MENÜ
ANA SAYFA
x

24 – 26 Aralık 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 – 26 Aralık 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/235) Şırnak’ta Yaşamını Yitiren Korucu…

25 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Gundê Haso köyünde, korucu Nezir Akpınar’ın korucu Müslim Akpınar tarafından vurularak öldürüldüğü öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

(12/236) Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele…

26 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İçişleri Bakanlığı tarafından 20 Temmuz 2022 tarihinde “MİT operasyonuyla yurtdışında yakalanarak Türkiye’ye getirildiği” duyurulan Savaş Çelik isimli bir kişinin, Lübnan’da gözaltına alındığı ve Türkiyeli yetkililere teslim edildiği 24 Nisan 2022 tarihinden 20 Temmuz 2022 tarihine kadar tutulduğu bilinmeyen bir yerde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Haberde, tutulduğu Erzurum Kapalı Cezaevi’nde avukatıyla görüşen Savaş Çelik’in, karanlık ve dar bir alanda tutulduğunu, sürekli kaba dayağa maruz kaldığını, duvarlardaki zincirlere elleri ve ayaklarının bağlandığını, el ve ayak parmaklarının uçlarına, böbreklerine, cinsel organına elektrik verildiğini, makat bölgesine cop sokulduğu ve bu copun makattan çıkarılarak ağız, burun ve kulak bölgelerine de sokulduğunu, tuvaletini tutulduğu yere yapmaya zorlandığını, eşi ve çocukları ile tehdit edildiğini aktardığı belirtilmektedir. Ayrıca Savaş Çelik hakkında Muş Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılan soruşturma dosyasında, Çelik’in 20 Temmuz 2022 tarihinde Muş şehir girişinde yapılan yol kontrolü sırasında yakalandığı yönünde bir tutanak bulunduğu öğrenildi.

(12/237) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

24 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Emin Gurban’ın Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam eden tedavisinin yarım bıraktırılarak 16 Aralık 2022 tarihinde isteği ve iradesi dışında Konya Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

(12/238) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

23 Aralık 2022 tarihinde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde yapılan ev baskınlarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı’nın da aralarında olduğu DBP yöneticisi 14 kişinin gözaltına alınmasını protesto etmek için aynı gün Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl binası önünde toplananları engelleyen polis, atılan sloganları gerekçe göstererek 1 kişiyi (Rojhan Işıktaş) gözaltına aldı. Müdahale sırasında polisin gazetecilerin çekim yapmasına da engel olduğu öğrenildi.

(12/239) Diyarbakır’da Yürüyüşe Polis Engellemesi…

25 Aralık 2022 tarihinde Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) üyeleri tarafından Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yapılmak istenen “Mavi Yelekliler” yürüyüşünün, Kaymakamlık tarafından izin verilmediği gerekçesiyle polis tarafından engellendiği öğrenildi.

(12/240) Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında ‘örgüt üyesi olmak’, ‘halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtmak’, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak’ ve ‘suç işlemeye alenen tahrik’ iddialarıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Aralık 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme, davanın Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Kobanê davasıyla birleştirilmesi için müzekkere yazılmasına karar verdi.

(12/241) Adıyaman’da HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

HDP Çelikhan ilçe Eş Başkanı Hüseyin Uzun hakkında Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla açılan davanın görülmesine 23 Arlık 2022 tarihinde başlandı. Hüseyin Uzun duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme ilk duruşmada kararını açıklayarak Hüseyin Uzun’un beraatına hükmetti. Hüseyin Uzun 27 Ekim 2022 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

(12/242) Yurtdışına Çıkışı Engellenen Milletvekili…

25 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden HDP İstanbul Milletvekilli Zeynel Özen’in dışına çıkışına İçişleri Bakanlığı talimatıyla şerh konulduğu öğrenildi.

(12/243) İçişleri Bakanlığı’nın Sınır Dışı Açıklaması…

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı 25 Aralık 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile 16-22 Aralık 2022 tarihleri arasında Türkiye’ye giriş yapmak isteyen 3 bin 928 mültecinin yakalandığını, 4 bin 340 mültecinin ise sınır dışı edildiğini duyurdu. Ayrıca açıklamada, 1 Ocak 2022 tarihinden beri 274 bin 311 mültecinin ülkeye girişinin engellendiği, 119 bin 817 mültecinin ise zorla geri gönderildiği, geri gönderme merkezlerinde toplam 18 bin 776 mültecinin tutulduğu belirtilmektedir.

(12/244) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Kayyum ile yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi hakkında https://sendika.org/, https://ilerihaber.org/ ve https://medyascope.tv/ internet sitelerinde yer alan haberlere, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliğ’nin 23 Aralık 2022 tarihli kararıyla erişimin engellendiği öğrenildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli olan polis hakkındaki işkence iddialarıyla ilgili https://ankahaber.net/ ve https://t24.com.tr/ internet sitelerinde yer alan haberler ile sosyal medya paylaşımlarına, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Aralık 2022 tarihli kararıyla erişimin engellendiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.