MENÜ
ANA SAYFA
x

23 Mayıs 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 Mayıs 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/272) Hakkari’de Yaşamını Yitiren Sivil Kişi…

Sertip Şen (46) 2 Mayıs 2019 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Onbaşılar köyünde koyunlarını otlatırken, askeri bölgeden açılan ateş sonucu yaşamını yitirmişti. Yüksekova Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma sonucu Sertip Şen’in ölümüne neden olan silahın sözleşmeli er H.A.’ya ait olduğunun ve ateş eden kişinin ise Uzman Çavuş M.T. olduğunun tespit edildiği öğrenildi. Sertip Şen’in ölümü ile ilgili olarak gözaltına alınan Uaman Çavuş M.T.’nin sevk edildiği mahkeme tarafından 22 Mayıs 2019 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

(05/273) Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

22 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 29 Mart 2019 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Abdurrahman Abo’nun İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

22 Mayıs 2019 tarihinde İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Abdurrahman Abo, maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleye ilişkin şunları söyledi: “30 Mart sabahı hastaneye götürülürken bizleri gruplar halinde, nezaretten çıkarıyorlardı. Ben bir arkadaşımla o sırada göz göze geldim. Gülümsedik birbirimize. O sırada polis bize laf atıp ‘ne gülüyorsun’ dedi. Ardından ‘duvara dönün, diz çökün’ diyerek hakaret etmeye başladılar. Duvara dönmeyeceğimi söylediğimde ise ‘sen hastaneden dönünce tekrar buraya döneceksin. Seni bekliyor olacağım’ dedi. Hastaneye gidip geldikten sonra herkesi nezaretlere alıp, beni ve gülümsediğim arkadaşı başka bir odaya aldılar. Çıplak arama yapacaklarını söylediler. Ben üstümde şortum kalana kadar her şeyimi çıkardım. Onu da çıkarmamı istediler. Ben bunu reddettim. Bana birkaç kez daha çıkartmamı söyleyince yine reddettim. ‘Seni şikayet edeceğim bana ismini söyle’ dedim. O sırada bana saldırdılar. Biri boğazımı sıktı, diğeri karın boşluğuma yumruklar atmaya başladı (…) Gözaltında hepimize psikolojik ve fiziksel saldırılar oldu. Sadece kaba dayak değil onun dışında şeylere maruz kaldık. Bize nezaretin içi sıcak olduğu halde, içme suyu olarak kaynar su veriyorlardı. Bu duruma itiraz ettiğimiz de küfür ve hakaret ediyorlardı. Seçim için oy kullanmaya götürülürken bize ters kelepçe taktılar.”

Abdurrahman Abo’nun konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

(05/274) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde kadın mahpusların gardiyanlar tarafından “Sizlere bugüne kadar yapamadığımız her şeyi yapacağız” denilerek tehdit edildiği iddia edildi.

22 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde mahpuslara ait radyoların yapılan aramalarda toplandığı, açlık grevinde olan mahpuslara B1 vitamini verilmediği öğrenildi.

(05/275) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 925 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 22 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

22 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt, Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Mahmut Konuk) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 22 Mayıs 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/276) İstanbul ve Van’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleriyle ilgili olarak mahpus yakınları ile siyasi parti (HDP ve DBP) üye ve yöneticileri tarafından 21 Mayıs 2019 tarihinde Van Şehir Parkı’nda yapılmak istenen nöbet eylemine müdahale eden polis Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van İl Eş Başkanı Ökkeş Kava’nın da aralarında bulunduğu 4 kişiyi gözaltına aldı. Müdahale sırasında eylemi takip eden gazetecilerin görüntü almasına izin verilmediği bildirildi.

Aynı gerekçe ile 22 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi önünde yapılmak istenen oturma eylemine polis tarafından izin verilmedi.

(05/277) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

22 ve 23 Mayıs 2019 tarihlerinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAYDER) yöneticileri Celal Yel ile Cengiz Dere’nin de aralarında olduğu 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınanların isimleri: Celal Yel, Cengiz Dere, Orhan Hazar, Fatmagül Demirdağ, Hava Tekin, Nazan Dündar, Hacı Yılmaz.

(05/278) Osman Kavala’nın Başvurusuna İlişkin Anayasa Mahkemesi Kararı…

Anayasa Mahkemesi, iş insanı ve Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın bireysel başvurusunu 22 Mayıs 2019 tarihinde karar bağladı. 1 Kasım 2017 tarihinde tutuklanan Osman Kavala’nın avukatları “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği” iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştu. Anayasa Mahkemesi 10’a karşı 5 oy oyla aldığı karar ile hak ihlali olmadığına hükmetti.

(05/279) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

22 Mayıs 2019 tarihinde Kayseri’de yapılan ev baskınlarında 8 kişi gözaltına alındı.

(05/280) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yargıtay 5. Dairesi eski üyesi Mesut Kundakçı hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 22 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(05/281) 31 Mart Seçimleri…

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptaline ilişkin gerekçeli karar 22 Mayıs 2019 tarihinde açıklandı.

(05/282) Haklarında Fezleke Hazırlanan Milletvekilleri…

22 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Antep milletvekili Mahmut Toğrul hakkında hazırlanan fezlekelerin TBMM Başkanlığı’na sunulduğu öğrenildi.

(05/283) Yerine Kayyım Atanan Muhtar…

22 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mart seçimlerinde Van’ın Edremit ilçesine bağlı Süphan mahallesinde muhtar seçilen Ayhan Komi ile Şabaniye mahallesinde muhtar seçilen Çetin Bilir’in İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındığı öğrenildi. Ayhan Komi 15 Ekim 2018 tarihinde de görevden alınmış ve yerine kayyım atanmıştı.

Daha önce de Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı 10 köyde 31 Mart seçimlerinde muhtar seçilen 10 kişi görevden alınmıştı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.