MENÜ
ANA SAYFA
x

25 – 27 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 – 27 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/291) İstanbul’da Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

26 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde ikinci katta bulunan evinden havaya ateş açtığı gerekçesiyle kendisini uyaran polis memurlarına doğru ateş ettiği iddia edilen Oktay Yeşilırmak isimli bir kişinin Y. A. isimli bir polis memurunun açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Konuyla ilgili İstanbul Valiliği şu açıklamayı yaptı: “Yapılan incelemelerde; İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Polis Memurları (Y. A.), (D. T.) ve (M. M. Ş.)’nin meslektaşları (T. Ç.)’nin evinde misafir olarak bulundukları esnada, sokaktan silah ve kavga sesi geldiği, 112 Acil hattını arayarak ihbar ettikleri, seslerin devam etmesiyle dışarı çıkarak 2. kattaki evin penceresinden ateş eden şahsı uyardıkları, şahsın kendilerine doğru ateş etmesi üzerine (Y. A.) polis memuru tarafından açılan ateş sonucu (O. Y.) adlı şahsın hayatını kaybettiği anlaşılmıştır.”

(06/292) Operasyonlar ve Saldırılar…

25 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Zap bölgesinde 28 Mayıs 2022 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/293) Mardin’de İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerde, Mardin’de Türkiye-Suriye sınırı üzerinden yasadışı yollarla Türkiye’ye girmeye çalıştıkları iddiasıyla sınırda görevli askerler tarafından yakalanan 2’si çocuk 3 kişinin [Dildar Mecid Süleyman (18), D. M. S. (16), M. H. (16)] işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı iddia edildi. İşkence ve diğer kötü muameleden dolayı 3 kişinin vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandıkları bildirildi.

D. M. S. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Ben, ağabeyim ve bir arkadaşım buradan sınıra gittik, duvarı geçtik. Kurşun attılar ve bizi bir köprünün olduğu yere götürdüler. Ardından bizi dövmeye başladılar. Akşam saatleriydi. Bizi fark etmişlerdi. ‘Kürt müsünüz, Suriyeli misiniz’ diye sordular. Ardından ‘Müslüman mısınız’ diye sordular (…) 2 defa bayıldım. Bayıltana kadar dövüyorlardı. Yaklaşık 1 saat kadar sürdü. Odunla, demir boruyla bizi dövdüler. Sonra bizi oraya attılar, kendimize geldik (…) Sonrasında da hastaneye gittik. Şu anda ayağım kırık, başımın arka tarafında dikişler var.”

(06/294) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Şile ilçesinde Ö. A. isimli bir kişinin 2 polisle yaşadığı tartışma sonrasında sokakta işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muamele sonucu Ö. A.’nın yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Ö. A.’nın sorumlu polis memurları hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

(06/295) Hakkari’de İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı köylerde yapılan ev baskınlarında gözaltın alınan ve aralarında 2 çocuğun ve İran vatandaşı kişilerin de olduğu 20 kişinin işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları öğrenildi. Haberde ayrıca gözaltına alınan 13 kişinin bölgede sürmekte olan askeri operasyonun olduğu yere götürüldüğü iddia edildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Zozan Turgut, N. T. (8, k), Rahmi Turgut, Rojhat Turgut, Deniz Turgut, Necmettin Turgut, Nedim Turgut, İzzettin Turgut, Behçet Engüdar, Fırat Engüdar, Demhat Engüdar, Birhat Engüdar ve Özgür Engüdar.

Gözaltına alınan 13 kişiden 11’i aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/296) Hakkari’de İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde gözaltına alınan, işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları ve askeri operasyon yapılan bölgeye götürüldükleri iddia edilen 20 kişi ile görüşmek üzere Yüksekova İlçe Jandarma Karakolu’na giden 2 avukatın jandarma tarafından fiziksel şiddet kullanılarak karakoldan çıkartıldığı öğrenildi.

İşkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Hakkari Şubesi Eş Başkanı Harika Günay Karataş, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Müvekkillerimizle görüşeceğimiz esnada, kişiler darp edilmek suretiyle odalara götürülmeye çalışıldığında, müdahale etmemiz sonucunda, tarafımıza müdahale edildi (…) Darp edildik, işkenceyle karakoldan çıkarıldık, yerlerde sürüklendik. Yerlerde sürüklenerek arabamıza bindirildik. Zorla askeri aracın takibi, taciz ve küfürleriyle birlikte karakol komutanlığından çıkarıldık.”

(06/297) Adana’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Haziran 2022 tarihinde Adana’da polis tarafından yapılan bir ev baskınında evde bulunan 2 kişinin (Mehmet Sait Dikmen, Mehmet Emin Dikmen) fiziksel ve sözlü şiddete maruz kaldığı öğrenildi.

Aynı tarihte Adana’da yapılan başka bir ev baskını sırasında ise 1 kadının bir odaya kapatılıp çıplak arama dayatmasına maruz kaldığı iddia edildi.

(06/298) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde koğuş araması sırasında en az 6 mahpusun infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı, 1 mahpusun kendini yaraladığı ancak hastaneye götürülmediği öğrenildi.

26 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İmralı F Tipi Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’a 31 Mayıs 2022 tarihinde 3 ay aile görüş yasağı cezası verildiği öğrenildi.

