MENÜ
ANA SAYFA
x

24 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/207) Operasyonlar ve Saldırılar…

23 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 13 Ağustos 2022 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Hakurk bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(11/208) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

23 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutulan Hiyem Yolcu isimli mahpusun isteği ve iradesi dışında başka bir cezaevine sevk edildiği öğrenildi. Hiyem Yolcu’nun hangi cezaevine sevk edildiği öğrenilemedi.

23 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde tutulan Zelal Bilgin ve Fatma Gül isimli 2 mahpusun istekleri ve iradeleri dışında Ankara Sincan Kadın Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

23 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ T Tipi Cezaevi’nde Güneş Akan isimli mahpusun infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

23 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde Mehmet Mustafa Uzkar isimli mahpusun tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenildi.

23 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde Seda Baykan isimli mahpusun tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenildi.

23 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Kadın Cezaevi’nde Dilek Arsu isimli mahpusun tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenildi.

(11/209) Cezaevinde Açlık Grevi…

Erzurum Dumlu 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde koğuşlardaki pencerelerin metal tel örgüyle kapatılmasına karşı mahpusların 8 Kasım 2022 tarihinden beri 10 günlük süreli dönüşümlü açlık grevinde olduğu öğrenildi.

(11/210) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 23 Kasım 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(11/211) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişi…

25 Aralık 2021 tarihinde adil yargılanma hakkı talebiyle açlık grevine başlayan ve 5 Eylül 2022 tarihinde 6 ay infaz erteleme kararı ile tahliye edilen Gökhan Yıldırım’ın Tekirdağ Başsavcılığı’nın 6 aylık infaz erteleme kararını kaldırması üzerine 22 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındığı ve daha sonra İstanbul Marmara (Silivri) Cezaevi’ne götürüldüğü öğrenildi.

(11/212) Tahir Elçi Davası…

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’da öldürülmesiyle ilgili polis memurları S. T., F. T., mesleğinden ihraç edilmiş polis memuru M. S. ve firari sanık U. Y. hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Kasım 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede sanık 3 polis memurunun ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istenmektedir. PKK üyesi olduğu iddia edilen U. Y.’nin ise ‘kasten öldürme’, ‘olası kast ile öldürme’, ‘6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanun’a muhalefet’, ‘devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozma’, ‘mala zarar verme’ suçlarından toplam 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 45 yıl hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada bir avukat ile mahkeme başkanı arasında yaşanan tartışma sonrasında mahkeme heyetinin duruşma salonundan ayrıldığı öğrenildi. Aranın ardından mahkeme dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenmesi ile Samsun, Artvin, Hatay, Kars ve Kırıkkale Baroları’nın davaya katılma talebini reddetti ve duruşmayı 5 Temmuz 2023 tarihine erteledi.

(11/213) Ağrı’da Gazetecilerin ve Parti Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Gazeteciler Aziz Oruç ve Dicle Müftüoğlu ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Doğubayazıt İlçe Eş Başkanı Abdullah Ekelek’in de aralarında olduğu 6 kişi (Aziz Oruç, Dicle Müftüoğlu, İkram Müftüoğlu, Turgay İlboğa ve Yücel İlhan) hakkında Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Kasım 2022 tarihinde devam edildi. Aziz Oruç başka bir davadan dolayı tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Mahkeme duruşmayı 18 Ocak 2023 tarihine erteledi.

Aziz Oruç ile Abdullah Ekelek 11 Aralık 2019 tarihinde Ağrı-Doğubayazıt karayolunda, İkram Müftüoğlu ise aynı tarihte evine yapılan baskında gözaltına alınmıştı. Abdullah Ekelek ve İkram Müftüoğlu 13 Aralık 2019 tarihinde, Aziz Oruç ise 18 Aralık 2020 tarihinde tutuklanmıştı. Davanın 21 Temmuz’da görülen ilk duruşmasında Abdullah Ekelek ve İkram Müftüoğlu’nun tahliyesine karar verilmişti. Davanın 9 Kasım 2020 tarihinde görülen duruşmasında ise Aziz Oruç tahliye edilmişti.

(11/214) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Alican Uludağ hakkında Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ suçundan verilen 10 ay hapis cezasına ilişkin istinaf duruşması Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 22. Ceza Dairesi’nde 23 Kasım 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme duruşmayı 1 Şubat 2023 tarihine erteledi.

(11/215) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

12 Aralık 2021 tarihinde barınma hakkı ile ilgili protestoya katılmak üzere farklı şehirlerden Ankara’ya gelen ve şehir girişinde polis tarafından gözaltına alınan 49 kişi hakkında Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Kasım 2022 tarihinde başladı. Mahkeme silahlı bir şekilde duruşma salonunda bulunan polislerin çıkarılması yönünde avukatların yaptığı talebi reddetti. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 22 Mart 2023 tarihine erteledi.

(11/216) Van’da Polis Şiddeti ile İlgili “Kovuşturmaya Yer Olmadığı” Kararı…

24 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21 Ağustos 2022 tarihinde Van’daki bir kıraathanede F. K. isimli bir kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz alması ile ilgili yapılan suç duyurusuna ilişkin Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdiği öğrenildi.

(11/217) Etkinliklerin Yasaklandığı İlçe…

Beyoğlu Kaymakamlığı 24 Kasım 2022 tarihinde bir açıklama yaparak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için yapılacak yürüyüş gerekçesiyle, ilçe genelinde toplantı, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto eylemi vb. eylem ve etkinliklerin 25 Kasım 2022 itibarıyla 1 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.