifadesinin tek başına alındığı iddia edildi. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü şunları belirtti: “Aynı siyasi partinin ilçe yönetim kurulu üyesi ve kişinin babası olan Ü.K. ile diğer aile fertleri olaya sonradan müdahil olarak görevli memurlara mukavemet ve hakarette bulunmuş, kişinin kardeşi H.K. ise çarşı ve mahalle bekçimizin boynunu sıkmak suretiyle fiziki saldırı gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirilen saldırının şiddet ve yoğunluğunun artması üzerine takviye personel talep edilmiş, kişiler göz yaşartıcı gaz dahil olmak üzere kademeli ve orantılı güç kullanılarak etkisiz hale getirilmiştir. (…) Ü.K, Z.K. ve S.K. ifadelerinin ardından polis merkezinden salıverilmiş, görevli memura fiziki saldırıda bulunan H.K. ise 18 Mayıs 2020 tarihinde mevcutlu olarak çıkarıldığı adli mercilerce adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır”.

(05/198) Edirne’de Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

25 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Edirne’nin Keşan ilçesinde, sokağa çıkma yasağına rağmen dışarıda içki içtikleri iddia edilen kişilere polisin biber gazı ile müdahale ettiği, olay yerine gelerek tepki gösteren ve aralarında çocukların da olduğu kişilere de biber gazı sıkan polisin ardından havaya ateş açtığı ve 1 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldığı öğrenildi. Olaya ilişkin görüntülerin basında ve sosyal medyada yer almasının ardından bir açıklama yapan Edirne Valiliği şunları belirtti: “Uyarılara rağmen kalabalığın dağılmaması ve taşkınlık çıkarması üzerine kademeli olarak müdahale edilmiştir. Olayla ilgili olarak şüpheli S.H. isimli şahıs gözaltına alınmış olup, ‘görevli memura mukavemet’ suçundan tahkikata başlanmış olup, ayrıca meydana gelen olaylarla ilgili genel tahkikat yürütülmektedir”.

(05/199) İstanbul’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

25 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 19 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kurye olduğu bildirilen motosikletli bir kişinin kendisini durduran polisin sözlü ve fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Basına yansıyan görüntülerde etrafında bekçilerin de olduğu görülen polisin söz konusu kişiye “Oğlum, motorunu kilitliyorum bak, adama artistlik yapma” dedikten sonra fiziksel şiddet uyguladığı, bunun üzerine “bana vurman doğru mu?” diye tepki gösteren kişiye “Doğru, ben ona karar verdiğim için doğru” dediği izlenmektedir. İstanbul Emniyet Müdürlüğü 25 Mayıs 2020 tarihinde olayın basında yer almasını takiben bir açıklama yaparak şunları belirtti: “Olayın kurye şahsın uygulama noktasına süratli giriş yapması akabinde uygulama noktasında görevli polis memurlarıyla tartışması sonucu yaşandığı anlaşılmıştır. Olaya karışan polis memuru açığa alınmış, olayın ayrıntılarının soruşturulması amacıyla müfettiş talep edilerek gerekli idari işlemler başlatılmıştır”.

(05/200) İstanbul’da İşkence ve Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişiler…

25 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde 24 Mayıs 2020 tarihinde sokağa çıkma yasağı nedeniyle kaçtıkları iddia edilen 3 kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldıkları ve daha sonra ters kelepçelenerek gözaltına alındıkları öğrenildi. Olaya ilişkin görüntülerin basında ve sosyal medyada yer almasının ardından bir açıklama yapan İstanbul Emniyet Müdürlüğü şunları belirtti: “24.05.2020 tarihinde Zeytinburnu İlçesi Sümer Mahallesi’nde durumundan ve içinde bulunan şahıslardan şüphelenilerek durdurulmak istenen aracın kaçmaya çalışması üzerine Zeytinburnu İlce Emniyet Müdürlüğü görevlilerince bahse konu araca ‘Dur’ ihtarı yapılmış ancak yapılan ihtara uymayan araç hızını arttırarak kaçmaya başlamış bunun üzerine ihtarlara daha yüksek sesle ve sirenler çalınarak devam edilmiş, yaşanan kovalamacanın devamında araç durdurulmuş, araç sürücüsü Kadir T.’nin (19) görevlilere mukavemet göstermesi üzerine şahıs kelepçe takılmak suretiyle gözaltına alınmış, araçta bulunan Metehan Ç. (18) ve O.Ç. (18) isimli şahısların görevlilere mukavemette bulunması, tehdit hakaret etmesi üzerine şahıslar kademeli güç kullanılarak gözaltına alınmıştır. Araç içerisinde bulunan Kadir T., Özen D., Metehan Ç., O.Ç., (18) isimli şahıslara 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari işlem uygulanmıştır”.

