MENÜ
ANA SAYFA
x

23 Ağustos 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 Ağustos Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/139) Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

23 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep’te gözaltına alınan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri Mihriban Aslan ve Hatice Özaslan’ın götürüldükleri Antep İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde çıplak aramaya maruz kaldığı öğrenildi.

(08/140) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde tutulan gazeteci Derya Ren’in mahpusların maruz kaldığı hak ihlalleri ile ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Diyarbakır Barosu’na yazdığı mektuplara “kurumun itibarını zedelediği” gerekçesiyle el konulduğu öğrenildi.

(08/141) Tahliyesi Ertelenen Mahpuslar…

23 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Aksaray T Tipi Cezaevi’nde tutulan ve 30 yıldır cezaevinde bulunan Sait Gürkan isimli mahpusun tahliyesinin Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından “pişmanlık göstermediği” gerekçesiyle 6 ay ertelendiği öğrenildi.

23 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep H Tipi Cezaevi’nde tutulan Mehmet Hüseyin Öz isimli mahpusun tahliyesinin Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından “tekrar suç işleme potansiyelinin çok yüksek olduğu” gerekçesiyle 6 ay ertelendiği öğrenildi.

(08/142) Tutuklanan Belediye Eş Başkanı…

11 Ağustos’ta tahliye edilen Tunceli Peri Belediyesi Eş Başkanı Orhan Çelebi, savcılığın tahliye kararına yaptığı itirazın kabul edilmesi üzerine 23 Ağustos 2023 tarihinde yeniden tutuklandı.

(08/143) Antep’te Gözaltına Alınan ESP Üyeleri…

ESP üyeleri Mihriban Aslan ve Hatice Özaslan, 23 Ağustos 2023 tarihinde Antep’te Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenler ile ilgili yazılama yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı.

(08/144) Ankara’da Haber Takibi Sırasında Engellenen Gazeteciler…

22 Ağustos 2023 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında eşi (Hacı Esvet Şenyaşar) ile oğulları (Adil ve Celal Şenyaşar) öldürülen Emine Şenyaşar ile aynı zamanda Yeşil Sol Parti (YSP) Urfa Milletvekili olan oğlu Ferit Şeynyaşar’ın Ankara’da Adalet Bakanlığı önünde yaptıkları adalet nöbetini takip eden Artı Gerçek ve Mezopotamya Haber Ajansı muhabirlerinin polis tarafından engellendiği ve gözaltına alınmakla tehdit edildiği öğrenildi.

(08/145) Göreve İade Edilmeyen Belediye Eş Başkanı…

23 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, görevden alınan Diyarbakır’ın Ergani ilçesinin Belediye Eş Başkanı Ahmet Kaya’nın görevden alınmasına gerekçe olan soruşturmalar sonucu hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davadan beraat etmesine rağmen aynı kapsamda açılan yeni bir soruşturma nedeniyle göreve iade edilmediği öğrenildi.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararı temyiz başvurusu yapılmaması nedeniyle 7 Nisan 2023 tarihinde kesinleşmişti.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.