MENÜ
ANA SAYFA
x

23 Kasım 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 Kasım 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/277) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

22 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan Kandil bölgesine yönelik 14 Eylül 2018 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bombardımanda 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(11/278) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep L Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların sayımlarda tek sıra halinde durma dayatmasına maruz kaldıkları öğrenildi. Haberde ayrıca mahpusların sohbet ve kültürel haklarının engellendiği, 14 kişilik koğuşlarda 24 mahpusun kaldığı belirtildi.

(11/279) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 744 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 22 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

22 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 22 Kasım 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/280) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 22 Kasım 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 50. kez gözaltına alınmış oldu.

(11/281) Adana’da Gözaltına Alınan Sanatçılar…

KHK ile kapatılan Mezopotamya Kültür Merkezi’nde çalışan sanatçıların da aralarında olduğu 8 kişi (İmran Akın, İlyas Arzu, Mecit Özlü, Jiyan Savcı, Mizgin Akın, D.Ö., G. H. Ö. ve D.S.) 22 Kasım 2018 tarihinde Adana’da evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin polise yapılan “eve çantalı biri girdi” şeklindeki bir ihbar olduğu öğrenildi.

Baskın sırasında İmran Akın’ın polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve kafasına silah dayanıp ölümle tehdit edildiği bildirildi.

İmran Akın, İlyas Arzu, Mecit Özlü, Jiyan Savcı, Mizgin Akın aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

D.Ö., G. H. Ö. ve D.S.’nin hâlâ gözaltında tutuldukları öğrenildi.

(11/282) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

25 Kasım 2018 tarihinde yapılacak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi’nin 2. Olağan Kongresi ile ilgili bildiri dağıtırken 20 Kasım 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi’nin 8 üyesi 21 Kasım 2018 tarihinde serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Talip Turan, Mazlum Sönmez, Nalin Dönmez, Kemal Baran, Ceylan Aslan, Erol Daşdelen, Mehmet Yalçın ve soyadı öğrenilemeyen Reber isimli bir kişi.

(11/283) Kayseri’de Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

22 Kasım 2018 tarihinde Kayseri’de yapılan ev baskınlarında Şirin A. ve Filik G. isimli 2 kişi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(11 /284) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 3 akademisyen (İstanbul Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Güven Gürkan Öztan ve Prof. Dr. Gülhan Türkay ile Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Rıza Türkay) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 22 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Güven Gürkan Öztan, Gülhan Türkay ve Mehmet Rıza Türkay’ı ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. M.T.T. hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme M.T.T. hakkındaki davanın aynı mahkemedeki diğer dosyalar ile birleştirilmesine karar verdi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (İstanbul Şehir Üniversitesi’nden okutman Akın Tek ile Michigan Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Özgecan Korkmaz) hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 20 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 2 duruşmayı da 14 Şubat 2018 tarihine erteledi.

(11/285) Şırnak’ta Yargılanan Avukat…

Cizre’de ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından 2 Mart 2016 tarihinde Cizre’ye giden ve duvarlardaki ırkçı ve cinsiyetçi söylemler içeren yazıları fotoğraflayan avukat Filiz Özmez, özel harekat polisi Halil Alkan tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılmıştı. Polis memurunun şikayeti üzerine avukat Filiz Özmez hakkında dava açılmıştı.

Avukat Filiz Özmez hakkında ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ ve ‘tehdit’ iddialarıyla Cizre 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme avukat Filiz Özmez’i toplam 15 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezayı 9 bin TL adli para cezasına çevirdi.

Mahkeme ayrıca polis memuru Halil Alkan’ı ‘kasten yaralama’ suçundan 3 bin TL adli para cezasıyla cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(11/286) Ankara’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Aralarında gazeteciler Sibel Hürtaş, Hayri Demir, Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı Barış Ceyhan ile İnsan Hakları Derneği (İHD) MYK üyesi Nuray Çevirmen’in de olduğu 11 kişi hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları ve yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Kasım 2018 tarihinde devam edildi.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 22 Ocak 2019 tarihine erteledi.

Bu dava kapsamında tutuklu yargılanan 3 kişi (Barış Ceyhan, Saim Serin ve Lezgin Tekay) davanın 6 Eylül 2018 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti. Mahkeme ayrıca HDP Milletvekili Kemal Bülbül’ün dosyasının ayrılmasına karar vermişti.

(11/287) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Pelin Ünker hakkında  ‘Paradise Papers’ belgelerine ilişkin haberleri nedeniyle, Berat Albayrak ve Serhat Albayrak’ın şikayeti üzerine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Kasım 2018 tarihinde devam edildi.

Mahkeme, savunmaların ardından bu dava dosyasının Pelin Ünker hakkında devam eden diğer davalar ile birleştirilmesi talebinin daha sonra değerlendirilmesine karar verdi ve duruşmayı 21 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(11/288) İstanbul’da Yargılanan Çevirmen…

Çevirmen Sebla Küçük hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri harekatı ile İngilizce kaynaklarda çıkmış haberleri çevirdiği ve sosyal medya üzerinden paylaştığı gerekçesiyle İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Sebla Küçük’ün beraatına karar verdi.

(11/289) İstanbul’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) avukatlarından Veysel Ok hakkında bir gazetedeki röportajında ‘devletin yargı organlarını alenen aşağıladığı’ iddiasıyla İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme dava ile görevli mahkemenin “basın yoluyla işlenen suçlara” ilişkin davaların görüldüğü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi olduğunu belirterek görevsizlik kararı verdi.

(11/290) Suruç Katliamı Davası…

20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirilen ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı ile ilgili Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Müşteki beyanlarından ve sanığın savunmasının ardından mahkeme, davanın tek tutuklu sanığı Yakup Şahin’in tutukluluk halinin devamına, Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2 polis hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ iddiasıyla açılan davanın bu davayla birleştirilmesi talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 12 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(11/291) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

22 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da Murat Yeni isimli bir televizyon sunucusu; Bolu’da yapılan ev baskınlarında 3 kişi gözaltına alındı.

(11/292) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş Yargıtay eski üyesi Şuayip Şen hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Kasım 2018 tarihinde görüldü.  Mahkeme Şuayip Şen’i ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.