MENÜ
ANA SAYFA
x

23 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/198) Operasyonlar ve Saldırılar…

22 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi kırsal alanına yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 24 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilen hava harekatında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(09/199) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

22 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon Bolvadin C Tipi Cezaevi’nde tutulan Kenan Özcan isimli mahpusun 17 Eylül 2021 tarihinde Eskişehir Şehir Hastanesi’ne kaldırıldığı ve 20 Eylül 2021 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Kenan Özcan’ın oğlu Yunus Özcan basında yer alan açıklamasında babasının ölüm nedeni ile ilgili şunları belirtti: “Ölüm nedenin hâlâ bir tanısı yok. Hastaneler babamın hangi hastalıktan kaynaklı öldüğüne dair bize bir açıklama yapmadı. Otopsi raporunun 8 aya kadar çıkacağı söylendi.”

(09/200) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde tutulan Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) dönem sözcüsü Ayşe Gökkan hakkında cezaevinde maruz kaldığı hak ihlallere ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazdığı dilekçedeki kimi ifadeler gerekçe gösterilerek disiplin soruşturması açıldığı öğrenildi.

(09/201) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 22 Eylül 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(09/202) Eskişehir’de, Ankara’da, Kocaeli’de Barınma Hakkı Eylemlerine Polis Müdahalesi…

22 Eylül 2021 tarihinde Eskişehir’de barınma hakkı talebiyle nöbet eylemi yapan üniversite öğrencilerine müdahale eden polis 6 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Aynı gerekçe ile İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) tarafından yapılan yürüyüşe müdahale eden polis 4 kişiyi (Azize Deniz Akşar, Elif Bayburt, Ercan Küçükkaya, Mustafa Kazak) gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Aynı gerekçe Ankara ve Kocaeli’de yapılmak istenen nöbet eylemine polis izin vermedi.

(09/203) Ankara’da Gözaltına Alınan Sendika Yöneticisi…

25 Mayıs 2021 tarihinde Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üye ve yöneticilerine yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve 1 Haziran 2021 tarihinde serbest bırakılan sendikanın önceki dönem Eş Genel Başkanı Gönül Erden, serbest bırakılmalarına savcılığı yaptığı itiraz üzerine 21 Eylül 2021 tarihinde Ankara’da gözaltına alındı ve sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(09/204) İstanbul ve Düzce’de Gözaltına Alınan Kişiler…

22 Eylül 2021 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında Direnişler Meclisi ve Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyelerine yönelik soruşturma kapsamında 8 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri: Hasan Basri Yıldız, Mehmet Yücetepe, Selvi Polat, Hatun Polat, Feridun Osmanağaoğlu, Hasan Kocaman, Türkan Albayrak, Fahrettin Keskin, Turan Aktaş ve Mehmet Tuncay.

‘İşimi Geri İstiyorum’ eylemi kapsamında Ankara’ya yürüyen Turan Aktaş ve Mehmet Tuncay ile Türkan Albayrak’ın Düzce’de gözaltına alındıkları ve daha sonra İstanbul’a götürüldükleri öğrenildi.

(09/205) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasını protesto etmek için yapılan eylemleri takip ettiği sırada gözaltına alınan gazeteci Yelda Çiçek hakkında Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Eylül 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşüne Kanunu’na muhalefet’ suçundan Yelda Çiçek’i 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(09/206) Vekilliği Düşürülen HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Vekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hakkında Diyarbakır 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Eylül 2021 tarihinde başlandı.

İddianamede Leyla Güven’in 2020 yılında katılığı bir etkinlikte yaptığı konuşma nedeniyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ve ‘suç ve suçluyu övme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

SEGBİS’teki bir arıza nedeniyle duruşmanın görülmeden mahkeme tarafından 13 Ekim 2021 tarihine ertelediği öğrenildi.

(09/207) Diyarbakır’da Yargılanan Dernek Üyesi…

Kadın Akademisi üyesi Figen Aras hakkında Rosa Kadın Derneği’ne yönelik bir soruşturma kapsamında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Eylül 2021 tarihinde başlandı.

İddianamede Figen Aras’ın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Figen Aras duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Figen Aras’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 26 Ocak 2022 tarihine erteledi.

(09/208) İstanbul’da Sanatçının Yargılandığı Dava…

Sanatçı Ferhat Tunç hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle İstanbul Büyükçekmece 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Eylül 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Ferhat Tunç’un ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada Ferhat Tunç’un hakkındaki suçlamalara ilişkin yaptığı yazılı savunmanın mahkemeye sunulduğu öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 22 Şubat 2022 tarihine erteledi.

(09/209) İstanbul’da Parti Binasına Saldırı…

21 Eylül 2021 tarihinde İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde Deva Partisi ilçe binasına yapılan silahlı saldırı ile ilgili 2 kişinin (T. T. ve D. K.) gözaltına alındığı öğrenildi.

(09/210) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

22 Eylül 2021 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda 15 kişi; Muğla’nın Marmaris ilçesinde yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştığı iddia edilen 9 kişi gözaltına alındı.

(09/211) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 22 Eylül 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 242 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 28.168 olduğunu açıkladı.

Buna göre 22 Eylül 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 62.733, vaka sayısı ise 6.907.845 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.