MENÜ
ANA SAYFA
x

24 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/196) Operasyonlar ve Saldırlar…

23 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 20 Kasım 2023 tarihine Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Metina bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(11/197) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 24 Kasım 2023 tarihlerinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/198) İstanbul’da Tutuklanan Eski Milletvekili…

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Ağrı eski milletvekili Halil Aksoy, 23 Kasım 2023 tarihinde, İstanbul’da, hakkında ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı ve sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Halil Aksoy’un İstanbul Metris R Tipi Cezaevi’ne götürüldüğü öğrenildi.

(11/199) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri ile Avukat…

24 Kasım 2023 tarihinde yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Demokrasi ve Eşitlik Partisi (HEDEP) üye ve yöneticileri ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi üyesi avukat Yusuf Görücü’nün de olduğu 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Yusuf Görücü, Ömer Görünmek, Gülbahar Herdem Filizer, Ahmet Özboganlı, Güney Yıldırım, Turgut Güvener, Cezmi Güçin, Rıdvan Güçin, Yavuz Alınçer ve Adem Yıldız.

(11/200) Eskişehir’de Gözaltına Alınan Kişiler…

24 Kasım 2023 tarihinde Eskişehir’de yapılan ev baskınlarında 5 kişi örgüt üyesi olma iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Rezan Aras, Abdullah Arslan, Ezgi Karagöz, Genco Aykut ve Muhammed Topalan.

(11/201) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyesi…

Şırnak’ın Silopi ilçesi Belediye Meclis üyesi Fehime Saruhan 24 Kasım 2023 tarihinde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

(11/202) İstanbul’da Gözaltına Alınan İran Vatandaşı…

Shailin Asadollahi isimli İran vatandaşı bir kişinin 23 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındığı ve Silivri Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldüğü öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/203) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Mahir Çayan için yapılan anma etkinliğine yönelik bir soruşturma kapsamında 21 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan ve aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi Semra Demir’in de olduğu 4 kişi 23 Kasım 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(11/204) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

23 Kasım 2023 tarihinde Van’da 3 kişi gözaltı alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Şahin Gezici, Gökhan Gezici ve Sabri Gezici.

(11/205) Urfa’da Gözaltına Alınan HEDEP Üyeleri…

24 Kasım 2023 tarihinde Urfa’da yapılan ev baskınlarında HEDEP Gençlik Meclisi üyesi 2 kişi katıldıkları bir etkinlik gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Enes Rakım, Mustafa Özkan.

(11/206) Adıyaman’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gerger Fırat Gazetesi Haber ve İstihbarat Müdürü Özgür Boğatekin ve gazetenin yazarı Hacı Boğatekin hakkında Adıyaman’ın Gerger ilçesinde görevli bir hakime ilişkin rüşvet iddialarıyla ilgili bir haber gerekçe gösterilerek Gerger Aliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Hacı Boğatekin’i ‘iftira’ suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırdı ve cezayı ertelemedi. Mahkeme Özgür Boğatekin’i ise iftira suçundan 1.740 TL adli para cezası ile cezalandırdı.

(11/207) Urfa’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Gökhan Yavuzel hakkında yazdığı bir yazı nedeniyle Urfa 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Kasım 2023 tarihinde başlandı. Mahkeme, savunmaların ardından duruşmayı 23 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(11/208) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Canan Coşkun hakkında yaptığı bir haberde ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterdiği’ gerekçesiyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen 10 ay hapis cezasına ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin ifade özgürlüğü açısından hak ihlali olduğuna hükmetmesi üzerine davanın yeniden görülmesine 23 Kasım 2023 tarihinde başlandı. Mahkeme duruşmayı 22 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(11/209) İçişleri Bakanlığı Aleyhine Açılan Tazminat Davası…

23 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan avukatlara ilişkin yapılan adalet nöbeti eylemine yönelik polis müdahalesi sırasında avukat Erkan Sabri Ünüvar’ın ayağının kırılmasıyla ilgili İçişleri Bakanlığı aleyhine açılan davada İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Bakanlığı tazminat ödemeye mahkûm ettiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.