MENÜ
ANA SAYFA
x

24 Mart 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 Mart 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/215) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Depremden Zarar Gören Çocuk…

23 Mart 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Antakya’da kalmakta olduğu çocuk yurdunun binası ağır hasarlı olduğu için İstanbul Kemerburgaz’da bulunan Ağaçlı Çocuk ve Gençlik Merkezi’ne sevk edilen A. Ç (17, e) isimli depremden zarar gören 1 çocuğun, sevk edilmiş olduğu yurtta görevlilerinin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

A.Ç. basında yer açıklamasında şunları belirtti: “(…) Bir süre yurtta kalmamıştım. Geri döndüğümde bir yurt görevlisi duş almam için ısrar etti. Bunun üzerine ben de 3 ay sonra 18 yaşına gireceğimi ve çocuk olmadığımı, ne zaman duş alıp almayacağıma kendim karar verebileceğimi söyledim. Aradan çok geçmeden yurt amiri beni odasına çağırdı. Neden duş almadığımı sordu ve yine yurt görevlisine verdiğim cevabı tekrarladım. Daha sonra ‘tamam, odana gidebilirsin’ dedi ve koridordan odama doğru yürüdüğüm sırada başka bir yurt görevlisi beni itti. Bu duruma tepki gösterdim. Yurt görevlisi 4-5 kişi üzerime çullanarak beni kamerasız bir odaya götürüp kaba dayak attılar. (…) Jandarmayı aradım ve yurda gelen jandarma kamera kaydı olmadığı için ‘buradan bir şey çıkmaz, hiç uğraşma’ dedi. Ancak ben şikayetçi olmak ve darp raporu almak için ısrar edince hastaneye götürdüler, şikayetçi oldum ve darp raporu aldım. Şu an ise yurttan dışarıya çıkmamıza izin vermiyorlar (…) şikayetçi olup darp raporu aldığım için yurt görevlileri tarafından tehdit ediliyorum.”

(03/216) Malatya, Antep ve Maraş Merkezli Depremler…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre 23 Mart 2023 tarihi itibarıyla refakatçisiz olarak toplam 1.915 çocuğun sisteme kaydedildiğini, bunların 1.745 ailelerine teslim edildiğini, 83 çocuğun hastanede olduğunu, 84 çocuğun bakanlığına ait kurumlarda bulunduğunu, 40 çocuğun ise kimliğinin tespit edilemediğini ifade etti.

(03/217) İzmir’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

22 Mart 2023 tarihinde İzmir’de gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) MYK üyesi İdil Uğurlu’nun da olduğu 7 kişiden 6’sı (İdil Uğurlu, Behiye Yalçın, Selma Demir, Berfin Çiçek, Hayat İzgi ve Newroz Çelik) 23 ve 24 Mart 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 1 kişi ise (Barış Kırmızıtaş) 22 Mart 2023 tarihinde ifade işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. 

(03/218) İstanbul’da Yargılanan Hak Savunucusu…

Gözaltında Kayıplar Haftası kapsamında 17 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul’da Çağlayan Adliyesi önünde yapılan basın açıklaması sonrasında gözaltına alınan Cumartesi Annesi Hanife Yıldız hakkında İçişleri Bakanı hakkındaki sözleri nedeniyle İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Mart 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Hanife Yıldız’ın beraatına hükmetti.

(03/219) İstanbul’da Yargılanan Gazete Çalışanları…

KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı 6 kişi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Mart 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme gazeteciler ile ilgili adli kontrol şartlarının kaldırılması talebinin reddine karar vererek duruşmayı 12 Haziran 2023 tarihine erteledi.

(03/220) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

26 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yapılan Onur Yürüyüşü’nü takip ettiği sırada fiziksel şiddet kullanılarak ve ters kelepçelenerek gözaltına alınan gazeteci Bülent Kılıç hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 23 Mart 2023 tarihinde İstanbul 19. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Bülent Kılıç’ın ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

(03/221) Van’da Yargılanan Eski Belediye Eş Başkanı…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi ve Edremit eski Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin hakkında Özgür Kadın Hareketi’ne (TJA) yönelik bir soruşturma kapsamında Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Mart 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede Sevil Rojbin Çetin’in ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Sevil Rojbin Çetin duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Sevil Rojbin Çetin’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 26 Mayıs 2023 tarihine erteledi.

26 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınan Sevil Rojbin Çetin, 7 Temmuz 2020 tarihinde tutuklanmıştı.

(03/222) Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin Yargılandığı Dava…

52 kişi hakkında, Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasını protesto eylemine katıldıkları için ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak’ ve ‘toplantı ve gösteri kanununa muhalefet etmek’ iddialarıyla İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Mart 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 7 Haziran 2023 tarihine erteledi.

(03/223) İstanbul’da Avukatların Yargılandığı Dava…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca, Ali Maden, Baran Doğan, Cengiz Yürekli, İnan Akmeşe, Mahmut Taşçı ve Mehmet Selim Okçuoğlu hakkında İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Mart 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede 7 avukatın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Tanık ifadelerinin dinlenmesinin ardından mahkeme duruşmayı 4 Temmuz 2023 tarihine erteledi.

(03/224) Ankara’da Yargılanan Kişi…

Veli Saçılık hakkında İçişleri Bakanı ve MHP Genel Başkanı ile ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımları nedeniyle Ankara 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Mart 2023 tarihinde devam edildi. Veli Saçılık ve avukatı duruşmaya mazeret beyan ederek katılmadı. Mahkeme duruşmayı 29 Mart 2023 tarihine erteledi.

(03/225) 10 Ekim Ankara Katliamı Davası…

10 Ekim Ankara Katliamı ile ilgili, 16 firari sanık ve Erman Ekici hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Mart 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme, Erman Ekici’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 15 Haziran 2023 tarihine erteledi.

10 Ekim Ankara Katliamı ile ilgili açılan davanın 3 Ağustos 2018 tarihinde görülen karar duruşmasında 19 sanık çeşitli suçlardan değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırılmış ve 16 firari sanığın dosyaları ayrılmıştı.

(03/226) İstanbul’da Polis Memurlar Hakkında Takipsizlik Kararı…

23 Mart 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 26 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yapılan Onur Yürüyüşü’nü takip ettiği sırada işkence ve diğer kötü muamele uygulanarak gözaltına alınan gazeteci Bülent Kılıç tarafından sorumlu 2 polis memuru hakkında yapılan suç duyurusuna ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.