MENÜ
ANA SAYFA
x

25 – 27 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 -27 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/284) Mardin’de Yaşamını Yitiren Sivil Kişi…

26 Temmuz 2020 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Düzce köyü kırsal alanında Yılmaz Demir (48) isimli bir kişinin ateşli silahla vurulmuş bir şekilde ölü bulunduğu öğrenildi. 27 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yılmaz Demir’in ölümünün HPG tarafından üstlenildiği öğrenildi.

(07/285) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

24 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 23 Temmuz 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde Haftanin bölgesine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü; 10 Temmuz 2020 tarihinde aynı bölgeye TSK tarafından düzenlenen hava harekatında 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı, Hatay’ın Dörtyol ilçesi kırsal alanında 25 Temmuz 2020 tarihinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin (Ali Konukçu) öldüğünü açıkladı.

26 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 30 Haziran 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde Haftanin bölgesine TSK tarafından düzenlenen hava harekatında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(07/286) Van’da Yaşamını Yitiren Mülteciler…

20 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden 26 Haziran 2020 tarihinde Van Gölü’nde batan bir teknede yaşamını yitiren mültecilerin sayısının 61’e yükseldiği öğrenildi.

(07/287) İstanbul’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

25 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden İstanbul’da Nihat İzsiz ve ismi öğrenilemeyen bir kişinin gittikleri lokantada polisle tartıştıkları ve daha sonra polislerin fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi. 2 kişinin maruz kaldıkları fiziksel şiddet nedeniyle yüzlerinden yaralandıkları öğrenildi.

Nihat İzsiz maruz kaldığı polis şiddeti hakkında basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Ben ve bir arkadaşım işten sonra bozuk olan motorumu tamire götürecektik. Ama aç olduğumuz için öncesinde bir yemek yiyelim dedik. Gittiğimiz mekanda yemeğimizi yerken trafik polisleri yanımıza geldi ve ‘motorun çok ses çıkarıyor’ dedi. Ben de zaten tamire götüreceğimi söyledim. Ama buna rağmen bize hakaretler etti. Daha sonra yanımıza sivil giyimli polisler geldi. 4-5 kişi biber gazı sıkarak bize saldırdı. Beni yere yatırıp ters kelepçe takmak istediler. Ben yatmayınca beni zorla yere yatırdılar ve yerde iken beni darp ettiler ve biber gazı sıktılar. Yerdeyken gözüme tekme vurdular. Tekme vurunca ben de ‘kurtarın beni’ diye bağırdım. Esnaflar araya girdi ama dinlemediler. Ondan sonra karakola götürdüler. Orada da darp edildim. Arkadaşımı da alırlarken kafasına silah dipçiğiyle vuruyorlar. Kafasına 6 tane zımba atıldı.”

(07/288) Cezaevinde Açlık Grevi…

25 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, ayakta sayım dayatması ile maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle Aksaray T Tipi Cezaevi’nde 3 mahpusun (Bışar Bilen, Muhammed Fatih Bingöl ve Ümit Temur) başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevine 2 mahpusun (Bahattin Çelebi ve İhsan Taşdelen) katıldığı öğrenildi.

(07/289) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde mahpuslara içme suyu verilmediği, musluklardan akan suyun ve mahpuslara verilen yemeklerin hijyenik olmadığı öğrenildi.

25 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Osmaniye 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde Covid-19 salgınına rağmen mahpuslara temizlik malzemesi verilmediği, infaz koruma memurlarının maske takmadığı öğrenildi. Haberde ayrıca mahpusların sosyal ve kültürel haklarının kısıtlandığı, mahpuslara Yeni Yaşam gazetesinin verilmediği belirtildi.

(07/290) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

25 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Osmaniye 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde mahpusların hastaneye sevklerinin yapılmadığı, cezaevi revirine giden mahpuslara şikayetleri ne olursa olsun aynı ilacın verildiği öğrenildi.

(07/291) İstanbul’da Cumartesi Anneleri’nin Buluşmasına Polis Müdahalesi…

25 Temmuz 2020 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 24 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 800’üncüsü öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engellemeye rağmen Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakan kişilere müdahale eden polis 3 kişiyi (Hasan Karakoç, Maside Ocak ve Yaşar Aktaş) gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/292) Çanakkale’de Eyleme Polis Müdahalesi…

Çanakkale’deki Kaz Dağları’nda devam etmekte olan doğa nöbetine katılmak isteyen yaşam savunucularının içinde olduğu 3 otobüsün 25 Temmuz 2020 tarihinde Eceabat ilçesinde jandarma tarafından durdurulduğu ve Çanakkale Valiliği’nin yasaklama kararı gerekçe gösterilerek Çanakkale’ye girmelerine izin verilmediği öğrenildi. Engellemeye rağmen Çanakkale’ye gitmek isteyen gruba müdahale eden polis 9 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

Doğa nöbetine katılmak üzere Çanakkale’de bekleyen gruba da polisin müdahale ettiği ve 16 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldığı öğrenildi.  Gözaltına alınanların isimleri: Serkan Kabak, Mehmet Öztürk, Deniz Öztürk, Melis Tantan, Ferzan Aktaş, Elif Başaran, Oruç Karacik, Guleda Erensoy, Alper Dönmez, Barış Ugan, İlke Bengü Çiçek, Kaan Meriç, Onur Uysal, Elaattin Demirbaş, Murat Bütüner, Rıdvan Yüce.