(06/299) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 24 Haziran 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/300) Onur Ayı Etkinliklerine Yönelik Müdahaleler ve Yasaklamalar…

 İzmir Valiliği 24 Haziran 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile LGBTİ+ Onur Ayı kapsamında İzmir’de yapılacak eylem ve etkinlikleri 22 Haziran 2022 tarihi itibarıyla 3 gün süreyle yasakladı.

26 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yapılacak 20. Onur Yürüyüşü öncesinde İstanbul Valiliği’nin kararı ile Şişhane ve Taksim metro duraklarının kapatıldığı, bazı seferlerin iptal edildiği, Taksim’de çok sayıda yolun trafiğe kapatıldığı öğrenildi.

İstanbul Onur Yürüyüşü öncesinde polisin yürüyüşün yapılacağı bölgedeki kafelerde oturan LGBTİ+’ları fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldığı öğrenildi. Müdahaleye rağmen LGBTİ+’ların bulundukları yerlerde bir araya gelip basın açıklaması yaptıkları öğrenildi. Polis bu açıklamalara da müdahale etti. Beyoğlu ve çevresinde gün boyu devam eden müdahaleler sırasında aralarında 34 çocuğun da olduğu 373 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların konuldukları gözaltı araçlarında da işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı, araçların klimalarının kapatıldığı, gözaltına alınanlara su ve yemek verilmediği, ilaç kullananlara ilaçlarının verilmediği bildirildi. Haberlerde ayrıca gözaltına alınanlara görüşmek üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giden avukatların da polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve uzun süre gözaltına alınanlarla görüştürülmediği belirtildi. Müdahaleler sırasında polisin gazetecileri de fiziksel şiddet kullanarak eylem yapılacak alandan uzaklaştırdığı ve ayrıca AFP foto-muhabiri Bülent Kılıç’ı gözaltına aldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların tümü serbest bırakıldı.

26 Haziran 2022 tarihinde İzmir’de yapılan Onur Yürüyüşü’ne müdahale eden polis aralarında 1 stajyer avukatın da olduğu 8 kişiyi fiziksel kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/301) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Eylemine Polis Müdahalesi…

Cumartesi Anneleri Eylemi’nin 900. Buluşması dolayısıyla 25 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galatasaray Meydanı’na yürüyen ve aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanları, milletvekilleri, avukatların da olduğu 16 kişi fiziksel şiddet kullanılarak ve ters kelepçelenerek gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri: İHD Eş Genel Başkanları Eren Keskin ve Öztürk Türkdoğan, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Hanife Yıldız, Besna Tosun, Jiyan Tosun, Maside Ocak, Ali Ocak, İrfan Bilgin, Hasan Karakoç, İkbal Eren, Mikail Kırbayır, Zeynep Çelik, Arat Dink, Jiyan Kaya, Davut Arslan.

Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/302) Adana’da Gözaltına Alınan Belediye Başkan Yardımcısı, Parti Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

27 Haziran 2022 tarihinde Adana merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Funda Buyruk, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eş Başkanları Helin Kaya ve Mehmet Karakış, Demokratik Bölgeler Partisi Çukurova Eş Sözcüleri Şilan Turğa ve Enver Güler’in de olduğu 35 kişi gözaltına alındı.

(06/303) Çanakkale’de Gözaltına Alınan Kişi…

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın oğlu Muhammed Cihad Cemre 25 Haziran 2022 tarihinde Çanakkale’nin Bayramiç ilçesindeki evine yapılan baskın sonucu gözaltın alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(06/304) Tekirdağ’da Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Tutuklanan Kişiler…

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde ‘Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri’ iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi 27 Haziran 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(06/305) İHD Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan hakkında, 29 Haziran 2018 tarihinde İHD’nin internet sitesinde yayınlanan “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İlgili Zorunlu Açıklama” başlıklı yazıda yer alan ifadeler nedeniyle ‘hakaret’ iddiasıyla Ankara 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme isnat edilen suçun unsurlarının oluşmadığından Öztürk Türkdoğan’ın beraatına karar verdi.

(06/306) Parti Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş hakkında 22 Aralık 2020 tarihinde TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı ile ilgili sözleri nedeniyle açılan davada mahkeme Erkan Baş’ı 20.000 TL tazminat ödemeye mahkum etti.

(06/307) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında 2018 yılı içinde yapılan eylem nedeniyle 22 kişi hakkında açılan davanın görülmesine 24 Haziran 2022 tarihinde başlandı. İddianamede 22 kişinin ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ suçundan, 2 kişinin ise ayrıca ‘polise mukavemet’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 21 Ekim 2022 tarihine erteledi.

(06/308) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Haklarında İşlem Yapılan Kişiler…

24 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Muğla’nın Marmaris ve Köyceğiz ilçelerindeki orman yangınları ile ilgili yaptıkları sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 23 kişi hakkında jandarma tarafından işlem yapıldığı öğrenildi.

(06/309) Ankara JİTEM Davası…

1993 ile 1996 yılları arasında Ankara ve çevresinde işlenmiş faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada sanıklar eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman hakkında verilen beraat kararının Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 24 Haziran 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 16 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(06/310) Adana’da Polis Tarafından Basılan Kültür Merkezi…

Adana’da bulunan Binevş Kültür Merkezi’nin 27 Haziran 2022 tarihinde Adana merkezli bir soruşturma kapsamında polis tarafından basıldığı ve binada arama yapıldığı öğrenildi.

(06/311) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi Müdürü ile ilgili https://www.cumhuriyet.com.tr, https://www.diken.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Haziran 2022 tarihli kararı ile ‘kişilik haklarının ihlali’ gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.