MENÜ
ANA SAYFA
x

24 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/214) Manisa’da Gözaltında Şüpheli Ölüm…

Manisa’nın Selendi ilçesinde 23 Ağustos 2022 tarihinde bekçiler tarafından durdurulduktan sonra gelen polis ekiplerine “mukavemet ettiği” iddiasıyla gözaltına alınan Orhan Azman (25) isimli bir kişinin götürüldüğü Selendi İlçe Jandarma Komutanlığı’nda şüpheli bir biçimde yaşamını yitirdiği, ailesine atletiyle kendisini asarak intihar ettiğinin söylendiği öğrenildi. Orhan Azman’ın babası Doğan Azman basında yer alan açıklamalarında şunları belirtmektedir: “Bekçiler şikayet üzerine oğlumun yolunu kesiyor, tartışma başlıyor. Bekçiler, Orhan’ı mukavemet gösterdiği için gözaltına alıp Selendi Karakolu’na götürüyorlar, sonra hastane işlemleri yapılıyor. Savcı ‘nezarette dursun, aklı başına gelsin’ diyor. Karakoldan ayrıldıktan sonra eve gittim. Sabaha karşı oğlumun intihar ettiği söylendi. Cenazeyi almak için karakola geri gittim, otopsi yapılacağı söylendi.”

Manisa Valiliği 24 Ağustos 2022 tarihinde, olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

(08/215) İstanbul’da Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişi…

23 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde Halkevleri üyesi bir kişinin sokakta kendini polis olarak tanıtan 2 kişi tarafından durdurulduğu ve ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

(08/216) Cezaevinde Açlık Grevi…

Maruz kaldıkları hak ihlallerinin son bulması talebiyle Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpuslar tarafından 8 Ağustos 2022 tarihinde başlatılan açlık grevine 23 Ağustos 2022 tarihinde 11 mahpusun daha katıldığı öğrenildi. Açlık grevinde toplam 30 mahpusun olduğu bildirildi.

Açlık grevindeki mahpusların isimleri: Durak, Emin Çetindaş, Ömer Aslan, Suat Berlik, Selami Çiftçi, Mazlum Doğan Tanış, Şervan Muhammed, Emin Korkmaz, Lokman Ayebe, Abdulselam Demir, Keleş Celal, Oğur Faikoğlu, Mustafa Müslüm, Haşim Arslan, Cuma İbrahim, Kenan Doğan, Mahmut Tutal, Ferit Ak, Abdulkadir Budak, İsmail Kaya, Sezer Durak, Kadri Demir, Serdar Aktaş, Erkan Alcu, Fadıl Tokay, Ömer Arslan, Ali Ulutaş, Mehmet Engü, Sinan Çelik, Zekeriya Elmahmut.

(08/217) Ordu’da Cenazeye Polis Müdahalesi…

22 Ağustos 2022 tarihinde kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Gökhan Gür için Ordu’nun Perşembe ilçesinde 24 Ağustos 2022 tarihinde düzenlenmek istenen cenaze törenine biber gazı kullanarak müdahale eden polis, en az 10 kişiyi örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(08/218) Artvin’de Katıldıkları Eylem Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişiler…

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı sürmekte olan baraj nedeniyle yaşanan sorunlar ile ilgili 23 Ağustos 2022 tarihinde yapılan eylem ile ilgili olarak 3 kişi (Caner Yüksel, İlhan Şeker ve Müştak Şeker) gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(08/219) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Ankara’da Gözaltına Alınan Kişiler…

23 Ağustos 2022 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşanan olaylar ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 6 kişi, 24 Ağustos 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(08/220) Muğla’da Yasaklanan Festival…

1 Eylül ile 4 Eylül 2022 tarihleri arasında Muğla’nın Fethiye ilçesinde yapılacak olan “Milyonfest Fethiye” müzik festivalinin 23 Ağustos 2022 tarihinde Muğla Valiliği tarafından “ekolojik dengeye olumsuz etkileri olabileceği için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden izin almadan yapılamayacağı” gerekçesiyle yasaklandığı öğrenildi.

(08/221) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Hakkında görevden uzaklaştırma kararı verilen bir hakime ilişkin https://www.sabah.com.tr, https://t24.com.tr, https://www.gazeteduvar.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Ağustos 2022 tarihli kararıyla kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişimin engellendiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.