(05/201) İstanbul’da Bekçilerin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

25 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden İstanbul’un Eyüp ilçesinde ekmek almaya gittiği belirtilen bir kişinin sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle bekçilerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Olaya ilişkin basında yer alan görüntülerde bekçilerin olaya müdahale eden diğer kişilere de fiziksel şiddet uyguladığı izlenmektedir.

(05/202) İstanbul’da Bekçilerin ve Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

25 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden İstanbul’un Sultangazi ilçesinde 2 kişinin sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri gerekçesiyle bekçilerin ve polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Olaya ilişkin basında yer alan görüntülerde bekçilerin olaya tepki gösteren çevredeki kişilere “Çekmeyin, dağılın” şeklinde bağırdığı izlenmektedir.

(05/203) Ordu’da Polis ve Bekçilerin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

22 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Ordu’nun Altınordu ilçesinde 0-14 yaş arası çocuklara yönelik sokağa çıkma izni sırasında çocukları ile eve dönen bir kişi ile izin saatini aştığı gerekçesiyle bekçiler ve polisler arasında tartışma çıktığı ve polisin bu kişiye sözlü ve fiziksel şiddet uygulayarak ters kelepçe takmaya çalıştığı öğrenildi. Olay yerinde bulunan gazetecilerin görüntü almasının da polis tarafından engellendiği bildirildi.

(05/204) Şırnak’ta İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişiler…

25 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Şırnak’ın Cizre ilçesinde Yafes Mahallesi’nde bir kişinin polisler tarafından durdurulduğu, yere yatırıldığı ve polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı, daha sonra ise zırhlı araca bindirilerek götürüldüğü öğrenildi.

Yine 25 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2 kişinin polis tarafından gözaltına alındıkları sırada fiziksel şiddete maruz kaldıkları, daha sonra zırhlı araca bindirilerek götürüldükleri öğrenildi. Gözaltına alındığı bildirilen kişilerin isimleri ve nereye götürüldükleri bilinmemektedir.

(05/205) Tekirdağ’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

25 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Dursun Gültaş (76) isimli 1 kişinin Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki evinin önünde oturduğu sırada kendisini sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle uyardığı bildirilen polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı, olaya müdahale etmek isteyen aile üyelerine de polisin cop ve biber gazı kullanarak müdahale ettiği öğrenildi. Basında yer alan haberlerde olay anında baygınlık geçiren 60 yaşındaki Satı Gültaş’ı hastaneye kaldırmak üzere gelen ambulansın da polisler tarafından engellendiği bildirildi. 3 kişinin (Mehmet Gültaş ve Osman Gültaş ve Kazım Gültaş) gözaltına alındığı olayı görüntüleyen Hasan Ersavcı isimli 1 kişinin de polis tarafından “O görüntüyü çeken çocuğu da döveceğiz. O görüntüler bir yerde çıkarsa sizi evden aldırırız” şeklinde tehdit edildiği öğrenildi.

Olaya ilişkin görüntülerin basında ve sosyal medyada yer almasının ardından bir açıklama yapan Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü şunları belirtti: “24.05.2020 günü saat 15:30 sıralarında Çorlu ilçemiz Silahtarağa Mahallesi Selimiye Camii civarında sokağa çıkma yasağını ihlal eden vatandaşların olduğu ihbarı üzerine Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı bir ekip olay yerine intikal etmiştir, olay yerinde bulunan iki şahıs görevli memurlara mukavemet göstererek linç etmekle tehdit etmişlerdir. Akabinde hakaretlerde bulunmaları üzerine şahıslar etkisiz hale getirilmiş, bir şahsın üzerindeki mandallı sustalı diye tabir edilen bıçak rızaen teslim alınmış, şahıslara sokağa çıkma yasağını ihlal ettiklerinden dolayı idari işlem yapılmıştır. Olayda aşırı güç kullandığı iddia edilen görevlilere işten el çektirilmiş ve haklarında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır”.

