MENÜ
ANA SAYFA
x

23 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/224) Samsun’da Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

Yeniçağ gazetesi Samsun muhabiri İbrahim Akkuş’un, Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde inşa edilen devlet hastanesindeki eksikler ile ilgili yaptığı bir haber sonrasında, 22 Haziran 2021 tarihinde gittiği belediye binasında inşat firmasının çalışanlarının saldırısına maruz kaldığı ve başından yaralandığı öğrenildi. Olayla ilgili gözaltına alınan 3 kişi polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(06/225) Kocaeli’nde Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Mustafa Uslu’nun 22 Haziran 2021 tarihinde Kocaeli’nin Dilova ilçesinde İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfi Türkkan’a ait çiftlikte yapılan yıkım çalışmalarını takip ederken, aralarında Türkkan’ın şoförünün de olduğu iddia edilen bir grubun saldırısına uğradığı ve yüzünden yaralandığı öğrenildi. Saldırı ile ilgili 4 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

(06/226) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde mahpusların sosyal haklarının kısıtlandığı, yazdıkları mektupların gönderilmediği, talep ettikleri gazetelerin mahpuslara verilmediği öğrenildi.

 (06/227) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 22 Haziran 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/228 İstanbul’da Onur Haftası Etkinliklerine Polis Müdahalesi…

Onur Haftası kapsamında 22 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Adalar ilçesinde yapılması planlanan pikniğin polisin mekân sahibini tehdit etmesi üzerine iptal edilerek Şişli ilçesindeki Maçka Parkı’na taşındığı öğrenildi.

Polis, Maçka Parkı’nda yapılmak istenen pikniğe Kaymakamlık’ın yasaklama kararını gerekçe göstererek müdahale etti. Gökkuşağı renginde maske takanları, üzerinde gökkuşağı rengi olanları parka almayan polis, piknik için parkta bulunanları ise fiziksel şiddet kullanarak zorla parktan çıkardı. Müdahale sonucu 1 kişinin gözaltına alındığı (Efecan Bozkurt), 1 kişinin ise kolunun kırıldığı öğrenildi. Müdahale sırasında avukatların da polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve gözaltına alınmak istendiği bildirildi. Gözaltına alınan kişi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

 (06/229) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak “normalleşme kararları” arasında duyurulan ve mekânlarda saat 24’ten sonra müziği yasaklayan kararı protesto etmek için 22 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde verilen sokak konserine müdahale eden polis konseri veren sanatçıyı ve 6 kişiyi gözaltına aldı. 7 kişi aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

 (06/230) Urfa’da Eyleme Polis Müdahalesi…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar öldürülen Emine Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde yaptığı adalet nöbeti eylemine polis, “adliye bahçesinde oturma ve ayakta durmanın yasak olduğu” gerekçesi ile müdahale etti. Müdahale sonucu bayılan Emine Şenyaşar’ın daha sonra reddetmesine rağmen zorla hastaneye götürüldüğü öğrenildi. Müdahale sırasında 1 gazetecinin de polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve zor kullanılarak adliye binasının bahçesinden çıkartıldığı öğrenildi.

(06/231) İstanbul’da Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savunucusu…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube yöneticisi Hatice Onaran, Edirne merkezli bir soruşturma kapsamında 22 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındı.

(06/232) İstanbul’da Gözaltına Alınan Devrimci Parti Üyeleri…

22 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında Devrimci Parti ve Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç) üye ve yöneticisi 16 kişi jandarma tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 7’si (Sedef Özer, Bekir Açar, Ömer Şengel, Yeşim Tükel, Çağla Deniz Gündüz, Muhammed Şahin Uca, İbrahim Zencir) aynı gün içinde serbest bırakıldı. 9 kişinin (Başak Yeşilot, Murat Pircan Yaratan, Özgür Sazlık, Beyza Çapar, Sedef Özer, Umut Doğan, Mazlum Oruç, Hasan Taş, Bünyamin Tacar) halen gözaltında olduğu öğrenildi.

 (06/233) Ağrı’da Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Haziran 2021 tarihinde Ağrı’nın Patnos ilçesinde gözaltına alınan 6 kişiden 4’ü (Abdullah Kurt, Coşkun Çetres, İsmet Gürel ve İslam Acar) 22 Haziran 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. 2 kişi ise serbest bırakıldı.

(06/234) Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Dava…

Kayyım atanan Mardin’in Kızıltepe ve Savur ilçelerinin HDP’li Belediye Eş Bakanları Nilüfer Elik Yılmaz ve Gülistan Öncü hakkında Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Haziran 2021 tarihinde devam edildi.

Mahkeme Nilüfer Elik Yılmaz ve Gülistan Öncü hakkındaki adli kontrol şartını kaldırarak duruşmayı 4 Kasım 2021 tarihine erteledi.

Gülistan Öncü 15 Kasım 2020 tarihinde gözaltına alınmış, 26 Kasım 2019 tarihinde tutuklanmıştı. 12 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınan Nilüfer Elik Yılmaz ise 15 Aralık 2020 tarihinde tutuklanmıştı. Belediye eş başkanları davanın 1 Nisan 2021 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti. Kızıltepe Belediyesi’ne 4 Kasım 2019 tarihinde, Savur Belediyesi’ne ise 16 Kasım 2019 tarihinde kayyım atanmıştı.

(06/235) “KCK Basın Davası”…

46 gazeteci hakkında İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ve “KCK Basın Davası” olarak bilinen davanın görülmesine 22 Haziran 2021 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 23 Kasım 2021 tarihine erteledi.

(06/236) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Eş Genel Yayın Yönetmenleri Eren Keskin ve Hüseyin Aykol ile gazetenin Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan ve gazeteci Hasan Başak hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Haziran 2021 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 3 Kasım 2021 tarihine erteledi.

(06/237) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Gazeteci Erk Acarer’e ait sosyal medya hesaplarında yer alan yer İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile ilgili 1 paylaşıma İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 22 Haziran 2021 tarihli kararları ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

 (06/238) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

22 Haziran 2021 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 40 ilde düzenlenen operasyonlarda 98 kişi; Ankara’da düzenlenen ev baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı.

(06/240) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 22 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 57 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 565 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 6.143 olduğu belirtildi.

Buna göre 22 Haziran 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 49.293, vaka sayısı ise 5.381.736 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.