MENÜ
ANA SAYFA
x

23 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/202) Operasyonlar ve Saldırılar…

23 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 5 Temmuz 2022 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Metina bölgesinde çıkan çatışmalarda 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(08/203) İstanbul’da Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaralanan Kişiler…

23 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Bağcılar ilçesinde gözaltına alınıp Güneşli Polis Merkezi’ne götürülen S. A. isimli bir kişinin polisin silahını alıp kaçmaya çalıştığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu yaralandığı öğrenildi. Olay sırasında polis merkezinde gözaltında olan A. I. İsimli bir kişinin daha yaralandığı bildirildi.

Bağcılar Kaymakamlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti: “İlçemiz Güneşli Polis Merkezi Amirliği’nde bugün saat 03.00 sıralarında  bıçakla yaralama olayının faili olarak gözaltına alınan S. A., görevli memurun silahını alarak rastgele ateş ederek binadan kaçma teşebbüsünde bulunmuştur. Şahsın açtığı ateş sonucu o esnada başka bir olay nedeniyle muhafaza altında işlemleri yapılan A.I. isimli şahıs yaralanmıştır (…) S. A. görevlilerimizce ateş açılarak etkisiz hale getirilmiştir. Olayda yaralanan muhafaza altındaki A. I. ve şüpheli S. A. hastaneye sevk edilmiştir.”

(08/204) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun Bafra T Tipi Cezaevi’nde tutulan Emir Karakum isimli bir mahpusun infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

22 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan F Tipi Cezaevi’nde tutulan Hakan Tunç isimli mahpusun kaldığı odadaki ranzanın yerini değiştirdiği gerekçesiyle infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(08/205) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 23 Ağustos 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/206) Balıkesir’de Irkçı Saldırı…

23 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Güre köyünde Alevilerin oturduğu evlerin duvarlarına ırkçı semboller çizildiği ve tehdit mesajları yazıldığı öğrenildi.

(08/207) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

22 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Tokatköy mahallesinde evlerinin belediye tarafından yıkılmasına karşı eylem yapanlara polis biber gazı, plastik mermi ile müdahale etti. Müdahale sırasında 1 çocuğun polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Müdahale sırasında polisin ayrıca Birgün ve KRT TV muhabirlerinin görüntü almasına engel olduğu ve gazetecileri zorla eylemin olduğu bölgenin dışına çıkardığı bildirildi. Müdahale sonucu 16 kişi gözaltına alındı.

(08/208) Aydın’da Eyleme Polis Müdahalesi…

22 Ağustos 2022 tarihinde Aydın’ın Köşk ilçesine bağlı Mezeköy ve Uzundere mahallerinde yapılmak istenen jeotermal elektrik santralini (JES) protesto etmek için yapılan nöbet eylemine müdahale eden jandarma tarafından gözaltına alınan 5 kişi ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/209) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Ankara’da Gözaltına Alınan Kişiler…

23 Ağustos 2022 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında 6 kişi Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşanan olaylar ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(08/210) Mardin’deki Kaza İlgili Yayın Yasağı…

20 Ağustos 2022 tarihinde Mardin’in Derik ilçesinde meydana gelen ve 21 kişinin yaşamını yitirdiği trafik kazasıyla ilgili Mardin Derik Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Ağustos 2022 tarihli kararı ile yayın yasağı getirildiği öğrenildi.

(08/211) Resmi İlan ve Reklam Yayınlama Hakkı İptal Edilen Gazete…

Basın İlan Kurumu (BİK), 22 Ağustos 2022 tarihinde Evrensel gazetesinin resmi ilan ve reklam yayımlama hakkını iptal etti. Kararın gerekçesinin Evrensel gazetesinin dört bin adetlik asgari fiili satış şartını yerine getirmemesi, bayilerden birden fazla gazete satın alınması, kurum abonelikleri ve kayıt defterinin düzenli tutulmaması olduğu öğrenildi.

Evrensel gazetesine 2019 yılının Eylül ayından beri BİK’in resmi ilan ve reklam durdurma kararı nedeniyle ilan verilmiyordu.

(08/212) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Erzurum Milletvekili ile eşi arasındaki boşanma davasına ilişkin https://www.odatv4.com, https://www.birgun.net, https://www.yenicaggazetesi.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’nin 19 Ağustos 2022 tarihli kararıyla erişime engellendiği öğrenildi.

(08/213) Giriş ve Çıkışların Yasaklandığı Mahalle…

Aydın’ın Köşk ilçesinde kaymakamlık 23 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı bir duyuru ile ilçeye bağlı Mezeköy mahallesine burada ikamet edenler dışındaki kişilerin giriş ve çıkışlarının, bölgede yapılmak istenen jeotermal elektrik santralini (JES) protesto etmek için yapılan nöbet eylemini gerekçe göstererek, 23 Ağustos 2022 itibarıyla 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.