MENÜ
ANA SAYFA
x

24 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/271) İstanbul’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

23 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde Serdar Turgut isimli bir kişinin 7 Temmuz 2020 tarihinde polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Söz konusu haberlerde, seyyar satıcılık yapan Serdar Turgut’un yanına gelen iki sivil polisin kendisine kimlik sorduğu, ardından arabasını aradığı, daha sonra oradan uzaklaşan Serdar Turgut’un kendisini takip eden polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı belirtilmektedir. Bir güvenlik kamerası tarafından kaydedilen görüntülerde, bir polisin Serdar Turgut’u yere yatırdığı ve diğer bir polisin Serdar Turgut’un yüzüne tekme ile vurduğu görülmektedir. Polisin çevrede bulunan kişilere de müdahale ettiği öğrenildi. Müdahale sırasında Muhittin Kaya isimli bir kişinin de polis şiddetini telefonu ile kaydettiği gerekçesiyle polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve gözaltına alındığı öğrenildi. Muhittin Kaya’nın çektiği görüntülerin götürüldüğü polis karakolunda zorla silindiği bildirildi.

Serdar Turgut basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Biri ellerimi arkadan bağlamıştı biri ise yüzüme tekme ve yumruk atıyordu. Parkta oturan insanlar polislere tepki gösterince bir polis ‘Buranın amiri de savcısı da hakimi de benim. Her şey benden sorulur’ dedi. Daha sonra birçok polis daha geldi.”

Muhittin Kaya ise şunları belirtti: “Video çekmeye başladım. Çocuk yerde, polis kafasına vuruyordu. Bir tanesi kafasını kolunun arasına almış, bir polis de kaskıyla vuruyordu. O ara ben hepsini çekiyordum. Bir tane bekçi beni fark etti. Direkt beni ters kelepçe yaparak, yere yatırdı. Yerde sürükleyip onların yanına götürdü. Yerde vurmaya devam etti. Beni de gözaltına aldılar. Karakolda telefonumu almak istediler. Yasal olmadığını söyledim ama dört beş polis etrafımı sarıp zorla görüntüleri sildi.”

(07/272) Van’da Jandarma Karakolunda İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Mülteciler…

19 Temmuz 2020 tarihinde Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı bir köy üzerinden İran’dan Türkiye’ye yasadışı yollarla geçtiği iddia edilen ve o tarihten beri kendisinden haber alınamayan Khales Arsan isimli İran vatandaşı bir kişinin sınır karakolunda gözaltında olduğu 23 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Geçiş yaptığı köy ve gözaltında tutulduğu jandarma sınır karakolunun isimlerinin belirtilmediği haberde Khales Arsa’nın gözaltında tutulduğu karakolda işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı iddia edildi. Ayrıca söz konusu haberlerde aynı karakolda tutulan 19 mültecinin de işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve toplam 20 kişinin 3 gün jandarma karakolunda tutulduktan sonra İran sınırına bırakıldığı belirtilmektedir.

Khales Arsan basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Götürüldüğüm karakolda 19 mülteci vardı. (…) Karakolda bir komutan 6 asker bizi sopa, çekiç ve demir çubuklarla dövdü. Her seferinde aramızdan bir kişiyi aralarına alarak dövüyorlardı. Bu şekilde bize 3 gün boyunca işkence ettiler.”

(07/273) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

23 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Cezaevi’nde tutulan kanser hastası mahpus Fatma Özbay’ın tek kişilik hücrede tutulduğu ve ilaçlarının verilmediği öğrenildi.

(07/274) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1353 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 23 Temmuz 2020 tarihinde saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(07/275) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

23 Temmuz 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/276) Urfa’da Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyesi…

22 Temmuz 2020 tarihinde gözaltına alınan Urfa’nın Bozova ilçesinin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Belediye Meclisi üyesi Sema Aişeoğlu, 23 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(07/277) Hakkında Soruşturma Açılan Halkevi Başkanı…

Yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında soruşturma başlatılan İstanbul Sarıgazi Halkevi Başkanı Berivan Bila’nın 23 Temmuz 2020 tarihinde İstanbul Anadolu Adliyesi Basın Suçları Bürosu’nda ifade verdiği öğrenildi.

(07/278) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hatay Valiliği 23 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık ve kapalı yer toplantısı, protesto eylemi, konser, şenlik, festival, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stand açma, açlık grevi, anma töreni, afiş asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, pankart asma ve benzeri eylem ve etkinlikleri 24 Temmuz 2020 saat 00.01 ile 26 Temmuz 2020 saat 23.59 arasında yasakladı.

(07/280) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.cumhuriyet.com.tr/, https://gazetemanifesto.com/internet sitelerinde yer alan Hazine ve Maliye Bakanı ile ilgili bir habere İstanbul Anadolu Adliyesi 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 22 Temmuz 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(07/282) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

23 Temmuz 2020 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 14 kişi gözaltına alındı.

(07/283) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 23 Temmuz 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 18 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 913 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 23 Temmuz 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.563 ve vaka sayısı ise 223.315 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.