MENÜ
ANA SAYFA
x

24 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/191) Adana’da Üniversite Öğrencilerine Özel Güvenlik Görevlilerinin Müdahalesi…

24 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 25 Ekim 2023 tarihinde Aydın’da Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün düşmesi sonucu hayatını kaybeden Zeren Ertaş ile ilgili Adana Çukurova Üniversitesi’nde bir duyuru yapmak isteyen öğrenciler, özel güvenlik görevlilerinin müdahalesine ve fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. 4 öğrenci hakkında soruşturma açıldığı ve 3 öğrenciye kınama, 1 öğrenciye uzaklaştırma cezası verildiği bildirildi.

Uzaklaştırma cezası verilen öğrenci Sidar Üngör, basına şu açıklamaları yaptı: “Dönemin başında ihmaller sonucu kaybettiğimiz Zeren Ertaş’ı ve geleceksizlik kaygısı sebebiyle intihara sürüklenen sıra arkadaşlarımızı anmak için duyuru yapmak amacıyla Çukurova Üniversitesi merkez yemekhanesinde toplandık. Buraya okulun özel güvenlik birimi sert bir müdahale gerçekleştirdi. Müdahaleyi kamera kaydına aldığım için telefonum gasp edilmeye çalışıldı ve bana da müdahale edildi. Darp edildik, sözlü ve fiziksel olarak taciz ve tehdit edildik. (…) Sonrasında bize Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından soruşturma açıldı. Savunmamızı vermeye gittiğimizde oluşturulan disiplin komisyonunun taraflı olduğunu gördük. Sözlerimiz geçiştirildi ve ciddiye alınmadı. Sürecin sonunda diğer arkadaşlara daha önce disiplin cezaları bulunmaması gerekçesiyle uzaklaştırmadan kınamaya döndürülmüş cezalar verilirken, bana hiçbir gerekçe gösterilmeksizin daha önce tarafıma bildirilmiş bir disiplin cezası bulunmamasına rağmen bir ay uzaklaştırma cezası verildi”.

(01/192) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 23 Ocak 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/193) Van’da Yargılanan Parti Yöneticisi ve Aktivistler…

Van’da ‘örgüt üyesi olma’ suçlamasıyla hakkında dava açılan 6 parti yöneticisi ve aktivistin [Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski İl Eş Başkanı Handan Karakoyun, HDP meclis üyesi Berken Kızılkaraboğa ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Mukaddes Karakoç, STAR Kadın Derneği Başkanı Serap Güvenç, TJA aktivisti Havar Derya Rojbin Akdağ ve ismi öğrenilemeyen bir kişi daha] Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanmasına 24 Ocak 2024 tarihinde başlandı. Mahkeme, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

1 Kasım 2019 tarihinde Van’da düzenlenen ev baskınlarıyla gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 15 kadın siyasetçi ve aktivistten 9’unun dava dosyası ayrılmış, 9 kişi içinden 6’sı hakkında Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen beraat kararı Van Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulmuştu.

(01/194) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci İsmail Saymaz hakkında Gezi Davası’na bakan hakimin şikayeti üzerine İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede gazetecinin ‘kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret etme’, ‘terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef gösterme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, gazetecinin beraatına karar verdi.

(01/195) Ankara’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve daha sonra Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi olan İrfan Fidan’ın şikâyeti üzerine DİSK Basın-İş Genel Başkanı ve Gerçek Gündem Sorumlu Müdürü Faruk Eren ile Gerçek Gündem Editörü Furkan Karabay hakkında açılan davanın görülmesine 23 Ocak 2024 tarihinde Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. İddianamede gazetecilerin ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. İddia makamının esas hakkındaki mütalaasında gazetecilerin cezalandırılması talep edildi. Gazeteciler hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılması talebini reddeden mahkeme, duruşmayı 5 Mart 2024 tarihine erteledi.

(01/196) Bitlis’te Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci ve Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül hakkında kendisine saldıran belediye başkanı korumaları hakkındaki sözleri gerekçe gösterilerek ‘hakaret’ suçlamasıyla Tatvan 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 24 Ocak 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, gazetecinin 2 ay 5 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

(01/197) Amedspor Taraftarının Maça Alınmaması Kararı…

Düzce İl Spor Güvenlik Kurulu’nun 27 Ocak 2024 tarihinde Düzcespor ile Amedspor arasında oynanacak olan futbol maçına Amedspor taraftarlarının alınmamasına karar verdiği öğrenildi.

(01/198) Darbe Girişimi ile İlgili Olarak Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

23 Ocak 2024 tarihinde İzmir’de 19 kişi gözaltına alındı.

Bursa’da hakkında 6 yıl 3 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan bir kişi, 24 Ocak 2024 tarihinde düzenlenen ev baskınıyla gözaltına alındıktan sonra cezaevine götürüldü.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.