(05/206) Urfa’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

23 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa’nın Siverek ilçesinde bulunan bir özel okulda görevli öğretmen Ramazan Erdoğan’ın, okul bahçesinde tamirat yaptığı sırada kendisini maske takmadığı için uyaran polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Ramazan Erdoğan basında yer alan ifadelerinde şunları belirtti: “Okul bahçesinde çiçek köklerini kazıyordum. O sıra polis ekibinin geçtiğini gördüm. Maskemin neden olmadığını sordular. Yalnızdım bahçede maske takmamıştım. Sonra gidip maskemi taktım. Ceza kesmek için kimliğimi istediler. Onların da maskesi yoktu ben de polis memurlarını uyardım. Sonrasında bana kızdılar. O sırada polislerin plakalarının fotoğrafını çekmek istedim. Elini elime vurarak telefonumu yere düşürdü ve ekranı patladı. Kolumu büktü ve boynumu bükmeye çalıştı”.

(05/207) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1295 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 22 Mayıs 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

23 Mayıs 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 1 kişiyi (Nazan Bozkurt) Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemler gereği ilan edilen sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına aldı.

24 Mayıs 2020 tarihinde saat 18.00’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 1 kişiyi (Mehmet Dersulu) Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemler gereği ilan edilen sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına aldı.

25 Mayıs 2020 tarihinde saat 18.00’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 1 kişiyi (Mehmet Dersulu) Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemler gereği ilan edilen sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına aldı.

26 Mayıs 2020 tarihinde saat 18.00’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 1 kişiyi (Mehmet Dersulu) Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemler gereği ilan edilen sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına aldı.

Buna göre 23, 24, 25 ve 26 Mayıs 2020 tarihlerinde Yüksel Caddesi’nde yapılmak istenen basın açıklamalarına yönelik polis müdahalelerinde 4 kişi gözaltına alındı.

(05/208) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

22 Mayıs 2020 tarihinde KHK ile mesleğinden ihraç edilen mimar Alev Şahin için Ankara’da bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 1 kişiyi (Mehmet Dersulu) fiziksel şiddet kullanarak eylem alanından uzaklaştırdı.

(05/209) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

25 Mayıs 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda 166 haftadır sürdürdüğü oturma eylemini yapmak isteyen Nursel Tanrıverdi polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Nursel Tanrıverdi para cezası kesildikten sonra aynı gün serbest bırakıldı.

(05/210) Hatay’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hatay’ın Samandağ ilçesinde evine yapılan polis baskını sırasında kalp krizi geçiren Edibe Özçelik’in 20 Ocak 2020 tarihinde yaşamını yitirmesi ile ilgili 22 Mayıs 2020 tarihinde Samandağ Abdullah Cömert Parkı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 2 kişiyi (Servet Özçelik ve Ümit Özçelik) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(05/211) Diyarbakır’da Gözaltına alınan DBP Eski Eş Genel Başkanı, TJA Aktivistleri ve Rosa Kadın Derneği Üye ve Yöneticileri…

22 Mayıs 2020 tarihinde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında Diyarbakır ve Urfa’da yapılan ev baskınlarında aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticileri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ile Rosa Kadın Derneği üye ve yöneticilerinin de olduğu 18 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 6’sı (TJA aktivisti Zelal Bilgin, Rosa Kadın Derneği kurucu üyesi Ayla Akat Ata, Yenişehir Belediye Meclisi üyesi Nevriye Çur, Nazire Tursun, Barış Annesi Havva Kıran ve Bağlar Belediye Meclisi üyesi Hüseyin Herman) 24 Mayıs 2020 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 12 kişi (Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, derneğin kurucu üyesi Narin Gezgör ve dernek yöneticisi Fatma Gültekin, TJA aktivisti Gülcihan Şimşek, DBP eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP merkez yürütme kurulu üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe Eş Başkanı Remziye Sızıcı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Sevim Coşkun, HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak, Bağlar Belediye Meclisi üyeleri Gönül Aslan ve Veysi Kuzu ile Celal Yoldaş) ise 24 Mayıs tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. Gönül Aslan’ın 3 yaşındaki çocuğunun da kendisiyle birlikte cezaevine konulduğu bildirildi.

