MENÜ
ANA SAYFA
x

25 – 27 Mart 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 – 27 Mart 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/227) İstanbul’da Saldırıya Uğrayan Kişi…

Yazar Cemil Kılıç’ın 25 Mart 2023 tarihinde İstanbul’da evinin önünde kimliği belirsiz bir kişinin saldırısına uğradığı ve yüzünden yaralandığı öğrenildi. Cemil Kılıç basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “2019’dan beri tehdit alıyorum. Görev yerim değiştirilerek önce Niğde’ye sonra Gebze’ye geldim. Orada 3 yıl kadar çalıştım. O sürede de tehdit ve hedef gösterme sürdü Bu yılın başında İstanbul’a geldim. Tehdit ve hedef göstermeler daha da çoğaldı. 13 Aralık’ta da ihraç edildim. (…) Şahıs yanıma gayet olumlu geldi. Hal hatır soracak diye düşündüm. Kendimi savunma durumuna geçmedim. Birden ‘Allah u ekber’ deyip yumruk attı, yere düştüm (…) . O sırada insanlar bağırarak engellemeye çalışıyorlardı. O da slogan atmaya başladı. Uzaklaşırken aklıma geldi, ‘Geri döneyim de fotoğrafını çekeyim’ diye düşündüm. Saldırgan birilerini aradığımı sanıp ‘Kimi ararsan ara, kimseden korkumuz yok’ dedi.”

(03/228) Erzurum’da Polisin İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişi…

24 Mart 2023 tarihinde Erzurum’un Karayazı ilçesinde seyyar satıcılık yapan Nuri Bayraktar ile oğulları Doğan ve Ömer Bayraktar’ın tartıştıkları polis memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve gözaltına alındığı öğrenildi. Çevrede bulunanların tepki göstermesi üzerine polisin havaya ateş açtığı bildirildi.

Basında yer alan haberlerde, ayrıca polise tepki gösteren 3 kişinin ifadeye çağrıldığı belirtildi.

(03/229) İzmir’de İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Avukatlar…

25 Mart 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 19 Mart 2023 tarihinde İzmir’de yapılan Newroz kutlaması sırasında gözaltına alınan 3 kişi ile görüşmek üzere İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne giden avukatların x-ray ile üst araması dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmedikleri gerekçesiyle fiziksel şiddet kullanılarak emniyet müdürlüğünün dışarısına çıkartıldıkları öğrenildi.

(03/230) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Çocuk…

21 Mart 2023 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Y.D. (14, e) isimli bir çocuğa polis tarafından işkence ve diğer kötü muamele yapılması ile ilgili olarak 5 polis memurunun gözaltına alınarak görevden uzaklaştırıldığı, öğrenildi. Gözaltına alınan 3 polis memurunun (İ. A., E. Ö, G. B) 26 Mart 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve ‘kasten yaralama’ iddiasıyla tutuklandığı, 2 polis memurunun ise serbest bırakıldığı bildirildi.

(03/231) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 24 Mart 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

 (03/232) Malatya, Antep ve Maraş Merkezli Depremler…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre 26 Mart 2023 tarihi itibarıyla refakatçisiz olarak toplam 1.915 çocuğun sisteme kaydedildiğini, bunların 1.752 ailelerine teslim edildiğini, 76 çocuğun hastanede olduğunu, 82 çocuğun bakanlığına ait kurumlarda bulunduğunu, 39 çocuğun ise kimliğinin tespit edilemediğini ifade etti.

(03/233) Ağrı’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde yapılan ev baskınında aynı aileden 5 kişi (Beritan Ergül, Gülcan Ergül, Serhat Ergül, Leyla Ergül ve Harun Rojhat Ergül) gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 kişi 26 Mart 2023 tarihinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/234) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Mart 2023 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Hayvan Barınma Merkezi’nin kapatılarak orada bulunan köpeklerin başka bir yere taşınmasına karşı çıkan 2 üniversite öğrencisi gözaltına alındı.

(03/235) İzmir’de Yargılanan Kişiler…

Akbelen ormanını korumak için mücadele veren insan ve çevre hakları savunucuları hakkında İzmir Milas 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Mart 2023 tarihinde devam Edildi. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Savunucularının Korunması Özel Raportörü Mary Lawlor’un davaya ilişkin açıklaması dava dosyasına sunuldu. İfadelerin ardından mahkeme duruşmayı 26 Haziran 2023 tarihine erteledi.

(03/236) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Hür Dava Partisi ile ilgili https://www.sozcu.com.tr internet sitesinde yer alan 2 habere İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Mart 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(03/237) 14 Mayıs 2023 Seçimleri…

25 Mart 2023 tarihinde M. B. isimli bir kişinin HDP il binasının kapısına sprey boya ile zarar verdiği öğrenildi. Gözaltına alınan M. B. 26 Mart 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Basında yer alan haberlerde, aynı kişinin 21 Şubat 2023 tarihinde de HDP il binasına saldırdığı gerekçesiyle gözaltına alındığı ve sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldığı belirtildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.