MENÜ
ANA SAYFA
x

23 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

23 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/185) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 15 Ocak 2024 tarihinde Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan 6 mahpusun başka koğuşlarda kalan mahpuslara selam verdikleri gerekçesiyle infaz koruma memurları ve cezaevi müdürlerinin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

22 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde tutulan Jiyan Ateş isimli bir mahpusa babasının ölüm haberinin iletilmediği, ek telefon hakkının verilmediği ve cenazeye katılmasının engellendiği bildirildi.

23 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çorum L Tipi Cezaevi’nde koğuşlarda yer olmadığı için bazı mahpusların yerde yattığı, mahpuslara verilen yatakların hijyenik olmadığı, koğuşlarda ısınma ve düzenli su konusunda sorunların yaşandığı öğrenildi.

(01/186) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

23 Ocak 2024 tarihinde Çanakkale merkezli bir soruşturma kapsamında Diyarbakır’ın Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde yapılan ev baskınlarında Sıdıka Süleymanoğlu (83) ve Netice Süleymanoğlu, gözaltına alınarak Sur İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Sıdıka Süleymanoğlu, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı.

(01/187) Mardin’de Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçe Gösterilerek Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Ahmet Kanbal hakkında bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek ‘örgüt propagandası yapma’ suçlamasıyla Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Ocak 2024 tarihinde başlandı. Mahkeme, savcının mütalaasını hazırlaması için süre verilmesine karar verdi ve duruşmayı 1 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(01/188) Diyarbakır’da Yargılanan Müzisyen…

Müzisyen Emel Çiftçi hakkında ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt yöneticisi olma’ suçlamalarıyla Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Ocak 2024 tarihinde başlandı. Mahkeme, Emel Çiftçi’nin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 14 Mart 2024 tarihine erteledi.

Kanser tedavisi gören müzisyen Emel Çiftçi, 21 Ağustos 2023 tarihinde Diyarbakır’da tedavi için gittiği bir hastanede Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı. Emel Çiftçi aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma iddiasıyla tutuklanmıştı.

(01/189) Van’da Yargılanan Kişiler…

30 Aralık 2018 tarihinde Van T Tipi, F Tipi ve Yüksek Güvenlikli cezaevlerinin bulunduğu kampüs önünde yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde işkence ve kötü muameleyle gözaltına alınan Barış Anneleri Meclisi üyesi ve TJA aktivisti 9 kişi hakkında ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri kanununa muhalefet’ ve ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçlamalarıyla Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 18 Ocak 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, 7 kişinin (Besna Akdoğan, Gülhazar Ünvercan, Hediye Kaçak, Meryem Abi, Zekiye Kaya, Neslihan Şedal ve Mizgin Bor) ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçlamasından beraatına, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçlamasından ise her bir kişinin 2 yıl 1 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti. Mahkeme, 1 kişinin (Dilan Yıldız) dosyasının ayrılmasına, bir kişi (Hemi Xemê Akdoğan) hakkındaki yargılamanın yaşamını yitirmesi gerekçesiyle düşürülmesine hükmetti.

(01/190) Jandarmanın İşkence ve Kötü Muamelesi Hakkında Soruşturma…

22 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı İbrahim Uğur Toprak’ın Akbelen Ormanı’nda 29 Temmuz 2023 tarihinde jandarmanın işkence ve kötü muamelesine maruz kalması ile ilgili Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Kasım 2023 tarihinde verilen ‘soruşturmaya yer yok’ kararının Bodrum 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından bozulduğu öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.