MENÜ
ANA SAYFA
x

24-26 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 – 26 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/244) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan Vedat Bayram, Mustafa Özer, Haci Alağaş ve Agit Bakır isimli 4 mahpusun istek ve iradeleri dışında Adana Kürkçüler T Tipi Cezaevi’ne sevk edildikleri öğrenildi.

23 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Şubat 2024 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleşen silahlı saldırı ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan ve İstanbul Marmara (Silivri) Cezaevi’nde tutulan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 3 avukatın (Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı, Seda Şaraldı ve Didem Baydar Ünsal) istek ve iradeleri dışında farklı cezaevlerine sevk edildikleri öğrenildi. Avukatlardan Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı’nın Kocaeli Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne; Seda Şaraldı ile Didem Baydar Ünsal’ın ise Ankara Sincan Kadın Cezaevi’ne sevk edildiği bildirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan ÇHD, Avukat Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı ile İstanbul Marmara (Silivri) Cezaevi’nde tutulan eşi ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın cezaevi içi görüş haklarının engellendiğini belirtti.

(02/245) Afyon’da Irkçı Saldırı…

25 Şubat 2024 tarihinde Diyarbekirspor ile Afyonspor arasında Afyonkarahisar Zafer Stadyumu’nda oynanan futbol maçı esnasında Diyarbekirsporlu oyuncuların sözlü saldırıya uğradığı, maç bittikten sonra ise aralarında stadyumun özel güvenlik amirinin de olduğu kişilerin Diyarbekirsporlu oyunculara fiziksel saldırıda bulunduğu öğrenildi. Saldırılar sonucunda Diyarbekirsporlu futbolcu Yasin Dülger’in yaralandığı bildirildi.

(02/246) 31 Mart Seçimleri…

23 Şubat 2024 tarihinde Ankara’nın Mamak ilçesinde seçim çalışması gerçekleştiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mamak Belediye Başkan Adayı Veli Gündüz Şahin, “Bunlar büyüdüğü zaman büyük sorun olur, gönderirim bunları” diyerek mülteci çocuklara karşı ırkçı ve ayrımcı ifadeler kullandı.

23 Şubat 2024 tarihinde Samsun’un Tekkeköy ilçesinde bir asker uğurlamasına katılan Tekkeköy Belediye Başkanı ve Yeniden Refah Partisi (YRP) Tekkeköy Belediye Başkan Adayı Hasan Togar’a ait aracın camları, kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kırıldı.

24 Şubat 2024 tarihinde Samsun’un Tekkeköy ilçesinde Tekkeköy Belediye Başkanı ve YRP Tekkeköy Belediye Başkan Adayı Hasan Togar’a ait seçim pankartına silahlı saldırı gerçekleştirildi. Silahlı saldırı ile ilgili O. K. isimli 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

24 Şubat 2024 tarihinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından Şırnak’ta gerçekleştirilen seçim çalışmasına müdahale eden polis, İdil Belediyesi eski Eş Başkanı Murat Şen, Vahap Admış, Zennur İrmez, Hüseyin İrmez, Fırat İke ve Ahmet Kaplan’ı fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. 6 kişi, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı.

24 Şubat 2024 tarihinde Van’ın Tuşba ilçesinde DEM Parti seçim broşürleri dağıtan kişilerden DEM Parti Tuşba Belediye Eş Başkan adayları Hanım Akkoş ve Ümit Keser ile Nazmiye Acar, Leyla Çelik, Barış Oflas, Fehim Oflas, Fatma Erbağa, Naci Başdinç, Mecit Akkoş, Zeki Kurt, Habip Borazan ve Sıddık Sayyiğit isimli kişiler, gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi olarak seçim broşüründeki bazı ifadelerin gösterildiği bildirildi. 12 kişi, Van İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/247) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Engeli…

İstanbul’un Tuzla ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’nin inşa ettiği konutlarla ilgili hak sahibi olan kişiler tarafından 25 Şubat 2024 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Maltepe İlçe Başkanlığı önünde yapılmak istenen basın açıklaması, polis tarafından engellendi.

(02/248) Antalya’da Tutuklanan İnsan Hakları Savunucusu…

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla 20 Şubat 2024 tarihinde gözaltına alınan İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Antalya Şube yöneticisi Avukat Şüheda Ronahi Çiftçi, 23 Şubat 2024 tarihinde sevk edildiği Antalya 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

(02/249) Maraş’ta Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Fırat Bulut hakkında deprem ile ilgili yaptığı haberler nedeniyle Maraş Elbistan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede gazetecinin ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Yurt dışında bulunan Fırat Bulut duruşmaya katılmadı. Mahkeme, yetkisizlik kararı vererek dosyanın Bingöl Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

(02/250) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

20 Mayıs 2022 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 70 kişi hakkında İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede sanıkların ‘polise mukavemet’ ve ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Duruşmada savunma yapanlar polis müdahalesi sırasında maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muamele uygulamalarını anlattı. Bir öğrenci, savunmasında şunları belirtti: “Polis dışarı çıkmak isteyen çıksın, dedi ama bizi bırakmayacaklar gözaltına alacaklarmış. Gözaltı aracında bir polis bize yönelik ‘Ben sizin anne, babanız olsam size para vermem’ dedi. Ben de ne diyorsun biz öğrenciyiz, diye cevap verince ‘Ne öğrencisi siz teröristsiniz’ dedi. Doktor muayenesinde içeride bir polis vardı. Mümkünse o polisin kimliğinin tespit edilmesini istiyorum. Dağılın anonsu yapıldığını da duymadım”. Savunmaların ardından mahkeme, Boğaziçi Üniversitesi’nden olay gününe ilişkin kayıtların istenmesi için yeniden müzekkere yazılmasına, üç kişi hakkında zorla getirme emri ve iki kişi hakkında da yakalama emri düzenlenmesine karar vererek duruşmayı 5 Nisan 2024 tarihine erteledi.

(02/251) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği, 25 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Şırnak İli Merkez İlçe ve Güçlükonak ilçesi sınırlarında bulunan Gabar Dağı Bölgesi’nin 25 Şubat 2024 tarihinden 10 Mart 2024 tarihine kadar 15 gün süreyle geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini ve bölgeye girişlerin yasaklandığını duyurdu.

(02/252) Darbe Girişimi ile İlgili Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

26 Şubat 2024 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen operasyonlarda 10 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.