MENÜ
ANA SAYFA
x

24 Kasım 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 Kasım 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/234) Operasyonlar ve Saldırılar…

23 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden 24 Ekim 2021 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yer alan Metina bölgesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen hava harekatında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(11/235) Diyarbakır’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Gazeteciler…

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında 23 Kasım 2021 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Sise köyünde bulunan mezarlığa yapılmak istenen ziyarete polis ve jandarma tarafından izin verilmedi. Polisin ayrıca haber takibi yapan gazeteciler Derya Ren ve Eylem Akdağ’a fiziksel şiddet kullanarak müdahale ettiği ve çekim yaptıkları ekipmanlara el koyduğu öğrenildi. El konulan ekipmanların daha sonra geri verildiği bildirildi.

(11/236) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

23 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Malatya Akçadağ T Tipi Cezaevi’nde mahpusların sosyal ve kültürel haklarının kısıtlandığı; infaz koruma memurları tarafından “Burası askeri cezaevi, devlet biziz, başka yerde aramayın, diz çökeceksiniz. Askeri disipline uyacaksınız” denilerek tehdit edildikleri öğrenildi. Ayrıca cezaevi girişinde Selahattin Korkmaz isimli bir mahpusun çıplak arama dayatmasını kabul etmediği için işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı; İslam İverendi isimli hasta bir mahpusun hastane dönüşü çıplak arama dayatmasını kabul etmediği için işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

23 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan 60 siyasi mahpus hakkında, koğuş dışına çıktıklarında üzerinde “terör” yazan bir kimlik taşımaya zorlanmalarını protesto etmek için telefon ve görüşe çıkmama eylemi yaptıkları gerekçesi ile disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturma sonunda mahpuslara kınama cezası verildiği öğrenildi.

23 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 3 ve 7 Nolu L Tipi cezaevlerinde havalandırmaların üstünün telle kapatıldığı, mahpusların yanlarında bulunduracakları kitap sayısının 7 ile sınırlandığı öğrenildi.

(11/237) Cezaevinde Açlık Grevinde Olan Mahpus…

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden isteği ve iradesi dışında sevk edildiği Konya Ereğli T Tipi Cezaevi’nde adli mahpusların kaldığı koğuşa konulan Mehmet Işıktaş isimli mahpusun 7 Kasım 2021 tarihinde başladığı açlık grevine, taleplerinin kabul edilmesi üzerine 23 Kasım 2021 tarihinde son verdiği öğrenildi.

(11/238) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 23 Kasım 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/239) Covid-19 İzinleri Uzatılan Mahpuslar…

Covid-19 salgını nedeniyle tahliye edilen yaklaşık 90.000 mahpusun izinleri 23 Kasım 2021 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilen bir önergenin kabul edilmesi ile 31 Mayıs 2022 tarihine uzatıldı.

(11/240) Kocaeli ve İstanbul’da Ekonomik Kriz Protestolarına Polis Müdahalelileri…

Ekonomik krizi ve hükümetin ekonomik politikalarını protesto etmek için Kocaeli’nin Derince ilçesinde yapılan eyleme müdahale eden polis aralarında haber takibi yapan Evrensel Gazetesi Kocaeli Temsilcisi Gözde Meydan ile Emek Partisi (EMEP) Derince İlçe Başkanı Adem Korkmaz’ın da olduğu 6 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Aynı gerekçe 23 Kasım 2021 tarihinde İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde yapılan eyleme müdahale eden polis 3 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

Aynı gerekçe ile 23 Kasım 2021 tarihinde İstanbul’un Şişli ilçesinde yapılan eyleme polis müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

Aynı gerekçe ile 23 Kasım 2021 tarihinde Eskişehir’de yapılan eyleme müdahale eden polis 6 kişiyi gözaltına aldı.

Aynı gerekçe ile 23 Kasım 2021 tarihinde Ankara’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi kampusunda yapılan eyleme polis biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

Aynı gerekçe ile 23 Kasım 2021 tarihinde İzmir’in Buca ilçesinde yapılan eyleme polis müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(11/241) Urfa’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldıkları bildirilen Uğur Tekstil işçilerin 22 Kasım 2021 tarihinde Urfa’daki 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yaptığı yürüyüşe müdahale eden jandarma 2 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan 2 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(11/242) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

17 Kasım 2021 tarihinde Şırnak’ta ‘örgüte finans desteği sağlama’ iddiasıyla gözaltına alınan 35 kişiden 5’i 23 Kasım 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bu soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 8, adli kontrol şartıyla serbest bırakılanların sayısı 4 oldu. 23 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(11/243) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

16 Ağustos 2016 tarihinde Özgür Gündem gazetesine yönelik polis baskını sırasında yaşananlarla ilgili olarak 22 kişi hakkında İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘polise mukavemet’ iddiası ile açılan davanın görülmesine 23 Kasım 2021 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 21 Aralık 2021 tarihine erteledi.

