MENÜ
ANA SAYFA
x

23 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/185) Adana’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

23 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 17 Kasım 2023 tarihinde Adana’daki Seyhan Baraj Gölü kıyısında ‘ruhsatsız silah ticareti yapma’ iddiasıyla polis tarafından gözaltına alınan H. Ş. ve D. S. isimli 2 kişinin gözaltına alındıkları yerde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı, ölümle tehdit edildiği ve maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muamele sonucu vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandıkları öğrenildi.

(11/186) Tehdit Edilen Milletvekili…

22 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Van Milletvekili Sinan Çiftyürek’in 17 Kasım 2023 tarihinde Diyarbakır’da kimliği belirsiz bir kişi tarafından silahla tehdit edildiği öğrenildi.

(11/187) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 23 Kasım 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/188) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

22 Kasım 2023 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde Y, S ve R Tipi cezaevleri ile ilgili yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, 6 kişiyi (Deniz Aydın, Feridun Osmanoğlu, Yeliz Kütük, İbrahim Doğan, Yıldız Turan, Murat Türkmen) gözaltına aldı.

(11/189) İzmir’de Gözaltına Alınan Gazeteci…

KHK ile kapatılan Zaman Gazetesi’nin eski Yayın Yönetmen Yardımcısı Mehmet Kamış 22 Kasım 2023 tarihinde İzmir’in Çeşme ilçesinde gözaltına alındı ve İstanbul’a götürüldü.

(11/190) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ayça Söylemez hakkında 18 Şubat 2020 tarihinde BirGün gazetesinde yayınlanan “Yetenekli hakim bey” başlıklı yazısı nedeniyle İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Kasım 2023 tarihinde başlandı. İddianamede Ayça Söylemez’in ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 19 Mart 2024 tarihine erteledi.

(11/191) Eskişehir’de Yargılanan Kişi…

Özgür Genç Kadın (ÖGK) Merkezi Koordinasyon üyesi Sude Çağlar hakkında Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Kasım 2023 tarihinde başlandı. İddianamede Sude Çağlar’ın katıldığı eylem ve etkinlikler gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Sude Çağlar duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Sude Çağlar’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Sude Çağlar, 30 Nisan 2023 tarihinde gözaltına alınmış, 3 Mayıs 2023 tarihinde ev hapsi tedbiri ile serbest bırakılmış fakat savcılığın itirazı üzerine tekrar gözaltına alınıp 5 Mayıs 2023 tarihinde tutuklanmıştı.

(11/192) Diyarbakır’da Yargılanan Polis Memuru…

Menice ve Şeyhmus Yılmaz isimli kişilerin evlerine yapılan polis baskını sırasında polis köpekleri tarafından yaralanması ile ilgili olarak polis memuru S. G. hakkında Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Mahkemeye sunulan ve sanık polis memurunun olayda kusurunun olmadığını belirten bilirkişi raporu üzerine savcının esas hakkındaki mütalaasını değiştirip sanığın beraatını istediği öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 18 Aralık 2023 tarihine erteledi.

(11/193) Hakkında Soruşturma Açılan Büyükşehir Belediye Başkanı…

22 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer hakkında 14 yıl önce Seferihisar belediye başkanı olduğu sırada ilçedeki Rum kilisesine ait çanı Yunanistan Konsolosluğu’na verdiği iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açıldığı öğrenildi.

(11/194) HEDEP ile İlgili Yargıtay Kararı…

23 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yargıtay’ın Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin isminin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirmesini, HEDEP’in daha önce kapatılan Halkların Demokrasi Partisi’ni (HADEP) çağrıştırdığı gerekçesiyle reddettiği öğrenildi.

(11/195) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 22 Kasım 2023 tarihinde yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla 2 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.