(05/212) Diyarbakır’da Tutuklanan Gazeteci…

22 Mayıs 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde, cezaevindeki arkadaşlarına para gönderdiği gerekçesiyle hakkında açılan bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan Rojhat Doğru, 23 Mayıs 2020 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(05/213) Kayseri’de Sosyal Medya Paylaşımı Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişi…

25 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Kayseri’de N. D. isimli 1 kişinin sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

(05/214) Bartın’da Haklarında Soruşturma Açılan Halkevi Başkanı ve Eğitim-Sen Şube Başkanı…

22 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Bartın Halkevi Şube Başkanı Yonca Alemdar ile Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sedat Bora hakkında, İbrahim Kaypakkaya hakkındaki sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle soruşturma açıldığı, 2 kişinin Bartın Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiği öğrenildi.

(05/215) Diyarbakır’da Basılan Dernek Binası…

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan Rosa Kadın Derneği, Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında 22 Mayıs 2020 tarihinde polisler tarafından basıldı. Dernek binasında arama yapıldığı ve bazı belgelere el konulduğu öğrenildi.

(05/216) Program Durdurma Cezası Verilen Kanal…

22 Mayıs 2020 tarihinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Ülke TV’de yayınlanan bir programa konuk olarak katılan Sevda Noyan’ın sözleri nedeniyle ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği’ gerekçesiyle Ülke TV’ye 3 kez program durdurma cezası verilmesine karar verdi.

(05/217) Gazetelere Verilen İlan Kesme Cezası…

22 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un kiraladığı vakıf arazisine yaptırdığı yapıların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmasına dair Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberler gerekçe gösterilerek gazeteye Basın İlan Kurumu tarafından 35 gün ilan kesme cezası verildiği öğrenildi. Söz konusu haberle ilgili muhabir Hazal Ocak, foto muhabir Vedat Arık, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça ve Yazı İşleri Müdürü İpek Özbey hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ‘terör örgütlerine hedef göstermek’ iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

22 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Birgün gazetesine de Kızılay ile ilgili haberleri nedeniyle Basın İlan Kurumu tarafından 7 gün ilan kesme cezası verildiği öğrenildi.

(05/218) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 22 Mayıs 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 27 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 952 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı 23 Mayıs 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 32 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.186 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı 24 Mayıs 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 32 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.141 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı 25 Mayıs 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 29 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 987 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı 26 Mayıs 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 28 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 948 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 26 Mayıs 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4.397 ve vaka sayısı ise 158.762 oldu.

Ankara Tabip Odası’nın 23 Mayıs 2020 tarihinde yayınladığı verilerden Ankara’da 362 sağlık çalışanına Covid-19 tanısı konduğu öğrenildi.

Diyarbakır Tabip Odası’nın 24 Mayıs 2020 tarihinde yayınladığı verilerden Diyarbakır’da 95 sağlık çalışanına (19 hekim, 43 hemşire ve ebe, 1 paramedik, 18 personel, 3 anestezi teknisyeni, 3 radyoloji teknisyeni, 1 çevre sağlık teknisyeni, 3 otomasyon görevlisi, 1 laborant, 1 sosyal hizmet uzmanı ve 2 sekreter) Covid-19 tanısı konduğu ve 1 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı 22 Mayıs 2020 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Silivri Cezaevi’nde tutulan 1 mahpusun Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Savcılık açıklamasında mahpusun 7 Mayıs 2020 tarihinde sağlık kurumuna sevk edildiğini ve hastanede yoğun bakımdaki tedavisi devam ettiği sırada 21 Mayıs 2020 tarihinde yaşamını yitirdiği belirtildi. Savcılık ayrıca Silivri Cezaevi’nde tutulan 82 mahpusun Covid-19 tedavisinin sürdüğünü bildirdi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.