MENÜ
ANA SAYFA
x

25 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/366) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

24 Ekim 2018 tarihinde Erzincan’ın İliç ilçesinde devriye görevi yapan bir aracın henüz belirlenemeyen bir nedenle şarampole yuvarlanması üzerine 1 askerin öldüğü ve 3 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

(10/367) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

24 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Elazığ 1 No’lu Cezaevi’nde tutulan Ergül Tuncay isimli bir mahpusun cezaevi görevlilerinin fiziksel şiddetine maruz kaldığı iddia edildi. Haberde Ergül Tuncay’ın hastaneden, 10 Ağustos 2018 tarihinde maruz kaldığı fiziksel şiddeti belgeleyen bir rapor aldığı ve yaşadıklarını bir mektup aracılığıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne aktardığı bildirildi. Bunun üzerine İHD Diyarbakır Şubesi’nin konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduğu; savcılığın yaptığı inceleme sonrasında İHD’ye yazılı olarak yanıt verdiği ifade edildi. Yanıtta, savcılığın, Ergül Tuncay’ın rapor almak için hastaneye götürülmeden önce tutulduğu mahkum kabul biriminde kendine zarar verdiği belirttikten sonra şu ifadeleri kullandığı aktarıldı: “Odadan gelen sesler üzerine odaya gidildiğinde hükümlünün kafasını ve omzunu duvara ve odada bulunan lavabonun demir kapısına vurduğu ve duvara yumruk attığının görüldüğü tutulan tutanaklardan anlaşıldığı, hükümlü bu şekilde yaparak görevini yapmakta olan personeli ve kurumu zor durumda bırakarak iftira atmaya çalıştığı, yaşanan bu olaya istinaden hükümlü hakkında idari soruşturma başlatıldığı, ayrıca hükümlüye adli yönden gereği yapılmak üzere Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu görülmüştür”.

(10/368) Yürüyüş Dergisi’ne Yönelik Polis Baskını…

Yürüyüş Dergisi’nin İstanbul’un Sultangazi ilçesinde bulunan ofisinin 24 Ekim 2018 tarihinde polis tarafından basıldığı öğrenildi. Baskın sırasında en az 1 kişinin (Halil Yakut) gözaltına alındığı öğrenildi.

Bu soruşturma kapsamında Ozan Yayıncılık’a ait büronun da basıldığı bildirildi.

(10/369) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 715 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 24 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

24 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 24 Ekim 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/370) Urfa’da ‘Örgüt Propagandası Yapma’ İddiasıyla Gözaltına alınan Muhtar…

Urfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Dinçköy Mahallesi muhtarı Devreş Artıran ile 3 kişi (Hatip Dönmez, Mahmut Vural ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi) 24 Ekim 2018 tarihinde ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(10/371) Gözaltına Alınan ÖDP Üyeleri…

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi Nuri Salman’ın Bursa’daki cenaze törenine katılanlara yönelik Bursa merkezli bir soruşturma kapsamında Bursa’da 4, Edirne ve Ankara’da 1 kişi olmak üzere toplam 6 kişi örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

(10/372) Hatay’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan HDP Eski Yöneticisi…

HDP eski Parti Meclisi üyesi Zeki Koç, 24 Ekim 2018 tarihinde Hatay’ın İskenderun ilçesinde ‘sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası’ yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı. Zeki Koç’un evinin yanı sıra iş yerinde de polis tarafından arama yapıldığı öğrenildi.

(10/373) Antalya’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Tutuklanan Kişiler…

Antalya’da sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişiden 3’ü 24 Ekim 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(10/101) Tunceli’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi muhabiri Kemal Özer hakkında Tunceli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla açılan davanın görülmesine 24 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Kemal Özer’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 28 Aralık 2018 tarihine erteledi.

4 Eylül 2017 tarihinde Tunceli’de gözaltına alınan gazeteci Kemal Özer, 15 Eylül 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olduğu’ iddiasıyla tutuklanmıştı.

(10/374) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi yazarı Kamil Tekin Sürek hakkında “Faşist Diktatörlük” başlıklı bir yazısında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 6 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(10/375) Antalya’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Yargılanan Kişi…

24 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kadir Deliktaş isimli bir kişi hakkında, 2015 yılında Şırnak’ta sokağa çıkma yasakları sırasında öldürülen Hacı Lokman Birlik’in ve PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim’in fotoğraflarını ve videolarını “Kürt halkı vardır. Bir ulustur ve anavatanı Kürdistan’dır” mesajı ile sosyal medya hesaplarında paylaştığı gerekçesiyle Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin Antalya 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği ve ilk duruşma tarihi olarak 5 Kasım 2018 tarihinin belirlendiği öğrenildi.

Kadir Deliktaş, 15 Ağustos 2018 tarihinde Antalya’da gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

(10/376) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

24 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınında Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Takip Operasyon Şube eski Müdürü Mehmet Fecri Yıldız, hakkında yakalama kararı olan Erken İnce isimli bir kişi ve (Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu) TUSKON üyesi Selim Bulut gözaltına alındı.

(10/377) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’in koruması eski yüzbaşı Burak Akın ile 4 kişi (Fuat Söylemez, Ayşe Söylemez, Mustafa Çopuroğlu ve Hüseyin Çetinkaya) hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan Burak Akın hakkında ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Mahkeme diğer 4 sanığı ise ‘örgüt üyesi olma’ suçundan ayrı ayrı 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(10/378) Tunceli’de Görevden Alınan Muhtarlar…

Tunceli’nin Pertek ilçesine bağlı Ardıç köyü muhtarı İsmail Sefer ve Akdemir köyü muhtarı Paşa Erol 24 Ekim 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı.

(10/379) Urfa’da Görevden Alınan Muhtarlar…

Urfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Çemdin Kalesi mahallesi muhtarı Mehmet Vural ve Dinçköy mahallesi muhtarı Devreş Artıran 24 Ekim 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı.

(10/380) Diyarbakır’da Kayyım Atanan Muhtarlık…

24 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Kale Mahallesi muhtarı Murat Ateş’in yerine Mal Müdürlüğü’nde görevli Murat Sımpil isimli bir memurun kayyım olarak atandığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.