MENÜ
ANA SAYFA
x

23 Aralık 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 Aralık2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/222) Edirne’de Yaşamını Yitiren Mülteci…

22 Aralık 2021 tarihinde Edirne’nin İpsala ilçesinde bir tarlada donarak ölmüş bir kişiye ait bir cenazenin bulunduğu öğrenildi. Basında yer alan haberlerde mülteci olduğu iddia edilen bu kişinin kimliğinin henüz belirlenemediği belirtilmektedir.

(12/223) Operasyonlar ve Saldırılar…

22 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 12 Eylül 2021 tarihinde Diyarbakır kırsal alanında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın; 8 Eylül 2021 tarihinde Diyarbakır kırsal alanına yönelik TSK tarafından düzenlenen hava harekatında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(12/224) Cezaevine İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi’nde mahpusların tutulduğu koğuşlarda kaloriferlerin düzenli yakılmadığı, mahpuslara düzenli sıcak su verilmediği öğrenildi. Haberde ayrıca mahpusların yanlarında bulundurabilecekleri battaniye ve ayakkabı sayısının 1 ile, kazak sayısının ise 2 ile sınırlandığı belirtildi.

(12/225) İzmir’de Gözaltına Alınan Gazeteci ile HDP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

22 Aralık 2021 tarihinde İstanbul ve İzmir’de yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Emin Orhan, Etkin Haber Ajansı (ETHA) İzmir muhabiri Ertürk Yılmaz’ın da olduğu 13 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri: Emin Orhan, Ertürk Yılmaz, Didar Gül, Meryem Yıldırım, Gül Gökboğa, Nazlı Yöyler, Ferhat Pehlivan, Mehmet Kasar, Hasan Benli, Zilan Tayboğa, Yudum Sude Kılıç, Mustafa Naci Toper ve İrem Nur Çelikbaş.

Gözaltına alınanların tümünün serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/226) İstanbul’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Avukat Mert Yaşar hakkında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkan Vekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin ile ilgili sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek İstanbul 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Aralık 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Mert Yaşar’ı ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan 7,000 TL adli para cezası ile cezalandırdı. ‘Kamu görevlisine hakaret’ suçundan ise beraatına karar verdi.

(12/227) İstanbul’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

22 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 3 polis memuru hakkında Erdal Bakırcı isimli bir kişinin 27 Şubat 2008 tarihinde İstanbul’un Maltepe ilçesindeki evinin balkonunda polis tarafından atılan gaz fişeği ile yaralanması ile ilgili İstanbul Anadolu 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada mahkemenin “atılı suçu işlediklerinin sabit olmadığı” gerekçesiyle sanıkların beraatına karar verdiği öğrenildi.

(12/228) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 22 Aralık 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 179 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının ise 19.095 olduğunu açıkladı.

Buna göre 22 Aralık 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 80.957, vaka sayısı ise 9.228.835 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.