(11/244) “KCK Basın Davası”…

46 gazeteci hakkında İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ve “KCK Basın Davası” olarak bilinen davanın görülmesine 23 Kasım 2021 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 22 Şubat 2022 tarihine erteledi.

(11/245) Diyarbakır’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Amerika merkezli Vice News muhabiri Jacop Philip John Gıngell Hanrahan, kameraman Philip John Pendlebury ile onlarla birlikte çalışan tercüman Mohamed İsmael Rasool ve şoför Abdurrahman Direkçi hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Kasım 2021 tarihinde devam edildi.

Mahkeme gazetecilerin ifadelerinin İngiltere’den istinabe yoluyla alınması için 2016 yılında yazılan yazıya verilecek cevabın beklenmesine ve akıbetinin sorulmasına karar vererek bir sonraki duruşmayı 24 Şubat 2022 tarihine erteledi.

Sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği Cizre, Silopi, Nusaybin ve Sur’da yaşananlara ilişkin belgesel çekimi yapmak amacıyla Diyarbakır’a gelen Vice News muhabiri Jacop Philip John Gıngell Hanrahan ve kameraman Philip John Pendlebury ile tercüman Mohamed İsmael Rasool ve şoför Abdurrahman Direkçi, 28 Ağustos 2015 tarihinde konakladıkları otele yapılan baskın sonrası gözaltına alınmışlardı. İngiltere vatandaşı gazeteciler ve tercüman “’örgüte yardım etmek’ iddiasıyla tutuklanmış, şoför ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. İngiliz gazeteciler 3 Eylül 2015 tarihinde serbest bırakılmışlar ve sonrasında sınır dışı edilmişlerdi. Irak vatandaşı tercüman ise 4 Ocak 2016 tarihinde tahliye edilmişti.

(11/246) Hatay’da Yargılanman HDP Yöneticisi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İskenderun İlçe Eş Başkanı Abdurrahim Şahin hakkında 2014 tarihinde yaptığı bir konuşmada ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Kasım 2021 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 14 Aralık 2021 tarihine erteledi.

(11/247) İzmir’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ Gerekçesiyle Yargılanan Kişi…

2018 yılında evine yapılan polis baskını sonrasında arşivine el konulan video aktivisti ve belgeselci Oktay İnce hakkında, anonim bir sosyal medya hesabından yapılan paylaşımlar gerekçe gösterilerek İzmir Kemalpaşa 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Kasım 2021 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 30 Kasım 2021 tarihine erteledi.

(11/248) Van’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçesiyle Yargılanan Kişiler…

Aralarında yerine kayyım atanmış Tuşba Belediye Eş Başkanı Ayşe Minaz ve Muradiye Belediye Eş Başkanı Leyla Balkan ile HDP yöneticilerinin olduğu 7 kişi hakkında İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yapılacak yürüyüşe ilişkin yaptıkları sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Kasım 2021 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 17 Mart 2022 tarihine erteledi.

(11/249) Diyarbakır’da Yargılanan Polis Memuru…

Şahin Öner, 10 Şubat 2013 tarihinde Diyarbakır’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü ile ilgili düzenlenen protesto gösterileri sırasında polis zırhlı aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Zırhlı aracın sürücüsü polis memuru S. K. hakkında Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Kasım 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan sanık polis memurunu 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme sanık polis memurunun tutuklanması yönündeki talebi reddetti.

(11/250) Hakkında Fezleke Hazırlanan Milletvekilleri…

23 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 13 milletvekili hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle hazırlanan 19 fezlekenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildiği öğrenildi.

Haklarında fezleke hazırlanan milletvekilleri:

 • Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz
 • HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Pervin Buldan (2 fezleke)
 • HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç (3 fezleke)
 • HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk
 • HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü
 • HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan
 • HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun
 • HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ
 • HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer
 • HDP Van Milletvekili Sezai Temelli
 • HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca
 • HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan
 • HDP Siirt Milletvekili Sıdık Taş

(11/251) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Etkin Haber Ajansı’na ait https://www.etha26.com internet sitesine Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Kasım 2021 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

İfade Özgürlüğü Derneği’ne ait https://ifade.org.tr internet sitesinde yer alan bir içeriğe kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Kasım 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hesaplarına haciz işlemi uygulatan firma sahibi hakkında çeşitli haber sitelerinde yer alan toplam 120 içeriğe kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Kasım 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(11/252) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

23 Kasım 2021 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 42 ilde düzenlenen operasyonlarda 53 kişi; İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 21 ilde düzenlenen operasyonlarda 79 kişi gözaltına alındı.

(11/253) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 23 Kasım 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 208 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 28.170 olduğunu açıkladı.

Buna göre 23 Kasım 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 75.443, vaka sayısı ise 8.624.580 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.