Gözaltına alınanlar 26 Temmuz 2020 tarihinde serbest bırakıldı.

(07/293) İstanbul’da Foruma Polis Engeli…

26 Temmuz 2020 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Abbasağa Parkı’nda Kadınlar Birlikte Güçlü Kolektifi’nin çağrısıyla düzenlenecek olan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili foruma polis tarafından valiliğin yasaklama kararı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Polisin engellemesi üzerine forum Beşiktaş Denizcilik Müzesi’nin yanında gerçekleştirildi. Forumun sona ermesinin ardından 8 kişi polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınların isimleri: Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, Tuğçe Özçelik, Rüya Kurtuluş, Feride Eralp, Fulya Dağlı, Tülay Korkutan, Cewren Bak, Simla Sunay.

(07/294) Manisa’da Eyleme Polis Müdahalesi…

24 Temmuz 2020 tarihinde, Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Çapaklı kırsal mahallesinde yapılması planlanan biyogaz tesisi için sürdürülen yol çalışmasını protesto eden kişilere jandarma müdahale etti ve en az 6 kişiyi fiziksel şiddet gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/295) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1356 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 24, 25, 26 Temmuz 2020 tarihlerinde saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(07/296) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

24 Temmuz 2020 tarihinde KHK ile mesleğinden ihraç edilen mimar Alev Şahin Ankara’da bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önünde yaptığı basın açıklamasına müdahale eden polis tarafından Bakanlık binasının önünden uzaklaştırıldı.

(07/297) Balıkesir’de Gözaltına Alınan ESP Eş Başkanı, SKM Genel Sözcüsü ve Diğer Kişiler…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Genel Sözcüsü Hatice Deniz Aktaş, SKM merkez yürütme kurulu üyeleri üyeleri Çiçek Otlu, Ebru Yiğit, Satiye Ok, Züleyha Mangan, Ezgi Bahçeci, Tanya Kara ve Halkların Demokratik Partisi (HDP( Edremit İlçe Eş Başkanı Sevgi Özdem 26 Temmuz 2020 tarihinde Balıkesir’in Edremit ilçesinde yapılan bir ev baskınında gözaltına alındı. 9 kişinin gözaltı sürelerinin 4 gün uzatıldığı öğrenildi.

(07/298) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Üyesi…

22 Temmuz 2020 tarihinde ifade vermek üzere gittiği Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınan HDP Diyarbakır İl Örgütü Basın Danışmanı Vedat Dağ, 24 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(07/299) Tokat’ta Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişi…

Saadet Partisi Tokat Merkez İlçe Başkanı Ebubekir Savaşan 26 Temmuz 2020 tarihinde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Ebubekir Savaşan 27 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(07/300) Van’da Görevden Alınan Belediye Meclis Üyeleri…

Van’ın Tuşba ilçesinin HDP’den seçilen Belediye Meclisi üyeleri Ayşe Minaz, Berken Kızılboğa, Münir Mavis 25 Temmuz 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile görevden alındı. Basında yer alan haberlerden, görevden alınan belediye meclisi üyelerinin yerine kayyum atandığı öğrenildi.

(07/301) İstanbul’da Yasaklanan Etkinlik…

Kadın örgütleri tarafından 26 Temmuz 2020 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Abbasağa Parkı’nda İstanbul Sözleşmesi ile ilgili düzenlenecek forum İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı.

(07/302) İzmir’de Yasaklanan Etkinlik…

24 Temmuz 2020 tarihinde İzmir’de Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümü nedeniyle yapılacak etkinliğin İzmir Valiliği tarafından “toplumsal ayrışma ve kargaşaya neden olabileceği” gerekçesiyle yasaklandığı öğrenildi.

(07/303) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Antalya Valiliği 23 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık ve kapalı yer toplantısı, protesto eylemi, konser, şenlik, festival, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma treni, afiş asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, pankart asma ve benzeri eylem ve etkinlikleri 23 Temmuz 2020 saat 00.01 itibarıyla 10 gün süre ile yasakladı.

Mersin Valiliği 24 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık ve kapalı yer toplantısı, protesto eylemi, konser, şenlik, festival, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma treni, afiş asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, pankart asma ve benzeri eylem ve etkinlikleri 24 Temmuz 2020 saat 00.01 itibarıyla 5 gün süre ile yasakladı.

Çanakkale Valiliği 25 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde gösteri yürüyüşü, protesto eylemi, basın açıklaması, stant kurma ve benzeri eylem ve etkinlikleri 25 Temmuz 2020 saat 00.01 itibarıyla 7 gün süreyle yasakladı.

 (07/304) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.sozcu.com.tr/, https://www.t24.com.tr/, https://odatv4.com/, https://www.toplumsal.com.tr/ internet sitelerinde yer alan bir habere Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Temmuz 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Fatma Altınmakas’ın öldürülmesiyle ilgili haberlerin yer aldığı 19 internet adresine Muş Malazgirt Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Temmuz 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(07/305) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

24 Temmuz 2020 tarihinde Jandarma Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski polis memurlarının daolduğu 19 kişi gözaltına alındı.

(07/306) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 24 Temmuz 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 17 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 937 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 25 Temmuz 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 16 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 921 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 26 Temmuz 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 17 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 927 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 26 Temmuz 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.613 ve vaka sayısı ise 226.100 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.